Reklama
Reklama

Uzdrowisko rzut beretem od Krakowa. Najlepsze dla astmatyków i osób z chorobami układu oddechowego

Małopolska słynie z urokliwych uzdrowisk, które uwielbiane są przez seniorów i nie tylko. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że nieopodal Krakowa również znajduje się jedno z nich. Nie jest to jednak typowe uzdrowisko, gdyż znajduje się głęboko pod ziemią. Jak łatwo się już domyślić, mowa o Wieliczce, która wykazuje unikalne właściwości lecznicze i tym samym jest chętnie odwiedzana przez cały rok. 

Kopalnia Soli “Wieliczka" znana jest w całej Polsce, a nawet i świecie. Chętnych do odwiedzenia tego unikalnego miejsca z całą pewnością nie brakuje. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że to podziemne miejsce jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również uzdrowiskiem o wyjątkowych właściwościach i mikroklimacie.  

Wieliczka — uzdrowisko ukryte pod ziemią. Jaka wiąże się z tym historia?

Wieliczka położona w województwie małopolskim to miasteczko, które od wieków słynie z wydobycia soli. Poprzez swoją unikalność tutejsza kopalnia soli przyciąga turystów niczym magnes. Okazuje się jednak, że ochoczo przybywają tutaj również osoby chcące podreperować swoje zdrowie, a także zregenerować siły.  

Już wieki temu zdawano sobie sprawę z leczniczego wpływu soli na zdrowie. Tym samym uzdrowiskowa historia Wieliczki swój początek miała już w XIX wieku, kiedy to doktor Feliks Boczkowski utworzył nad ziemią zakład kąpieli solankowych, czym zapoczątkował tutaj wykorzystanie wydobywanej soli w lecznictwie.  

Podziemne turnusy rozpoczęły się dopiero w XX wieku za sprawą lekarza Mieczysława Skulimowskiego, który pod ziemią uruchomił sanatorium wykorzystujące klimatoterapię podziemną, zwaną również subterraneoterapią. W 2011 roku lecznicze właściwości Kopalni Soli w Wieliczce zostały oficjalnie docenione, gdyż Minister Zdrowia nadał status uzdrowiska podziemnym komorom leczniczym. Tym samym w Polsce powstało pierwsze uzdrowisko ukryte pod ziemią, dokładnie zlokalizowane na głębokości 135 metrów.  

Zobacz także: To najlepsze uzdrowisko na jesień i zimę. Pusto, taniej i znacznie więcej jodu

Dla kogo pobyt w Wieliczce? Dobre dla astmatyków i nie tylko  

Profilem leczniczym oficjalnie utworzonego uzdrowiska jest pulmonologia. To doskonałe miejsce dla osób ze schorzeniami układu oddechowego. Właśnie tutaj leczy się, a także rehabilituje dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych. To również dobre miejsce dla osób z dolegliwościami alergicznymi, a także z zaburzeniami emisji głosu.  

Uzdrowisko Wieliczka jest unikalnym miejscem w skali świata. A wszystko to przez prozdrowotne oddziaływanie mikroklimatu solnych komór kopalni na organizm człowieka. Na tym polega wspomniana już metoda subterraneoterapii.  

Podziemne uzdrowisko oferuje więc kompleksowe programy lecznicze, realizując program aktywnej rehabilitacji układu oddechowego i gimnastyki oddechowej w tym wyjątkowym mikroklimacie kopalni. Do dyspozycji kuracjuszy są solne komory Jezioro Wessel i Stajnia Gór Wschodnich. 

Panujący tutaj klimat cechuje się wyjątkową czystością powietrza, brakiem alergenów, a także stałą temperaturą oscylującą pomiędzy 13-14 st. C. Wysoka wilgotność, a także podwyższony poziom jonizacji również korzystnie wpływają na organizm człowieka. Uzdrowisko Kopalnia Soli w Wieliczce jest więc unikatowym ośrodkiem oferującym między innymi pobyty inhalacyjne, rehabilitację oddechową czy terapię relaksacyjną. 

Może cię zainteresować: Jest tańsze niż Krynica-Zdrój. To uzdrowisko słynie z wyjątkowych wód mineralnych

Tężnia solankowa na powierzchni i jeszcze więcej korzyści pod ziemią

Uzdrowisko w Wieliczce zdecydowanie nie posiada cech typowych dla miejscowości uzdrowiskowej, gdyż nie może poszczycić się Parkiem Zdrojowym czy pijalnią wód. Fenomen tego miejsca polega na tym, że kuracjusze mieszkający w ośrodkach noclegowych na powierzchni, zjeżdżają na zabiegi turystycznym pod ziemię szybem Daniłowicza, niczym dawniej górnicy do pracy.  

Pobyt w podziemnym uzdrowisku to zarazem przebywanie w miejscu wpisanym na Listę UNESCO. Oprócz kuracji można skorzystać z innych podziemnych atrakcji, takich jak podziemna trasa Kopalni Soli “Wieliczka", ekspozycja muzeum żup krakowskich czy unikalna kaplica św. Kingi.  

Po wyjeździe na powierzchnię również na kuracjuszy czeka wiele atrakcji turystycznych, takich jak zabytkowy klasztor Franciszkanów - Reformatorów, zamek żupny czy pałace Konopków i Przychockich.  

W ramach terapii dróg oddechowych można również skorzystać z tężni solankowej, która sąsiaduje z Kopalnią Soli. To doskonała forma wypoczynku, wykazująca wiele korzystnych działań. W dodatku owa tężnia swoim wyglądem robi ogromne wrażenie i zachęca do odwiedzenia.  

Zobacz też:

​Idealna alternatywa dla Seszeli w listopadzie. Kosztuje o połowę taniej i jest równie pięknie

Gorące źródła tuż przy granicy z Polską. Mało Polaków wie o tej darmowej atrakcji

Woda mineralna, park zdrojowy i szereg atrakcji. To małopolskie miasteczko chce zostać uzdrowiskiem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wczasy | wakacje | turystyka