Poznaj polskie wyspy. Wakacje na Wolinie, Uznam i Karsiborze
Na terenie Polski jest ponad 200 wysp. Znajdują się w okolicach jezior, przy rzekach i na Wybrzeżu. Najatrakcyjniejsze pod względem turystycznym to te, którem można odwiedzić przy okazji wycieczki nad morze i pomorze. Jak zorganizować wakacje na Wolinie, Uznam i Karsiborze?
W ostatnich latach, przede wszystkim ze względu na sytuację na całym świecie, możliwość podróżowania poza Polskę była ograniczona. Dlatego wiele rodzimych atrakcji turystycznych "odżyło" i przechodziło wręcz lata świetności, ponieważ odwiedzały je tysiące osób. Jednym z takich obszarów były polskie wyspy: Wolin, Uznam i Karsibór.
Największą Polską wyspą jest Wolin. Znajduje się w Pomorzu Zachodnim. Jest odseparowana od lądu Zalewem Szczecińskim, cieśniną Dziwną oraz Świną (ta oddziela Wolin od Wyspy Uznam, której większa część leży po stronie Niemiec). Natomiast Wyspa Karsibór znajduje się pomiędzy "większymi siostrami". Tak małe odległości pomiędzy wspomnianymi terenami ułatwiają turystykę na ich terenie w niedużym odstępie czasu.
Wyspa Wolin ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Fani rowerowych wycieczek mogą przemierzyć trasę, przebiegającą przez najciekawsze miejsca Wolina, poprzez pagórki, wąwozy do Dziwnowa. Do wyboru jest kilka szlaków, oferujących inne atrakcje: niebieski, czerwony, czarny i zielony lub dookoła wyspy.
Wyspa Wolin jest słynna ze względu na znajdujące się na jej terenie Centrum Słowian i Wikingów. Skansen pozwala przenieść się w przeszłość. Duże wrażenie robi kompleks drewnianych chat z wałami obronnymi, wieżą i bramą. Chcąc skupić się tylko na tej atrakcji, warto wybrać się na Wyspę Wolin w terminie od 3 do 6 sierpnia. Wtedy odbywa się niesamowity Festiwal Słowian i Wikingów.
Atutem Wyspy Wolin jest wszechobecna natura. Rześkie powietrze, śpiew ptaków i piękne widoki to jedne z rzeczy, których można doświadczyć, wybierając się do Wolińskiego Parku Narodowego. Ewenementem jest też Jezioro Turkusowe.
To sztuczny zbiornik z niebiesko-zieloną wodą niczym z akwenów Oceanu Indyjskiego. Warto wiedzieć, że jest to efekt dużej zawartości wapnia, pozostałości po niemieckich kopalniach kredy. Dlatego w Jeziorze Turkusowym nie można się kąpać ani pić wody, czy wędkować. Obok tej atrakcji znajduje się piesza trasa oraz punkty widokowe.
Wyspa Uznam zachęca do odwiedzin ze względu na dobrą pogodę (ponad 1900 godzin słońca w trakcie roku), a także szerokie i piaszczyste plaże (ponad 40 km). Popularnością cieszy się też trasa pieszo-rowerowa o długości 12 km. Łączy miejscowości uzdrowiskowe Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck ze Świnoujściem.
Karsibór jest trzecią pod względem wielkości wyspą w Polsce. Teren znajdujący się między Zalewem Szczecińskim i Starą Świną jest znany ze względu na różnorodne ptactwo (nawet kilkaset gatunków) zamieszkujące Karsibór. Obok znajduje się orla wyspa, czyli największe skupisko orłów Bielików w Europie.
Wyspa Karsibór ma też wiele do zaoferowania osobom, które lubią nowe smaki. Szefowie kuchni w lokalnych punktach gastronomicznych tworzą różnorodne jadłospisy, w których znajdują się przepyszne dania z ryb złowionych w Bałtyku i Zalewie Szczecińskim. Do najpopularniejszych zalicza się m.in.: tatar z dzikiego łososia lub troci, śledzie w czosnku i forszmak na bazie ryby wędzonej lub wędzonego leszcza.
Zobacz też:
Gorące źródła tuż przy granicy z Polską. Mało Polaków wie o tej darmowej atrakcji
Woda mineralna, park zdrojowy i szereg atrakcji. To małopolskie miasteczko chce zostać uzdrowiskiem
Widoki jak w Alpach, ale znacznie bliżej i taniej. Z Krakowa dojedziesz tu w 2 godziny