Naszyjnik, który robi furorę na stoiskach z pamiątkami. Wiesz, jakie ma znaczenie?
Będąc na wakacjach często kupujemy pamiątki, które mają nam się kojarzyć z odwiedzanym miejscem. Pośród innych drobnostek turyści często przywożą ze sobą charakterystyczny naszyjnik, nazwany "złym okiem". Można go znaleźć na stoiskach z pamiątkami w wielu krajach. Co symbolizuje?
"Złe oko" to określenie symbolizujące wiarę w klątwę, którą powodują złowrogie spojrzenia, szczególnie kiedy obdarowuje się nimi nieświadomą tego osobę. Wiara w "złe oko" pojawiła się ok. 5000 lat temu.
Charakterystyczny symbol – imitujący niebieską tęczówkę oka z czarną źrenicą w środku – pojawiał się już w VI wieku p.n.e. na chaldyckich naczyniach do picia, nazywanych również "kubkami na oczy". Był to rodzaj magii ochronnej.
Wiara w "złe oko" pojawia się w wielu kulturach regionu śródziemnomorskiego, Azji Zachodniej i Azji Środkowej. Zgodnie z nią, otrzymanie klątwy "złego oka" może zakończyć passę szczęścia w życiu i przysporzyć wielu problemów.
Symbol imitujący niebieską siatkówkę i czarną źrenicę jest znany osobom, które miały okazję odwiedzić m.in. Grecję, Włochy czy Turcję. Znak chroniący przed złowrogimi spojrzeniami innych znajduje się na wisiorkach, naczyniach, czy magnesach przyczepianych do lodówek.
Pomimo tego, że zgodnie z wierzeniami autochtonicznych ludów talizmany z kobaltowo-niebieskim okiem chronią przed prawdziwym złem, to nie kosztują dużo. Talizman w formie naszyjnika, bransoletki, czy magnesu można nabyć na straganach już za 1-3 €. Natomiast naczynia, najczęściej ceramiczne, będą kosztować więcej, nawet 20 €.
Zobacz też:
"Polskie Malediwy" zachwycają również przed sezonem. Wybierz się w maju, by uniknąć tłumów
O istnieniu tego uzdrowiska wie niewiele osób. Zachwyciło Roberta Makłowicza
Turkus jak z bajki. To jeziora zachwyca kolorem i jest dobre na wiosenny wypad