Reklama
Reklama

W tym miejscu w Gdańsku możesz spotkać foki. Mało znana, lecz piękna plaża

Rezerwat przyrody „Mewia Łacha” położony jest nad Zatoką Gdańską, przy ujściu Przekopu Wisły do Bałtyku. To miejsce o szczególnym znaczeniu przede wszystkim ornitologicznym, ponieważ chroni miejsca lęgowe różnych gatunków ptaków. Można tam jednak zaobserwować również foki. Co zrobić, by je zobaczyć?

Polscy miłośnicy fok mogą zobaczyć te morskie ssaki w naturze. Wystarczy, że odwiedzą rezerwat "Mewia Łacha". Choć początkowo fok było niewiele, obecnie na miejsce przybywają całe kolonie tych uroczych stworzeń. 

Rezerwat przyrody "Mewia Łacha". Miejsce obserwacji ptaków i fok

Rezerwat przyrody "Mewia Łacha" to rezerwat faunistyczny ptaków, utworzony w 1991 roku na Pobrzeżu Gdańskim. Składa się z dwóch części i ma powierzchnię 150,46 ha. Część rezerwatu leży na Wyspie Sobieszewskiej, a jego wschodnia, większa część położona jest w gminie Stegna, w pobliżu Mikoszewa.

Choć to głównie miejsce założone z myślą o ptakach, umożliwiające im spokojne zakładanie gniazd i wysiadywanie jaj, na teren rezerwatu mogą wejść ludzie. Możliwa jest tam obserwacja ptaków. To między innymi jedyne w Polsce miejsce gnieżdżenia się rybitw czubatych.

Oczywiście, gatunków ptaków jest o wiele więcej. Ponieważ zaś największym zagrożeniem dla lęgów ptaków mogą być turyści, przez rezerwat wytyczono tylko jedną ścieżkę, która prowadzi od Wisły wzdłuż nasady piaszczystego cypla aż na plażę. Tyle wystarczy, żeby dotrzeć do specjalnej wieży widokowej, z której można obserwować nie tylko ptaki, ale również foki. 

Czytaj też: To najlepsze uzdrowisko na Mazurach. Czyste powietrze i wiele zabiegów dla seniorów 

Foki w Gdańsku nie tylko w Fokarium. Podejrzyj je w naturalnym środowisku

Rezerwat "Mewia Łacha" na Wyspie Sobieszewskiej jest naturalnym siedliskiem licznych ptaków i fok. Jeszcze w roku 2007 było to tylko kilka osobników tych morskich ssaków. Od tamtego czasu ich liczba regularnie wzrastała, a obecnie bez wątpienia można stwierdzić, że to jedno z ich ulubionych miejsc odpoczynku.

Fok można wypatrywać ze specjalnej wieży widokowej lub biorąc udział w zorganizowanym rejsie. W zasadzie ich obserwacja jest możliwa przez cały rok - najlepiej robić to wieczorem lub rano. Nie ma oczywiście gwarancji, że uda się je zobaczyć, jednak chętnych nie brakuje. 

Zobacz też:

Już za kilka dni rozbłyśnie kolorami. Festiwal świateł w polskim mieście przyciągnie tłumy

Najlepsza woda źródlana i wiele wydarzeń kulturalnych. To uzdrowisko zaprasza jesienią

Nazywają go lasem wiecznej mgły. Będąc na tej wyspie, musisz go zobaczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | turystyka | wakacje