Najdziwniejsze miejsca w Polsce. TOP 8 nieznanych atrakcji turystycznych w kraju
"Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie" - to fragment starego utworu Stanisława Jachowicza. Od napisania tekstu minęło wiele lat, lecz jego sens wciąż pozostaje aktualny. Wśród wielu aspektów życia, możemy odnieść go między innymi do podróżowania. Podczas wakacji za granicą często zachwycamy się bowiem atrakcjami. Zapominamy jednak, że ciekawych miejsc w Polsce również nie brakuje.
Zagraniczne wakacje kuszą nas szerokimi piaszczystymi plażami i przejrzystą, turkusową wodą. Nie żałujemy pieniędzy, aby móc relaksować się, podziwiając zabytki i dziką przyrodę.
Podróżowanie to najlepszy sposób na poznawanie obcych kultur, więc warto korzystać z tej możliwości. Jednak zanim zaczniemy eksplorować dalekie zakątki świata, poznajmy dobrze nasze rodzime "podwórko", bo lista ciekawych miejsc w Polsce jest długa.
Oto siedem nietypowych miejsc w Polsce, które warto zobaczyć na własne oczy.
Jezioro Turkusowe w Koninie zachwyca nietypowym kolorem wody, który na myśl przywodzić może piękne plaże na Malediwach czy Seszelach. W przeciwieństwie do nich "wielkopolski raj" jest jednak toksyczny. Zbiornik powstał w 1974 roku po zalaniu wodą wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Gosławice.
Pływanie tam mogłoby mieć zaś poważne konsekwencje z uwagi na skład chemiczny mocno zasadowej wody, do której dawniej odprowadzane były odpady z elektrowni. To właśnie w związku z ich mineralizacją, jezioro przybrało kolor pięknej laguny. Podobnie jak w znajdującym się w niewielkiej odległości Osadniku Gajówce, który również jest terenem pokopalnianym.
Spacerowanie wokół tafli Osadnika Gajówki w gminie Przykona, jest również zabronione z uwagi na możliwość zapadnięcia się pod grząskim, bagnistym terenem. To ciekawe i nietypowe miejsca w Polsce, które jednak warto podziwiać... z daleka. Z uwagi na własne bezpieczeństwo i dlatego, że złamanie zakazu wstępu grozi konsekwencjami prawnymi.
Jednym z najdziwniejszych, a zarazem najciekawszych miejsc w Polsce jest Krzywy Las w okolicach Nowego Czarnowa w województwie zachodniopomorskim. To właśnie tam rosną drzewa rodem z filmów o Harrym Potterze.
Nietypowe rośliny to sosny, których pnie u dołu wygięte są w kierunku północy. Jest ich tam przynajmniej sto i w każdym przypadku drzewa przybierają charakterystyczny "łukowaty" kształt tylko w jednym miejscu.
Jedną z najciekawszych, niedocenianych atrakcji dla turystów w województwie warmińsko-mazurskim są Mosty w Stańczykach. Powstawały w latach 1912-1918 i obecnie znajdują się w rejestrze lokalnych zabytków.
Wygląd słynnych mostów w Stańczykach jest wyjątkowy już na pierwszy rzut oka. Patrząc elementy nieczynnej już infrastruktury dawnej linii kolejowej, łączącej Gołdap z Żytkiejmami, naprawdę trudno jest nie odnieść wrażenia, że inspirowane są rzymskimi akweduktami w Pont du Gard.
Wśród najdziwniejszych miejsc w Polsce uwzględnić należy również podziemne nazistowskie miasto, czyli Kompleks Riese (od niem. sł. Olbrzym), wzniesiony rękami tysięcy żydowskich więźniów na rozkaz okupanta.
To przerażające i zarazem ciekawe miejsce znajduje się niecałe pół godziny jazdy samochodem od Wałbrzycha. Podziemny kompleks wydrążonych pod ziemią tuneli i hal rozciąga się pod surowymi Górami Sowimi i do dziś pozostaje wielką tajemnicą.
Wiadomo, że część długiej "trasy" przebiega przez: Zamek Książ, Jugowice Górne, Włodarz, czy Sokolec. Do czasów współczesnych nie odnaleziono jednak wejścia do wszystkich części podziemnych tuneli (m.in. w Mosznie).
Przeznaczenie podziemnego miasta również pozostaje zagadką. Jedna z teorii głosi, że miał to być najnowocześniejszy schron Hitlera. Inna, że miała być to fabryka tajnej broni Rzeszy, czyli broni jądrowej.
Osoby o mocnych nerwach, które pragną odwiedzić najdziwniejsze miejsca w Polsce, sprawiające wrażenie, jakby były wyciągnięte rodem z horroru, powinny odwiedzić niewielką, murowaną Kaplicę Czaszek w Czermnej. To przykład sztuki sakralnej przełomu XVIII I XIX.
Może nawet byłoby to zupełnie normalne, ciekawe miejsce, gdyby nie fakt, że ściany zdobią tutaj... ludzkie kości i czaszki, które zostały pogrzebane w okolicach. Ciała najprawdopodobniej należały do ofiar dawnych wojen i epidemii. W widocznej części budynku jest ich około 3 tys., a pozostałe 20-30 tys. ciał spoczywa w krypcie pod kaplicą.
Niskobudżetowe wakacje w samym środku Starego Kontynentu? To możliwe i aby zrealizować ten plan, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę.
Wystarczy jedynie udać się w podróż autobusem do... Suchowoli, gdzie znajduje się idealny geograficzny środek Europy. Dowodem na to jest średniej wielkości głaz ze złotym emblematem.
Polskie Stonehenge istnieje. Aby zobaczyć rytualne kamienne kręgi w naszym kraju, wystarczy wybrać się w podróż do Węsiorów na Kaszubach. To miejsce pochodzi z przełomu I i II wieku naszej ery i niektórzy wierzą, że ma wyjątkową moc.
Teorie na temat jego przeznaczenia są różne. Dla dawnych Gotów mogło to być cmentarzysko, miejsce spotkań, lub kultu. Niektórzy twierdzą, że kamienne kręgi do dziś mogą przekazywać nam silną energię, a przynajmniej tak sugerują lokalne informacje turystyczne na tablicach w pobliżu atrakcji...
Zobacz także:
Zobacz też:
Wszyscy chcą mieszkań w tym małopolskim mieście. Mieszkańców przybywa z miesiąca na miesiąc
To uzdrowisko leży tuż przy granicy. Kusi źródłami wód mineralnych i widokami