Reklama
Reklama

To uzdrowisko ma wiele walorów, a mało kto o nim słyszał. Idealne na jesienny wyjazd

Na Śląsku położone jest uzdrowisko, które stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku i regeneracji sił w spokojnym otoczeniu z dala od tłumów. Malowniczo zlokalizowane posiada sporo atutów, a pomimo tego mało się o nim słyszy. Poznaj zatem miejscowość uzdrowiskową Goczałkowice-Zdrój, która może stanowić doskonały cel jesiennych wyjazdów.

Goczałkowice-Zdrój to doskonałe miejsce do odpoczynku w ciszy i spokoju. Takie warunki z pewnością sprzyjają powrotowi do zdrowia i regeneracji sił. Sporo mówi się o polskich uzdrowiskach, jednak to pozostaje, nie wiedzieć czemu, w cieniu, choć ma naprawdę sporo do zaoferowania.

Mało znane, lecz urokliwe uzdrowisko na Śląsku 

Nie tylko lato jest dobrym momentem na wyjazd do uzdrowiska. Jesień również ma sporo do zaoferowania w tym temacie, zwłaszcza w malowniczo położonych miejscowościach uzdrowiskowych. Do takich zaliczają się z pewnością Goczałkowice-Zdrój. 

Obok Ustronia, to jedno z dwóch uzdrowisk zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. Goczałkowice-Zdrój leżą niedaleko Pszczyny i często pomijane są na trasie pomiędzy Katowicami a Bielska-Białą. A szkoda, ponieważ to urokliwe miejsce nadaje się w sam raz do odpoczynku i regeneracji sił, zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych.  

Czytaj też: Najpiękniejsze miejsca na krótki wrześniowy wypad. Jedno znajduje się w Polsce

Co wiadomo na temat uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój? 

Uzdrowisko leży nad Jeziorem Goczałkowickim, będącym sztucznym zbiornikiem zaporowym na Wiśle. To niezwykły atut, który dodaje malowniczości, a także stanowi sporą atrakcję. To jednak niejedyny walor. Uzdrowisko otacza pasmo Beskidu, a także rozległy Las Pszczyński.  

Pierwsze wzmianki o tej wyjątkowej miejscowości pojawiają się już w 1326 roku. Według legend nazwa Goczałkowice wywodzi się od imienia rycerza Goczała, który był w posiadaniu tychże ziem. Nieocenione naturalne bogactwa odkryto tu jednak znacznie później, bo dopiero w XIX wieku.  

Naturalne zasoby lecznicze stały się największym atutem miejscowości i jednocześnie dały początek zdrojowej historii tego miejsca. Do Goczałkowic pierwsi kuracjusze w celach zdrowotnych zaczęli przybywać już od drugiej połowy XIX wieku i trwa to po dziś dzień.  

Zobacz także: Gdzie spędzić wrześniowy weekend z rodziną? Te miejsca sprawdzą się idealnie

Z czego słyną Goczałkowice-Zdrój? Miejscowość uzdrowiskowa o wielu atrakcjach 

Tak jak już zostało wspomniane, naturalne zasoby lecznicze to największa atrakcja tej miejscowości. Składają się na nie złoża swoistych wód mineralnych chlorkowo-sodowo-jodkowo-żelazistych, a także torf leczniczy - borowina. Wobec tego profil leczniczy uzdrowiska jest niezwykle szeroki i pomocny przy wielu schorzeniach.  

Dla kuracjuszy działa tutaj między innymi tężnia solankowa oraz grota Solna. Wytwarzany przez tężnie specyficzny mikroklimat zbliżony jest do klimatu nad Morzem Bałtyckim. Jest bogaty między innymi w jod i żelazo. To nieocenione dobro, po które nie trzeba jednak jechać na drugi koniec Polski.  

Oprócz atrakcji stricte leczniczych, Goczałkowice-Zdrój mają również do zaoferowania liczne atrakcje turystyczne. Jedną z nich z pewnością jest imponująca zabytkowa zabudowa uzdrowiskowa, na którą składa się między innymi Stara Pijalnia, Park Zdrojowy, dworzec kolejowy czy Pawilon Zdrojowy “Wrzos". 

Na zainteresowanych czekają także urokliwe trasy spacerowe. Warto również zwrócić uwagę na okolice Jeziora Goczałkowickiego, które stanowią lubiane miejsce rekreacyjne. Ciekawą atrakcją są także Ogrody Kapias czy stawy w Goczałkowicach-Zdroju. 

Zobacz też:

​Jesienią jest rajem dla turystów. Brak tłumów, piękna pogoda i cudowna kultura

Ta wyspa wygląda jak powierzchnia księżyca. Polacy ją uwielbiają, szczególnie zimą

Już za kilka dni rozbłyśnie kolorami. Festiwal świateł w polskim mieście przyciągnie tłumy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | ciekawe miejsca | weekend w Polsce