To jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Krakowianie mają do niego rzut beretem
To jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce mieści się w granicach dużego miasta i służy Krakowianom już od wieków. Jak łatwo się domyślić, mowa oczywiście o uzdrowisku w Swoszowicach, które specjalizuje się w leczeniu i profilaktyce licznych schorzeń. Wiele osób do tej pory nie zdawało sobie sprawy, że na terenie Krakowa można znaleźć również i uzdrowisko.
Myśląc o polskich uzdrowiskach, większości osób na myśl przychodzą te najpopularniejsze, do których zalicza się z pewnością Krynica-Zdrój czy Muszyna. Mało kto jednak pamięta o niepozornym uzdrowisku, które mieści się na terenie jednej z dzielnic Krakowa. To jedyne w Polsce uzdrowisko, a także jedno z niewielu w Europie, które działa na obszarze dużej aglomeracji miejskiej.
Kraków należy do najpopularniejszych miast w Polsce. Do listy miejsc, które warto odwiedzić w tym mieście królewskim, czas dopisać również uzdrowisko, które działa w dzielnicy Swoszowice. Takie położenie gwarantuje przybyłym liczne atrakcje, a także możliwość rekreacji i wypoczynku.
Uzdrowisko to jest Krakowianom dobrze znane, bowiem służy im już od wieków. Pierwsza oficjalna wzmianka o wodach siarczkowych obecnych na tych terenach pojawiła się już w 1578 roku. Początki zorganizowanej działalności uzdrowiskowej nastąpiły znacznie później, gdyż datuje się je na 1811 rok. W tym czasie profesor UJ Feliks Radwański zbudował tu pierwszy dom zdrojowy, a także obiekty służące jako pokoje mieszkalne dla gości.
Jak widać, Uzdrowisko w Swoszowicach posiada długą tradycję, a lata jego świetności przypadają na drugą połowę XIX wieku, kiedy to miejsce prężnie się rozwijało dzięki inicjatywie dr Józefa Dietla. I tak z krótkimi przerwami Uzdrowisko Kraków Swoszowice działa po dziś dzień, pomagając licznym kuracjuszom w powrocie do zdrowia.
Zobacz także: Mówią o nim "Mały Kraków" Choć znacznie mniej popularny, ma wiele do zaoferowania
Uzdrowisko Kraków Swoszowice oferuje dzisiaj swoim pacjentom nowoczesne metody rehabilitacyjne i zabiegi uzdrowiskowe w oparciu o obecne tutaj surowce mineralne. Wykorzystywane są tu bowiem wysoko zmineralizowane wody siarczkowe.
Wody występujące tutaj to "Zdrój Główny" i "Napoleon". Na podstawie 100-letniej obserwacji stwierdzono, że obecne tu wody mają niezmienny skład chemiczny, a także stałą wydajność źródła. Woda stosowana tutaj w lecznictwie jest unikalna w skali europejskiej i odznacza się szczególnymi właściwościami leczniczymi.
Oferta uzdrowiska jest zatem szeroka, obejmując leczenie i profilaktykę schorzeń narządu ruchu, a także tych pochodzenia dermatologicznego. Podstawowe zabiegi odbywają się na bazie wód siarczkowych, a także peloidów. Są to kąpiele siarczkowe, a także zabiegi borowinowe. Do dyspozycji pacjentów pozostają tutaj również uzupełniające zabiegi z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii, a także masażu.
Przeczytaj także: Pusto, taniej i znacznie więcej jodu, niż latem. To uzdrowisko czeka na kuracjuszy
Tak jak w przypadku innych uzdrowisk, to w Swoszowicach również oferuje wyjątkowe spacery po Parku Zdrojowym, w którym mieszczą się liczne pomniki przyrody. Jesienią prezentują się niezwykle malowniczo. Ponadto warto się wybrać na przechadzkę, aby podziwiać XIX-wieczną zabudowę tutejszego uzdrowiska.
Swoszowice oferują jednak o wiele więcej. Przede wszystkim liczne możliwości rekreacji i aktywnego wypoczynku, w postaci boisk sportowych, kortów tenisowych, a także leżącej w okolicy stadniny koni. To również urokliwa lokalizacja na spacery, zwłaszcza jesienią.
Dodatkowo warto odwiedzić pobliskie atrakcje, do których między innymi należy klasycystyczny pałac z XIX wieku na Mogilanach czy popularny Tyniec, do którego łatwo można się dostać ze Swoszowic. Wiele atrakcji znajduje się także w pobliskich wsiach, które graniczą z tą dzielnicą Krakowa.
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie