Polskie jezioro docenione w zagranicznym konkursie. Turyści je pokochają
Polskie jezioro od niedawna jest dowodem na to, że można połączyć projektowanie krajobrazu z dobrem środowiska i szacunkiem dla historii. Jezioro Słupeckie zostało docenione w międzynarodowym konkursie DNA Paris Design Awards 2024. Jury zachwyciły okrągłe drewniane pomosty, podświetlane baseny i wyraźne odwołania do pozostałości po kulturze łużyckiej. Mieszkańcy Słupcy i okolic zachwyciły szerokie promenady i wiele miejsc do aktywnego wypoczynku.
Autorem projektu "W harmonii z naturą — Rozwój nabrzeża Jeziora Słupeckiego w Polsce" jest architekt Paweł Grobelny, znany z wielu innych prac na całym świecie. Jury prestiżowego konkursu w uzasadnieniu swojego wyróżnienia zaznacza, że rozwój nabrzeża obejmuje okrągłe pomosty, platformę piknikową oraz molo widokowe, które zostały zaprojektowane tak, aby harmonijnie wpleść się w naturalny krajobraz jeziora.
Jezioro Słupeckie w wyniku realizacji projektu zachwyca nowoczesnymi rozwiązaniami i odniesieniami do historii tego miejsca. Promenada wraz z molo prowadzą w kierunku wyspy, na której znajdują się pozostałości grodziska z czasów łużyckich. Okrągłe pomosty i baseny nawiązują kształtem do korony wału grodziska. Wszystko to jest wkomponowane we wszechobecną zieleń, której staje się integralnym elementem.
Jezioro Słupeckie zawsze służyło okolicznym mieszkańcom do wypoczynku, żeglowania i wędkowania. Po lipcowej metamorfozie nabrało jednak większego, turystycznego charakteru. Okrągłe baseny znajdujące się na tafli jeziora są podświetlane i mają podgrzewaną wodę, dzięki czemu odwiedzający mogą skorzystać z kąpieli nawet wieczorem. Wzdłuż zjawiskowo oświetlonej promenady znajdują się place zabaw, tereny do gry w bule, parki trampolin. Projektant pomyślał również o leżakach i miejscu na ogniska integracyjne. Zagospodarowanie terenów nad Jeziorem Słupeckim kosztowało 6 mln złotych.
Czytaj też: Jest jednym z najczystszych jezior w Polsce. Warto się tam wybrać chociaż raz
Jezioro Słupeckie to sztuczny zbiornik wodny, położony w północno-wschodniej części Słupcy, w Wielkopolsce. Do Wielkopolski można dojechać autostradą A2 i skorzystać ze zjazdu “Słupca" - to opcja dla podróżnych z Poznania, Konina, Łodzi czy Warszawy. Przez miasto prowadzi też droga krajowa 92 oraz droga wojewódzka 266 i 263. W pobliżu Jeziora Słupeckiego jest parking, który znajduje się przy ulicy Gajowej.
Zobacz też:
Wszyscy chcą mieszkań w tym małopolskim mieście. Mieszkańców przybywa z miesiąca na miesiąc
To uzdrowisko leży tuż przy granicy. Kusi źródłami wód mineralnych i widokami