Reklama
Reklama

"Padwa północy" , czyli wakacje na Lubelszczyźnie

Lubelskie zachęca turystów do odwiedzin pięknymi zabytkami, malowniczym Roztoczem, bogatą kulturą i przepysznymi regionalnymi daniami. Zamek w Zamościu oraz Biała Podlaska to jedne z wielu atrakcji czekających na przyjezdnych.

Głównymi punktami turystycznymi na Lubelszczyźnie są: Zamość, Kazimierz Dolny, Biała Podlaska i Lublin. We wspomnianych miastach oraz ich okolicach jest wiele wartych zobaczenia zabytków. Małe, kameralne miasteczka przyciągają niepowtarzalnym klimatem i wolniejszym, sprzyjającym relaksowi tempem życia. Oprócz tego Lubelszczyzna zachwyca pięknem przyrody.

Turyści wybierają się na wschód Polski, żeby zobaczyć różnorodność flory i fauny w Krainie Lessowych Wąwozów, a także Roztoczańskim i Poleskim Parku Narodowym. A nie brakuje i innych atrakcji związanych z naturą na ponad 25 tys. km2 powierzchni województwa lubelskiego. 

Zamość: piękna architektura

Zamość, czyli "miasto idealne" to architektoniczne działo bogatego inwestora, którym był Jan Zamoyski oraz genialnego architekta, którym był  Bernardo Morando. Wszystko tutaj zostało dokładnie przemyślane i dopracowane w każdym szczególe. Nie da się nie zauważyć silnych inspiracji włoskimi renesansowymi miastami -  były one bliskie zarówno projektantowi, jak i samemu Zamoyskiemu, który we Włoszech studiował prawo.

Odwiedzając Zamość, należy zobaczyć Rynek Wielki w kształcie idealnego kwadratu o wymiarach 100 m x 100 m,  otoczony niezwykle urokliwymi, kolorowymi kamieniczkami, a także Muzeum Zamojskie. W okolicy rynku głównego w Zamościu znajdują się również dwa mniejsze - Rynek Solny, oraz Rynek Wodny. 

Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i funkcjonuje również pod nazwami "perła renesansu", "Padwa północy" i "miasto arkad". 

Zamość był kiedyś prywatnym miastem szlacheckim, założonym przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego – ma prawa miejskie od 1580 roku. Chlubą Zamościa jest renesansowy rynek z ormiańskimi kamienicami i ratuszem wraz z klasycystycznymi schodami. Zwiedzając ratusz warto zobaczyć również trasę podziemną. 

Fanom militariów z pewnością natomiast przypadnie do gustu zabytkowa prochownia. 

Biała Podlaska: historyczne polskie miasto

Wybierając się na Lubelszczyznę, warto też odwiedzić Białą Podlaską. Miasto należało niegdyś do Radziwiłłów. Znajduje się w nim okazały zespół zamkowy z XVII-XVIII w. i dolina rzeki Krzny, położone niedaleko malowniczego dopływu Bugu. 

W historycznym mieście znajduje się również budynek dawnej Akademii Bialskiej z 1628 roku. Uczyli się w niej m.in. Józef Ignacy Kraszewski oraz powstańcy styczniowi – Roman Rogiński i ksiądz Stanisław Brzóska. W Białej Podlaskiej są też piękne, zabytkowe kościoły – pw. św. Antoniego i pw. św. Anny. 

W sezonie wakacyjny Biała Podlaska staje się regionalnym centrum życia artystycznego. W czerwcu odbywają się tam Letnie Spotkania ze Sztuką, a w sierpniu Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. We wrześniu natomiast turyści mogą wziąć udział w corocznym Jarmarku Michałowym.

Kazimierz Dolny: propozycja dla miłośników zabytków

Kazimierz Dolny nad Wisłą to niezwykle urokliwe miasteczko założone przez króla Kazimierza Sprawiedliwego. Inny król Kazimierz - tym razem Wielki - nadał mu prawa miejskie.

To niewielkie miasto może się pochwalić wyjątkowo dużym bogactwem zabytkowej architektury świeckiej, jak i sakralnej. W Kazimierzu Dolnym warto odwiedzić zespół zamkowy, zjeść smaczny posiłek na rynku z XIX-wieczną studnią, zobaczyć eksponaty w Muzeum Dom Kuncewiczów, podziwiać kamienice Przybyłów, czy zachwycić się Wąwozem Korzeniowy Dół lub Parkiem Miliona Róż i Zabytków Kresowych.

Nie można także zapomnieć o spacerze na Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościera się imponujący widok na całą okolic. Popularną atrakcją są też ruiny średniowiecznego zespołu obronnego XIV-wiecznego zamku oraz baszty o wysokości 20 metrów.

Będąc w Kazimierzu Dolnym, warto przeprawić się promem na drugi brzeg Wisły i wybrać do zamku w Janowcu.

W Kazimierzu Dolnym oraz w Janowcu co roku odbywa się festiwal filmowy Dwa Brzegi.

Lublin: atrakcje w ponad 700-letnim mieście

Lublin ze względu na charakterystyczny herb miasta (widnieje w nim koziołek) nazywany jest także Kozim Grodem. Zwiedzanie warto zacząć od Bramy Krakowskiej zbudowanej przez Kazimierza Wielkiego, a następnie udać się na spacer w stronę rynku. W Bramie Krakowskiej znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina, któremu warto poświęcić kilka chwil.

Jedną z głównych atrakcji w Lublinie jest Stare Miasto z podziemną trasą turystyczną. Jej elementem jest m.in. Piwnica pod Fortuną z XVI-wiecznymi freskami. Warto też odwiedzić Kaplicę Trójcy Świętej na Wzgórzu Zamkowym, Bazylikę dominikanów i Archikatedrę. 

Rynek w Lublinie, w przeciwieństwie do tego w Zamościu ma nieregularny kształt. W sezonie wakacyjnym odbywa się tam Jarmark Jagielloński, przyciągający tłumy turystów. Aby zobaczyć miasto z innej perspektywy warto wspiąć się na Wieżę Trynitarską. 

Miłośnicy legend i opowieści z dreszczykiem z pewnością udadzą się na poszukiwanie Kamienia Nieszczęścia, znajdującego się niedaleko rynku. Podania mówią, że w przeszłości stał on na placu skazań i służył jako podstawa do katowskiego pnia. W dniu, w którym ścięto na nim niewinną osobę zyskał fatalną moc, którą posiada do dziś. Według legendy, każdy, kto go dotknie, będzie musiał mierzyć się z potwornym pechem. 

W Lublinie znajduje się też jeden z największych skansenów w Polsce, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej.

Roztocze: piękno przyrody na Lubelszczyźnie

Obszar znajduje się od 2019 roku jako Transgraniczny (leży też na terenie powiatu żółkiewskiego, jaworowskiego i lwowskiego na Ukrainie) Rezerwat Biosfery "Roztocze" w międzynarodowej Sieci Rezerwatów Biosfery w ramach Programu "Man and Biosphere" UNESCO. Roztoczański Park Narodowy ma swoją siedzibę w Zwierzyńcu. 

Roztocze oferuje wiele tras do pieszych wycieczek. Wolny czas można spędzić na spływie kajakowym, czy odwiedzając Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego we Floriance. Rowerzystom z pewnością spodobają się "Centralny Szlak Rowerowy Roztocza" oraz fragment "Green Velo". 

Polesie: urzekająca natura wpisana na listę UNESCO

Obszar Polesia został sklasyfikowany w 2002 r. jako Rezerwat Biosfery UNESCO. Dołączono go też do listy mokradeł chronionych w ramach Konwencji Ramsar w 2005 r. Na tym terenie znajduje się Poleski Park Narodowy, którego wizytówką jest żółw błotny. Inne rzadkie zwierzęta, żyjące na tym obszarze to m.in. cietrzew, bocian czarny, wilk i gronostaj. 

Do innych atrakcji na tym obszarze zalicza się Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Starym Załuczu. Warto też wspomnieć, że w pobliżu Parku Narodowego jest Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie z licznymi miejscami zagospodarowanymi z myślą o plażowiczach, czy amatorach sportów wodnych. 

Zobacz też:

​Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie

To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze

Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wakacje