Reklama
Reklama

Najpiękniejsze plaże w Europie i na świecie. Na które miejsca zwrócić uwagę?

Zarówno w Europie, jak i na całym świecie nie brakuje pięknych plaż. Mogą zachwycać egzotycznością, budzić podziw majestatem mocarnych skał, o które rozbijają się fale morza lub oceanu, albo stwarzać znakomite warnki do relaksu, przy szumie wody, muskającym wietrze i śpiewie ptaków. Gdzie się wybrać, żeby doświadczyć tych doznań?

Nie trzeba wybierać się na daleką podróż, żeby zachwycić się perłowym piaskiem lub turkusową laguną. W Europie znajdują się tysiące kilometrów wybrzeża, czekających na odkrycie przez turystów. Oferują przy tym bogactwo krajobrazów.

Najpiękniejsze plaże w Europie rozpościerają się od Skandynawii po Sardynię.  Z kolei na świecie prym wiodą wybrzeża w Brazylii, Mauritiusie, czy na Hawajach. Każdy znajdzie coś dla siebie, od plaż, które wykorzystywano w produkcjach filmowych z Jamesem Bondem w roli głównej, po bajkowe widoki, gdzie wydaje się, że niebo styka się z ziemią. 

Najpiękniejsze plaże w Europie: Wyspy Lofockie w Norwegii

Wyspy Lofockie w Norwegii są nieoczywistym kierunkiem, jeśli ktoś chce eksplorować piękne plaże. Jednak warto zastanowić się nad tym wyborem, ponieważ wybrzeże Norwegii ma wiele do zaoferowania, głównie pod względem krajobrazowym. 

Niestety nie ma co nastawiać się na karaibskie temperatury. Mediana w okresie od lipca do sierpnia na Lofotach to 12°C. Ponadto od 27 maja do 17 lipca w Norwegii panuje dzień polarny.

Najbardziej malowniczą plażą jest Hauklandstranda. Turyści często odwiedzają również Bunesstrande i Kvalvikę, które znajdują się na terenie Lofotodden Nasjonalpark, co sprzyja odwiedzeniu ich przy okazji pieszej wędrówki.

Najpiękniejsze plaże w Europie: Elafonissi na Krecie

Elafonissi to nieduża wyspa, która znajduje się przy południowo-zachodnim brzegu Krety. Wyróżnia się plażą, która ma piasek o lekkim, różowym odcieniu. Wyspa/plaża i okolice znajdują się pod ochroną programu Natura 2000. Na terenie Elafonissi żyje również wiele unikalnych gatunków zwierząt m.in. bałkańska zielona jaszczurka i żółwie morskie Caretta-caretta.

Najpiękniejsze plaże w Europie: Seixal na Maderze

Plaża Seixal na Maderze jest jedną z najbardziej unikalnych na całym świecie. Na wybrzeżu znajduje się drobny, czarny piasek, a majestat krajobrazu dopełniają wzgórza "wpadające" w Ocean Atlantycki. Seixal ze względu na wietrzną pogodę panującą na tej szerokości geograficznej idealnie nadaje się na miejsce do surfowania.

Najpiękniejsze plaże w Europie: San Vito Io Capo na Sycylii

Wybierając się na Sycylię, warto zobaczyć plażę San Vito Io Capo, która zachęca do relaksu miękkim piaskiem i pięknymi widokami. Przy okazji wizyty na San Vito Io Capo można też odwiedzić dwa rezerwaty przyrody: Monte Cofano i Zingaro. 

Chwilę odpoczynku od palącego, śródziemnomorskiego słońca, można znaleźć, wchodząc do błękitnej wody, pokrywającej rozległe płycizny w okolicy plaży. Wokół San Vito Io Capo tętni życie. Nie brakuje ofert ciekawego spędzenia czasu, na przykład na uprawianiu sportów wodnych, nurkowaniu, czy windsurfingu. Wypoczynek można umilić sobie wyborną kuchnią włoską i tamtejszymi winami.

Najpiękniejsze plaże na Świecie: Copacabana w Brazylii

Copacabana to zdecydowanie nie tylko jedna z najpiękniejszych, ale także najsłynniejsza plaża na świecie. Rozpościera się na trzy kilometry i zachwyca różnorodnością – imprezowym klimatem oraz olśniewającą panoramą postrzępionych gór. Oko cieszą też budowle w stylu modernistycznym i Art Deco.

Najwięcej dzieje się w weekendy. Copacabana staje się wtedy centrum towarzyskim całego Rio de Janeiro. W tym czasie można spotkać na plaży tłumy opalających się, którzy grają również w siatkówkę, czy beach soccera. Kupując przekąski od sprzedawców, można skosztować pyszne krewetki, caipirinhas i zimne piwo.

Najpiękniejsze plaże na Świecie: Le Morne na Mauritiusie

Na plaży Le Morne nie ma skał i kamieni ani jeżowców, czy muszli. Sprawia to, że znalezienie wygodnego do leżenia miejsca nie stanowi problemu. Ze względu na płytkie nabrzeże, pluskanie się w wodzie nie jest wyzwaniem zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących pływaków.

Le Morne to najpopularniejsze miejsce turystyczne na wyspie. Dlatego można skorzystać tam z praktycznej infrastruktury, ułatwiającej poruszanie się, a także wielu innych udogodnień. Pomimo tak wielu zalet, Le Morne podobnie jak cały Mauritius nie jest tak oblegana przez turystów, jak inne znane kurorty.

Najpiękniejsze plaże na Świecie: wyspa Maui na Hawajach

Trudno wskazać jedną plażę na Hawajach, która znacząco wybija się ponad inne. Dlatego, żeby doświadczyć piękna archipelagu wulkanicznego, warto udać się wpierw na Maui. Znajdują się tam liczne plaże, oferujące cały przekrój: od miękkich piasków, po skaliste i różnorodne nabrzeża.

Na wyspie Maui znajduje się też Manua Kea, czyli najwyższy wulkan nie tylko na Hawajach, ale na całej Ziemi. Szczyt Manua Kea się aż 3055 m n.p.m. Warto też odwiedzić Waimoku Falls, miasteczko Kihei i Maui Tropical Foundation. Na wyspie Maui znajduje się aż 80 plaż.

Zobacz też:

To najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Każdego roku przyciąga tłumy kuracjusz

Na zdjęciach wygląda jak Włochy. Ta mała miejscowość w Polsce to wakacyjny hit

Przeczytaj przed wyjazdem do Wenecji. Te miejsca zwiedzisz zupełnie za darmo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | morze