Reklama
Reklama

To najstarsze uzdrowisko w Europie. Zachwycał się nim sam Juliusz Cezar

Jedno z angielskich miast jest szczególnie znane z naturalnych gorących źródeł. Uzdrowiskowa historia sięga czasów samego Juliusza Cezara, który podobno miał odwiedzać to miejsce. Było to najpopularniejsze miasto zdrojowe, w którym Rzymianie wybudowali swoje łaźnie, jednak i wiele lat przed tym korzystano z dobrodziejstw gorących źródeł. Przekonaj się, gdzie kryje się ta angielska perła i dlaczego warto ją odwiedzić.

Rzymianie w 60 r. n.e. zbudowali łaźnie rzymskie w Bath. Jednak miejsce to było popularne już wcześniej, dlatego też podejrzewa się, że sam Juliusz Cezar mógł je odwiedzać i korzystać z gorących źródeł. Bath znajduje się w południowo-zachodniej Anglii. Poza uzdrowiskową historią zachwyca również krajobrazami i architekturą. To dobry przystanek podczas zwiedzania tego kraju. 

Bath — uzdrowisko od czasów starożytności 

Pierwsze łaźnie zostały zbudowane przez Rzymian w starożytności, jednak największą popularność Bath przyniosła epoka georgiańska (od 1714 do ok. 1830-1837 r.). To właśnie wtedy mocniej rozniosła się wieść o leczniczych woda, które tam znajdziemy. Zainteresowanie to i zwiększoną liczbę turystów widać również w architekturze. Zbudowano wtedy wiele obiektów m.in. Royal Crescent. Budynki z miodowego kamienia, wydobywanego w okolicy przyciągają uwagę po dziś dzień. 

Sprawdź także: Najlepsze uzdrowisko na majówkę. Park zdrojowy, pijalnia wód i specjalne pakiety

Uzdrowisko w Bath — historia i nowoczesność 

Wybudowane przed wiekami łaźnie to jeden z najlepiej zachowanych obiektów wzniesionych przez Rzymian na świecie. Dzięki nim można poznać spory kawałek historii, oczywiście nie można już zażywać leczniczych kąpieli w oryginalnych łaźniach. Niemniej w miasteczku powstał zmodernizowany ośrodek, używający tych samych wód termalnych. To nowoczesny kompleks, który w historycznym miasteczku oferuje zabiegi na miarę XXI wieku. Thermae Bath Spa to naturalne uzdrowisko, które zdobyło sporo wyróżnień. Kąpieli można zażywać zarówno basenach zamkniętych, jak i otwartych, które zlokalizowane są na dachu. 

Thermae Bath Spa to jedyne miejsce na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie można zażywać kąpieli w naturalnych wodach bogatych w liczne minerały. Uzdrowisko oferuje różne zabiegi m.in. masaże czy też terapię gorącymi kamieniami. Główne SPA jest otwarte od 09:00 do 21:30. Co istotne nie jest to miejsce dla dzieci, wstęp do łaźni jest możliwy od 16. roku życia. Bilety warto kupić online, gdyż liczba miejsc na dany dzień jest ograniczona — dostępne są różnorodne pakiety dwie godziny to ok. 230 zł. 

Przeczytaj również: Seniorzy uwielbiają to uzdrowisko. Teraz może trafić na prestiżową listę 

Co warto zobaczyć w Bath? 

Bath zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając to miejsce przede wszystkim warto zapoznać się z architekturą. Nie brakuje tam wiekowych budowli i uliczek, które przywodzą na myśl dawne dzieje. Doskonale przypominając, że po tym ziemiach tysiące lat temu spacerowali ludzie. Jednym z ciekawych obiektów jest Opactwo Bath Abbey, gdzie można dostrzec rozmaite witraże. Uroku dodają ogromne sklepienia. Miejsce liczy przeszło 1200 lat i po dziś dzień odprawiane są tam obrzędy chrześcijańskie. 

Obiekt ten można zwiedzać wraz z komorą dzwonnicy i tajemniczym, ukrytym pomieszczeniem, podobnie, jak w przypadku łaźni bilety warto kupić z wyprzedzeniem. W Bath znajduje się również sporo muzeów — warto przewidzieć kilka dni na zwiedzanie miasteczka. Jednymi z popularniejszych są Galerię Sztuki Victoria, Muzeum Mody oraz Royal Crescent. Nieopodal czynne jest American Museum & Gardens gdzie znajdziemy kolekcję amerykańskich mebli z XIX wieku i piękny ogród. 

Zobacz też:

​Ulubione uzdrowisko Polaków jeszcze bardziej dostępne. Pociągiem dojedziesz jeszcze w tym roku

Tu odpoczniesz bez tłumów nawet podczas majówki. Natura i doskonała kuchnia na wyciągniecie ręki

Nazywają go Perłą Pomorza. Wiosną zwiedzisz to miejsce bez tłumów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | ciekawe miejsca | atrakcje | urlop