Reklama
Reklama

Podróżowanie po Azji - te miejsca to istny raj na Ziemi! Zobacz, gdzie warto jechać na urlop

Azja skrywa wiele ciekawych, magicznych i zapierających dech w piersiach miejsc, które warto odwiedzić. Rajskie plaże, dżungle i miasteczka z niezwykłą architekturą to świetny wybór na zbliżające się wakacje. Podpowiadamy, jakie rejony Azji będą najlepszym wyborem na urlop.

Pierwsza podróż do Azji to zetknięcie się z zupełnie inną kulturą oraz mieszanką niecodziennych wrażeń, zapachów i smaków. Jednak jest to region, który oferuje wiele turystycznych miejsc, typowych tylko dla tego obszaru. Znajdziesz tu piękne plaże i światowej sławy zabytki. Sprawdź, jakie miejsca w Azji warto wybrać na wakacyjny urlop.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Zanim rozpoczniemy nasze podróżowanie po Azji, musimy zadbać o dopełnienie wszelkich formalności. Przede wszystkim powinniśmy skompletować wymagane dokumenty, bez których wjazd do poszczególnych krajów będzie niemożliwy. Dodatkowo nie zapominajmy o zadbaniu o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Oto lista najważniejszych rzeczy, które musimy przygotować przed wyjazdem do Azji:

  • Dokumenty - podstawową jest paszport, który musi mieć ważność jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy. Oprócz tego musimy mieć przy sobie dowód osobisty oraz prawo jazdy, jeśli zamierzamy samodzielnie poruszać się autem. Warto także wyrobić sobie międzynarodową wersję dokumentu z uprawnieniami kierowcy, ponieważ niektóre kraje mogą nie honorować polskiego dokumentu. Co więcej, dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zrobić również kopię wszystkich dokumentów w razie utraty ich pierwotnej wersji.
  • Wiza - w niektórych krajach wymagana jest wiza turystyczna. Dotyczy to na przykład Tajlandii, Wietnamu czy Filipin. Musimy jednak sprawdzić szczegóły odnośnie każdego kraju, ponieważ konieczność wyrobienia wizy może zależeć od długości pobytu w danym państwie.
  • Ubezpieczenie - leczenie w obcym kraju jest zazwyczaj kosztowne, dlatego przed wyjazdem do Azji obowiązkowo zadbajmy o wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Polisa pokrywa koszty hospitalizacji lub wizyty u lekarza oraz zapewnia wsparcie tłumacza i pomoc w zorganizowaniu powrotu do domu przed czasem.
  • Szczepienia - wakacje w Azji warto skonsultować ze specjalistą od medycyny tropikalnej. Jest to istotne, ponieważ w egzotycznych krajach możemy narazić się na choroby niewystępujące w Europie. Zazwyczaj zaleca się wykonanie szczepień przeciwko polio, durowi brzusznemu, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Oprócz tego przed wyjazdem powinniśmy skompletować naszą podręczną apteczkę i zaopatrzyć ją w podstawowe leki. Warto spakować preparaty na przeziębienie, opatrunki, środki na owady oraz leki na problemy żołądkowe.

Sri Lanka - bezpieczny i spokojny odpoczynek

Najczęściej polecanym regionem na pierwszą podróż do Azji jest Sri Lanka. Najpopularniejszymi atrakcjami wyspy są tamtejsze uprawy herbaty, oraz długie, piaszczyste plaże. Możemy tam zwiedzać aż jedenaście parków narodowych. Komunikacja w Sri Lance nie stanowi problemu, ponieważ jest tam dobrze rozwinięta sieć kolejowa i autobusowa, która pozwoli nam swobodnie przemieszczać się pomiędzy miejscowościami.

Odwiedzając Sri Lankę, warto zwiedzić jedno z najciekawszych miast tego regionu, czyli Galle. To miejscowość, która słynie z fortu wpisanego na listę zabytków UNESCO. Innym rozpoznawalnym symbolem miasta jest zabytkowa latarnia.

Galle jest miejscowością z ciekawą historią, ale i niepowtarzalnym europejskim klimatem. Możemy tu znaleźć wiele urokliwych sklepików oraz kawiarni. Podczas wycieczki do tego miejsca warto odwiedzić pobliską plażę Uwanatuna, którą charakteryzuje wielka skała, otoczona pięknymi palmami. Cieszy się ona dużą popularnością zwłaszcza wśród nurków i surferów. Jednak turyści odwiedzają ją równie chętnie, ze względu na to, że jest to plaża, która zachwyca pięknymi widokami, miękkim, jasnym piaskiem, płytkim i krystalicznie czystym oceanem.

Tajlandia - piękne plaże i mnogość wysp

Kolejnym ciekawym kierunkiem na podróż do Azji jest Tajlandia. W tym rejonie możemy zwiedzać dżunglę lub wylegiwać się na piaszczystych plażach. Mamy tu bardzo długą linię brzegową oraz wiele wysp i wysepek.

Tajlandia jest krajem, który również dobrze nada się na pierwszy samodzielny wyjazd, ponieważ infrastruktura jest tu dobrze rozwinięta tak jak i komunikacja. Co więcej, nie brakuje tu agencji turystycznych, które w razie konieczności pomogą nam zorganizować przejazdy lub wycieczki.

Będąc w tym rejonie, warto odwiedzić największą z wysp - Ko Phi Phi, która położona jest między Phuket a stałym lądem. Równocześnie jest ona jedyną zamieszkaną wyspą w archipelagu. Phi Phi Don jest świetnie prosperującym kompleksem turystycznym z najpiękniejszymi plażami w Tajlandii.

Oprócz tego możemy także wybrać się na wyspę Ko Tao, która usytuowana jest przy wschodniej części Zatoki Tajskiej. Jest to maleńka wyspa, będąca rajem dla nurków, ponieważ nie brakuje tam wypożyczalni sprzętów oraz szkół, gdzie można zaliczyć podstawowy kurs nurkowy.

Laos - kraj spokoju i pięknej przyrody

Laos to dobry wybór dla osób, które pragną nieco spokoju na wakacjach. Jadąc tam, nie spodziewajmy się tętniącego turystycznym życiem kraju. Jest to miejsce, gdzie czas płynie wolniej i możemy posmakować codzienności tego rejonu.

Podróżowanie po Laosie wymaga od nas wiele cierpliwości, ponieważ odległość 200 km można tam pokonywać nawet przez 6 godzin. Jest to związane głównie z tym, że drogi na północy kraju wiodą górskimi zboczami, które równocześnie zapewniają nam niezwykłe widoki na okolicę. Malowniczych krajobrazów w Laosie nie zabraknie, ponieważ jest to kraj rzek, a sam dwudniowy spływ po Mekongu jest tu jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Warto także odwiedzić miejsca związane z cudami natury, takie jak jaskinie lub wodospady.

Będąc w Laosie, możemy także zwiedzić miasto położone na północy kraju, które dawniej było jego stolicą. Jest to Luang Prabang, które w 1995 roku zostało wpisane na listę UNESCO. Leży ono na prawym brzegu Mekongu w miejscu, gdzie Rzeka Nam Khan uchodzi do Mekongu, a ponadto malownicze wzgórza otulają miejscowość.

W mieście dużą ciekawość wzbudza poranna procesja mnichów, którzy o wschodzie słońca przemierzają ulice i zbierają ofiary od mieszkańców, np. ryż czy owoce. Oprócz tego warto wybrać się na zachód Słońca z Góry Phousi - Phousi, która znajduje się w centrum miasta. Na to wzgórze prowadzą dwie ścieżki, jedna od Pałacu Królewskiego, a druga od Rzeki Nam Khan.

Kambodża - miejsce dla miłośników historii

Kambodża to następne z miejsc w Azji, które warto zwiedzić. Główne atrakcje turystyczne w Królestwie Kambodży to między innymi stolica Phnom Penh, stolica kulturalna Siem Reap, wakacje na plaży w Sihanoukville czy wyspy Zatoki Tajlandzkiej. Co więcej, Kambodża jest skarbnicą dla turystów, którzy kochają historię.

Prawdziwą perełką jest tu stolica państwa, która po raz pierwszy została nią w 1434 roku. Jednak dopiero w 1866 stała się ona głównym miastem kraju i od tego czasu znajduje się tu rezydencja króla Kambodży, czyli Pałac Królewski w Phnom Penh. Miasto stało się dzięki temu centrum administracyjnym, gospodarczym i handlowym całego kraju.

Kolejnym wartym odwiedzenia miastem w Kambodży jest Battambang. Stanowi ono centrum prowincji o tej samej nazwie. Można także zwiedzić tam kompleks rolny położony na bogatym obszarze agrarnym, na którym uprawia się ryż, kawę, jutę i bawełnę.

Oprócz tego planując podróż do Azji i udając się w rejony Kambodży, koniecznie musimy zobaczyć kompleks starożytnych świątyń Angkor Wat. Wpisane zostały one na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Będąc tam, możemy wybrać się na przejażdżkę tuk-tukiem i poprosić kierowcę, aby zawiózł nas do płaskorzeźb zdobiących ten niesamowity kompleks. Dodatkowo możemy zobaczyć również położne w dżungli religijne obiekty takie jak Banteay Srei czy Phnom Kulen.

Krabi - romantyczne plaże i smaczne jedzenie

Krabi jest to prowincja w południowej części Tajlandii leżąca nad Morzem Andamańskim. Jest to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na pięknych i egzotycznych plażach oraz wysepkach, leżących u wybrzeży prowincji. Można tu znaleźć najbardziej romantyczne i urokliwe plaże. Co więcej, wiele osób twierdzi, że możemy w Krabi spróbować najlepszych owoców morza w całej Tajlandii.

Turyści, będąc tu, najczęściej decydują się na wycieczki w okolicy Zatoki Phang Nga słynącej z niezwykłych formacji skalnych, raf koralowych i lasów namorzynowych. Warto zwiedzić również świątynię buddyjską Tiger Cave, która położona jest około 10 km na północ od Krabi. Umiejscowiona jest ona na szczycie góry i aby się do niej dostać musimy pokonać aż 1237 stromych schodów. Niektóre stopnie mają nawet ponad 30 cm wysokości. Świątynia znajduje się na wysokości 278 m.n.p.m. Z wierzchołka można podziwiać m.in. góry porastające lasem deszczowym, a także plantacje palm kokosowych. Dodatkowo wybierając się do świątyni, możemy spotkać po drodze małpy, które nie boją się ludzi i będą próbowały od nas wyłudzić jedzenie.

  

Oczywiście, będąc w prowincji Krabi, musimy popłynąć na tropikalne wyspy. Polecaną wyspą, na której nie brakuje malowniczych widoków, jest Koh Lanta. Ma ona opinie najspokojniejszej wyspy w całym kraju. Centralną oraz wschodnią część wyspy porastają głównie dżungle i lasy namorzynowe. Natomiast cały zachodni brzeg Koh Lanty stanowią piaszczyste plaże.

Wyspa Bali - ogrom atrakcji i pięknych krajobrazów

Jest to bardzo popularny azjatycki kierunek, coraz częściej wybierany przez turystów i wielu influencerów. Jest to niepowtarzalne połączenie nietypowej kultury, wspaniałych mieszkańców wyspy, dziewiczej natury, dobrej pogody, smacznej kuchni, tropikalnego klimatu i niesamowitych miejsc. Bali to także niezliczona liczba świątyń, zabytków i naturalnego piękna rozłożonych w ośmiu regencjach. Wyspa jest warta odwiedzenia, ponieważ znajdziemy tu nie tylko majestatyczne świątynie jak Besakih, ale i pola ryżowe, wulkany, dżunglę czy wodospady.

Jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia jest najważniejsza świątynia na wyspie Bali, którą wpisano na listę UNESCO- Pura Ulun Danu Bratan. Poświęcona jest ona opiekunowi jezior i rzek Dewi Danu i została zbudowana w 1663 roku.

Jest to hinduistyczna świątynia znajdująca się częściowo na wodzie, a częściowo na brzegu jeziora. Bratan położona jest na wysokości 1200 m n. p. m. Jest ona uważana za jedno z bardziej malowniczych miejsc na całej wyspie. To również jedna z najczęściej fotografowanych świątyń w Azji. Dodatkowo pasmo górskie regionu Bedugul zapewnia wspaniałe widoki z każdej strony.

Palawan - perła Filipin

Jest to niezwykle malownicza i urokliwa wyspa, która sama w sobie tak dużo do zaoferowania, że spokojnie można spędzić tutaj cały wyjazd bez podróżowania w inne miejsca. Palawan uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp na Ziemi, a już na pewno na całych Filipinach. Jej kolejną zaletą jest to, że spotkamy tu o wiele mniej turystów niż np. w Tajlandii. Dodatkowo tutejsze widoki zachwycają, ponieważ nasze oczy cieszą dziesiątki piaszczystych, białych plaż, błękitne wody, lasy kokosowe, dżungla, rafy koralowe i urocze miasteczka.

Jednym z takich miasteczek jest El Nido. Z racji tego, że od wschodniej i zachodniej strony obsypane jest ono wysepkami, między którymi kursują łódki turystyczne, stanowi świetną bazę wypadową dla Island Hoppingu, które jest tam najpopularniejszą atrakcją. Jednak do El Nido warto zajrzeć także z uwagi na wyjątkowe plaże, które znajdują się w okolicy. Jest to między innymi Nacpan lub Las Cabanas, na której możemy zjechać tyrolką, ciesząc się niezwykłym widokiem.

Zobacz też:

Ta jaskinia z ukrytym jeziorem znajduje się w centrum miasta. Bilety już od 30 złotych

​Polacy kochają ten kraj. Tylko 3 godziny lotu i piękna pogoda przez cały rok

Ten szczyt w polskich Bieszczadach to najlepszy punkt widokowy. Zobaczysz stąd góry z pięciu krajów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | ciekawe miejsca