Reklama
Reklama

Największa szopka w Europie. Tak – zobaczysz ją w Polsce!

Równo 800 lat temu święty Franciszek wybudował bożonarodzeniową szopkę we włoskim Greccio. Dał tym początek wielowiekowej tradycji, którą do dzisiaj pieczołowicie pielęgnują zakonnicy kroczący jego śladami – franciszkanie. Nic dziwnego, że rekordowa szopka jest właśnie ich dziełem. W którym polskim mieście można ją podziwiać?

Szopka jak nigdzie indziej. Największa taka na świecie

Tradycja stawiania bożonarodzeniowych szopek sięga XIII wieku. Pierwszą "żywą" szopkę miał postawić sam św. Franciszek w Wigilię roku 1223. Nic dziwnego, że największą ruchomą konstrukcję tego typu przygotowuje zakon franciszkanów. Nie stanie ona jednak we Włoszech, ale w Polsce – a dokładniej w Poznaniu.

Franciszkanie z placu Bernardyńskiego przygotowują swoje szopki od lat 50. XX wieku. Konstrukcje powstają wewnątrz świątyni, co ogranicza ich rozmiary. Wciąż jednak pozwala konkurować z innymi takimi obiektami w Polsce i za granicą – tegoroczna szopka będzie większa od wszystkich poprzednich, a według jej twórców będzie to największa wewnętrzna szopka z ruchomymi figurami w Europie.

Szopka czeka na turystów. Do kiedy będzie można ją zobaczyć?

Część postaci, w tym te najważniejsze, będą odwzorowane w naturalnych rozmiarach. W sumie w poznańskiej szopce stanie kilkaset figur – Święta Rodzina, królowie, pasterze i oczywiście zwierzęta. Prace konstrukcyjne trwają już od kilku tygodni, a ostatnią aktualizację z "placu budowy" zakonnicy umieścili na swoim Facebooku. Patrząc na ich stopień ich zaawansowania zeszłej soboty, można podejrzewać, że szopka czeka już gotowa na zbliżające się święta.  

Rok temu jej rozmiary wyniosły aż 30 metrów głębokości i 16 metrów wysokości. Możemy podejrzewać, że rekord zostanie wyśrubowany jeszcze bardziej.

Co roku w przerwie międzyświątecznej do Poznania zjeżdżają tysiące turystów, którzy chcą zobaczyć unikalną konstrukcję na własne oczy. W zeszłym roku szopkę można było podziwiać do 2 stycznia. 

Zobacz też:

Planujesz urlop w Hiszpanii? Z tej atrakcji już nie skorzystasz

Polska Chorwacja. To kąpielisko w Małopolsce przyciąga tłumy

Mało kto wie o tych miejscach na warszawskim lotnisku. Mogą bardzo ułatwić podróż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca