Reklama
Reklama

Osoby po 65. roku życia mogą stracić prawo jazdy. Nowe przepisy już wkrótce

Już niedługo w życie wejdą nowe przepisy przygotowane przez Unię Europejską. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i zredukowanie do minimum ofiar wypadków samochodowych. Nowy projekt ma wprowadzić ograniczenia dla osób po 65. roku życia. Sprawdź, czy seniorzy stracą swoje prawo jazdy.

Według badań przeprowadzonych w Niemczech, ryzyko wypadków samochodowych wśród seniorów jest porównywalne z grupą wiekową 18-24. Oznacza to, że spora ilość starszych osób jeździ podobnie do młodych i niedoświadczonych kierowców, popełniających wiele błędów. Komisja Europejska postanowiła zareagować na ten problem i od początku przyszłego roku wprowadza duże zmiany dla osób po 65. roku życia.  

Czy seniorzy będą mieli odbierane prawo jazdy?

W myśl nowych unijnych przepisów, jeśli senior po 65. roku życia będzie chciał zachować swoje prawo jazdy, będzie musiał wykonać obowiązkowe badania psychologiczne. W przypadku, gdy dana osoba zakończy badania z wynikiem negatywnym, straci uprawnienia do kierowania pojazdami. Oficjalnie stanie się osobą bez ważnego prawa jazdy i bez możliwości podróżowania w roli kierowcy na drogach publicznych. Może to w praktyce oznaczać, że wielu seniorów straci swoje prawo jazdy.

Ten nowy wymóg ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Przeprowadzane badania psychologiczne mają najprawdopodobniej pomóc wykryć ewentualne problemy z koncentracją i nakreślić ogólną kondycję psychologiczną starszych kierowców.

Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy?

Powyższe rozwiązanie jest efektem prac Komisji Europejskiej nad projektem "wizja zero", którego celem jest zredukowanie liczby wypadków, a w rezultacie zmniejszenie i finalnie całkowite wyeliminowanie ofiar śmiertelnych na drogach.

Nowe przepisy mają wejść w życie już niedługo, ponieważ będą obowiązywały od 1 stycznia 2024. Na ten moment jednak nie wiadomo, jak te badania konkretnie mają wyglądać. Jak i co będzie sprawdzane oraz w jakich okolicznościach, zapewne wyjaśnione zostanie w najbliższy miesiącach.

Jakie jeszcze kroki zostaną podjęte w przyszłości?

Dalszą wizją Komisji Europejskiej jest wprowadzenie czegoś w rodzaju kursu odświeżającego dla seniorów powyżej 70. roku życia. Innym pomysłem jest wydawanie seniorom terminowego prawa jazdy, którego przedłużenie wiązałoby się z szeregiem badań i testów.

Co więcej, niektórzy eksperci są jeszcze bardziej surowi i uważają, że osoby powyżej 75. roku życia powinny przystąpić do badań co roku, natomiast osoby między 65. a 75. rokiem życia miałyby je odnawiać co dwa lata.

Zobacz też:

​Ten dokument jest równie ważny przed wyjazdem, jak paszport. Wielu Polaków o nim zapomina

Niezwykła ulica w Gdańsku. Wiąże się z nią romantyczna legenda

Takich gór jeszcze nie widzieliście. To najbardziej kolorowy park narodowy na świecie

INTERIA.PL