Mówią, że mieszkańcy tych europejskich miast są najbardziej zadowoleni z życia. Polski akcent na 4 miejscu
Wiemy, w jakich europejskich miastach mieszkańcy czują się najlepiej. Liderem jest szwajcarski Zurych, jednak największy wzrost satysfakcji zanotowano w miastach położonych zdecydowanie dalej na wschód – także tych w Polsce. Potwierdza to ranking, w którym jedno z polskich miast sklasyfikowano tuż za podium. Gdzie w Europie żyje się najlepiej, a gdzie najgorzej? Którzy mieszkańcy podejrzewają urzędników o korupcję? W jakim kraju obywatele oceniają swoje miasta najsurowiej?
Od 2007 roku Komisja Europejska co roku publikuje raport na temat jakości życia w poszczególnych europejskich miastach. Poziom swojej satysfakcji oceniają sami mieszkańcy, a pytania dotyczą 7 głównych aspektów:
- ogólnego zadowolenia z życia;
- bezpieczeństwa;
- sytuacji na rynku pracy;
- transportu publicznego;
- służby zdrowia;
- dostępu do kultury i terenów zielonych;
- jakości usług publicznych.
Zadowolonych z życia w swoim mieście jest aż 9 na 10 ankietowanych Europejczyków. Odsetek ten jest nieznacznie wyższy w miastach, które nie są jednocześnie stolicami państw. W tegorocznej edycji uwzględniono 83 miasta i przeprowadzono 71 153 wywiady z ich mieszkańcami. Odpowiedzi zbierano w kwietniu 2023 roku.
Zdecydowaną poprawę widać w miastach Europy Wschodniej. Trend obserwowano już przed pandemią, w wynikach za rok 2019.
Badania pokazują, że zadowolenie mieszkańców miast takich jak Kluż-Napoka w Rumunii czy nasz rodzimy Białystok w dalszym ciągu rośnie, w niektórych aspektach (szczególnie bezpieczeństwa) przebijając już miasta zachodnie. Mniejsze miasta są generalnie uważane za bezpieczniejsze, ale też czystsze i co nie powinno dziwić cichsze niż wielkie metropolie.
W mniejszych ośrodkach większe zadowolenie z życia deklarują osoby starsze i rodziny z dziećmi.
W miastach stołecznych głównym aspektem ocenianym "na plus" jest możliwość znalezienia dobrej pracy. Gorzej za to z wynajęciem czy zakupem mieszkania. Co ciekawe większy odsetek mieszkańców stolic uważa, że w administracji publicznej dochodzi do korupcji – 58 proc. mieszkańców w porównaniu do 49 proc. w innych miastach. Samo zjawisko jest o wiele powszechniejsze na południu niż na północy Europy (63 vs 32. proc.)
Choć w porównaniu z okresem sprzed 5 lat zadowolenie Europejczyków z ich miast nieznacznie spadło, to wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W TOP 10 wciąż przeważają miasta zachodnie, to w tegorocznym zestawieniu nie zabrakło też wschodnich akcentów – w tym jednego z Polski.
Według raportu w 2023 najbardziej zadowoleni z życia w swoim mieście byli mieszkańcy tych 10 miast:
- Zurych, Szwajcaria (97 proc.)
- Kopenhaga, Dania (96 proc.)
- Groningen, Holandia (96 proc.)
- Gdańsk, Polska (95 proc.)
- Lipsk, Niemcy (95 proc.)
- Sztokholm, Szwecja (95 proc.)
- Genewa, Szwajcaria (95 proc.)
- Rostock, Niemcy (94 proc.)
- Kluż-Napoka, Rumunia (94 proc.)
- Braga, Portugalia (94 proc.)
Niestety nie wszędzie żyje się tak dobrze, jak w Gdańsku czy nawet Białymstoku. Na drugim końcu listy znalazł się przede wszystkim miasta z południa kontynentu – trzy z Włoch i po jednym z Grecji, Turcji, Albanii, Serbii, Węgier, Czarnogóry oraz Macedonii Północnej. Najgorzej swoje otoczenie oceniają mieszkańcy Palermo, Aten i Stambułu.
W porównaniu z 2019 rokiem 31 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich życie w danym miejscu uległo poprawie, 40 proc. nie zauważyło żadnych zmian, a 29 proc. uważa, że sytuacja uległa pogorszeniu.
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie