"Padwa północy" , czyli wakacje na Lubelszczyźnie
Lubelskie zachęca turystów do odwiedzin pięknymi zabytkami, malowniczym Roztoczem, bogatą kulturą i przepysznymi regionalnymi daniami. Zamek w Zamościu oraz Biała Podlaska to jedne z wielu atrakcji czekających na przyjezdnych.
Głównymi punktami turystycznymi na Lubelszczyźnie są: Zamość, Kazimierz Dolny, Biała Podlaska i Lublin. We wspomnianych miastach oraz ich okolicach jest wiele wartych zobaczenia zabytków. Małe, kameralne miasteczka przyciągają niepowtarzalnym klimatem i wolniejszym, sprzyjającym relaksowi tempem życia. Oprócz tego Lubelszczyzna zachwyca pięknem przyrody.
Turyści wybierają się na wschód Polski, żeby zobaczyć różnorodność flory i fauny w Krainie Lessowych Wąwozów, a także Roztoczańskim i Poleskim Parku Narodowym. A nie brakuje i innych atrakcji związanych z naturą na ponad 25 tys. km2 powierzchni województwa lubelskiego.
Zamość, czyli "miasto idealne" to architektoniczne działo bogatego inwestora, którym był Jan Zamoyski oraz genialnego architekta, którym był Bernardo Morando. Wszystko tutaj zostało dokładnie przemyślane i dopracowane w każdym szczególe. Nie da się nie zauważyć silnych inspiracji włoskimi renesansowymi miastami - były one bliskie zarówno projektantowi, jak i samemu Zamoyskiemu, który we Włoszech studiował prawo.
Odwiedzając Zamość, należy zobaczyć Rynek Wielki w kształcie idealnego kwadratu o wymiarach 100 m x 100 m, otoczony niezwykle urokliwymi, kolorowymi kamieniczkami, a także Muzeum Zamojskie. W okolicy rynku głównego w Zamościu znajdują się również dwa mniejsze - Rynek Solny, oraz Rynek Wodny.
Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i funkcjonuje również pod nazwami "perła renesansu", "Padwa północy" i "miasto arkad".
Zamość był kiedyś prywatnym miastem szlacheckim, założonym przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego – ma prawa miejskie od 1580 roku. Chlubą Zamościa jest renesansowy rynek z ormiańskimi kamienicami i ratuszem wraz z klasycystycznymi schodami. Zwiedzając ratusz warto zobaczyć również trasę podziemną.
Fanom militariów z pewnością natomiast przypadnie do gustu zabytkowa prochownia.
Wybierając się na Lubelszczyznę, warto też odwiedzić Białą Podlaską. Miasto należało niegdyś do Radziwiłłów. Znajduje się w nim okazały zespół zamkowy z XVII-XVIII w. i dolina rzeki Krzny, położone niedaleko malowniczego dopływu Bugu.
W historycznym mieście znajduje się również budynek dawnej Akademii Bialskiej z 1628 roku. Uczyli się w niej m.in. Józef Ignacy Kraszewski oraz powstańcy styczniowi – Roman Rogiński i ksiądz Stanisław Brzóska. W Białej Podlaskiej są też piękne, zabytkowe kościoły – pw. św. Antoniego i pw. św. Anny.
W sezonie wakacyjny Biała Podlaska staje się regionalnym centrum życia artystycznego. W czerwcu odbywają się tam Letnie Spotkania ze Sztuką, a w sierpniu Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. We wrześniu natomiast turyści mogą wziąć udział w corocznym Jarmarku Michałowym.
Kazimierz Dolny nad Wisłą to niezwykle urokliwe miasteczko założone przez króla Kazimierza Sprawiedliwego. Inny król Kazimierz - tym razem Wielki - nadał mu prawa miejskie.
To niewielkie miasto może się pochwalić wyjątkowo dużym bogactwem zabytkowej architektury świeckiej, jak i sakralnej. W Kazimierzu Dolnym warto odwiedzić zespół zamkowy, zjeść smaczny posiłek na rynku z XIX-wieczną studnią, zobaczyć eksponaty w Muzeum Dom Kuncewiczów, podziwiać kamienice Przybyłów, czy zachwycić się Wąwozem Korzeniowy Dół lub Parkiem Miliona Róż i Zabytków Kresowych.
Nie można także zapomnieć o spacerze na Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościera się imponujący widok na całą okolic. Popularną atrakcją są też ruiny średniowiecznego zespołu obronnego XIV-wiecznego zamku oraz baszty o wysokości 20 metrów.
Będąc w Kazimierzu Dolnym, warto przeprawić się promem na drugi brzeg Wisły i wybrać do zamku w Janowcu.
W Kazimierzu Dolnym oraz w Janowcu co roku odbywa się festiwal filmowy Dwa Brzegi.
Lublin ze względu na charakterystyczny herb miasta (widnieje w nim koziołek) nazywany jest także Kozim Grodem. Zwiedzanie warto zacząć od Bramy Krakowskiej zbudowanej przez Kazimierza Wielkiego, a następnie udać się na spacer w stronę rynku. W Bramie Krakowskiej znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina, któremu warto poświęcić kilka chwil.
Jedną z głównych atrakcji w Lublinie jest Stare Miasto z podziemną trasą turystyczną. Jej elementem jest m.in. Piwnica pod Fortuną z XVI-wiecznymi freskami. Warto też odwiedzić Kaplicę Trójcy Świętej na Wzgórzu Zamkowym, Bazylikę dominikanów i Archikatedrę.
Rynek w Lublinie, w przeciwieństwie do tego w Zamościu ma nieregularny kształt. W sezonie wakacyjnym odbywa się tam Jarmark Jagielloński, przyciągający tłumy turystów. Aby zobaczyć miasto z innej perspektywy warto wspiąć się na Wieżę Trynitarską.
Miłośnicy legend i opowieści z dreszczykiem z pewnością udadzą się na poszukiwanie Kamienia Nieszczęścia, znajdującego się niedaleko rynku. Podania mówią, że w przeszłości stał on na placu skazań i służył jako podstawa do katowskiego pnia. W dniu, w którym ścięto na nim niewinną osobę zyskał fatalną moc, którą posiada do dziś. Według legendy, każdy, kto go dotknie, będzie musiał mierzyć się z potwornym pechem.
W Lublinie znajduje się też jeden z największych skansenów w Polsce, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej.
Obszar znajduje się od 2019 roku jako Transgraniczny (leży też na terenie powiatu żółkiewskiego, jaworowskiego i lwowskiego na Ukrainie) Rezerwat Biosfery "Roztocze" w międzynarodowej Sieci Rezerwatów Biosfery w ramach Programu "Man and Biosphere" UNESCO. Roztoczański Park Narodowy ma swoją siedzibę w Zwierzyńcu.
Roztocze oferuje wiele tras do pieszych wycieczek. Wolny czas można spędzić na spływie kajakowym, czy odwiedzając Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego we Floriance. Rowerzystom z pewnością spodobają się "Centralny Szlak Rowerowy Roztocza" oraz fragment "Green Velo".
Obszar Polesia został sklasyfikowany w 2002 r. jako Rezerwat Biosfery UNESCO. Dołączono go też do listy mokradeł chronionych w ramach Konwencji Ramsar w 2005 r. Na tym terenie znajduje się Poleski Park Narodowy, którego wizytówką jest żółw błotny. Inne rzadkie zwierzęta, żyjące na tym obszarze to m.in. cietrzew, bocian czarny, wilk i gronostaj.
Do innych atrakcji na tym obszarze zalicza się Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Starym Załuczu. Warto też wspomnieć, że w pobliżu Parku Narodowego jest Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie z licznymi miejscami zagospodarowanymi z myślą o plażowiczach, czy amatorach sportów wodnych.
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie