Reklama
Reklama

Na zdjęciach wygląda jak Włochy. Ta mała miejscowość w Polsce to wakacyjny hit

Zagórze Śląskie to niewielka miejscowość, znana w okolicy jako „małe Włochy”. Turyści chętnie tam przybywają, by podziwiać wspaniałe zabytki i malownicze krajobrazy, tworzące razem niezwykłą atmosferę. Co warto zobaczyć na miejscu?

Zagórze Śląskie położone jest w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim. Usytuowane jest w dolinie Bystrzycy, między Górami Sowimi a Górami Czarnymi. To miejsce pełne zabytków, od lat nazywane "polskimi Włochami". "Małe Włochy" to idealne miejsce na krótki, weekendowy wypad. Dlaczego Zagórze Śląskie jest warte zobaczenia?

Zagórze Śląskie - "małe Włochy" w zachodniej Polsce

Zagórze Śląskie to niewielka miejscowość, która ma jednak wiele do zaoferowania odwiedzającym. Przyjezdni mogą liczyć na zapierające dech w piersiach krajobrazy, przypominające te sycylijskie. Umiejscowienie wśród gór to wielka zaleta tego miejsca. Nad miasteczkiem króluje Zamek Grodno, będący jednocześnie największą atrakcją okolicy.

Powstał on jeszcze za czasów Piastów Śląskich. Znajduje się w Górach Czarnych, które są częścią Gór Wałbrzyskich, a konkretnie na szczycie góry Choina. Góra wznosi się nad lewym brzegiem Bystrzycy, a u jej podnóża ulokowane jest również zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Nad jego brzegiem można swobodnie odpocząć, gdy człowiek będzie już zmęczony zwiedzaniem zamku. Warto się też przespacerować wiszącą kładką pieszą. Podobno jest najdłuższa w Polsce. 

Czytaj też: Takiej atrakcji w Chorwacji jeszcze nie było. Przejażdżka dla turystów o mocnych nerwach 

"Polskie Włochy" - Zagórze Śląskie i jego atrakcje

Kolejnym miejscem, wartym odwiedzenia, jest rezerwat przyrody Góra Choina. Jego zadaniem jest ochrona rzadkich gatunków roślin i naturalnego lasu mieszanego, porastającego wzgórze. Zwiedzając okolicę, warto też zobaczyć zaporę wodną.

Zagórze Śląskie jest najbardziej znane z powodu Zamku Grodno, jednak na miejscu można zobaczyć również inne zabytki. To między innymi zespół pałacowy z drugiej połowy XIX wieku, zabytkowy kościół parafialny pw. Świętego Krzyża i dworzec kolejowy z 1902 roku. Wybierając się do "polskich Włoch", warto skorzystać również z licznych atrakcji.

Spędzając czas nad Jeziorem Bystrzyckim, można poświęcić się uprawianiu sportów wodnych. Co roku w maju na Zamku Grodno organizowany jest też jarmark średniowieczny. Można wówczas ujrzeć występy kuglarzy, turnieje rycerskie, nabyć wyroby i rękodzieło na kupieckich straganach i ujrzeć widowiskowe inscenizacje historyczne.

Zobacz też:

​To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni

Wyspa wiecznej wiosny to idealny wybór na jesienny urlop. Jest taniej i prawie pusto

Te górskie szlaki jesienią wyglądają najpiękniej. Wybierz się jeszcze w tym roku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | city break | turystyka | weekend w Polsce