Reklama
Reklama

Mówią, że mieszkańcy tych europejskich miast są najbardziej zadowoleni z życia. Polski akcent na 4 miejscu

Wiemy, w jakich europejskich miastach mieszkańcy czują się najlepiej. Liderem jest szwajcarski Zurych, jednak największy wzrost satysfakcji zanotowano w miastach położonych zdecydowanie dalej na wschód – także tych w Polsce. Potwierdza to ranking, w którym jedno z polskich miast sklasyfikowano tuż za podium. Gdzie w Europie żyje się najlepiej, a gdzie najgorzej? Którzy mieszkańcy podejrzewają urzędników o korupcję? W jakim kraju obywatele oceniają swoje miasta najsurowiej?

Jakość życia w europejskich miastach. Raport za rok 2023

Od 2007 roku Komisja Europejska co roku publikuje raport na temat jakości życia w poszczególnych europejskich miastach. Poziom swojej satysfakcji oceniają sami mieszkańcy, a pytania dotyczą 7 głównych aspektów:

 1. ogólnego zadowolenia z życia;
 2. bezpieczeństwa;
 3. sytuacji na rynku pracy;
 4. transportu publicznego;
 5. służby zdrowia;
 6. dostępu do kultury i terenów zielonych;
 7. jakości usług publicznych.

Zadowolonych z życia w swoim mieście jest aż 9 na 10 ankietowanych Europejczyków. Odsetek ten jest nieznacznie wyższy w miastach, które nie są jednocześnie stolicami państw. W tegorocznej edycji uwzględniono 83 miasta i przeprowadzono 71 153 wywiady z ich mieszkańcami. Odpowiedzi zbierano w kwietniu 2023 roku.

Mniejsze miasto, lepsze życie. Europejczycy najlepiej czują się poza stolicami

Zdecydowaną poprawę widać w miastach Europy Wschodniej. Trend obserwowano już przed pandemią, w wynikach za rok 2019. 

Badania pokazują, że zadowolenie mieszkańców miast takich jak Kluż-Napoka w Rumunii czy nasz rodzimy Białystok w dalszym ciągu rośnie, w niektórych aspektach (szczególnie bezpieczeństwa) przebijając już miasta zachodnie. Mniejsze miasta są generalnie uważane za bezpieczniejsze, ale też czystsze i co nie powinno dziwić cichsze niż wielkie metropolie. 

W mniejszych ośrodkach większe zadowolenie z życia deklarują osoby starsze i rodziny z dziećmi.

W miastach stołecznych głównym aspektem ocenianym "na plus" jest możliwość znalezienia dobrej pracy. Gorzej za to z wynajęciem czy zakupem mieszkania. Co ciekawe większy odsetek mieszkańców stolic uważa, że w administracji publicznej dochodzi do korupcji – 58 proc. mieszkańców w porównaniu do 49 proc. w innych miastach. Samo zjawisko jest o wiele powszechniejsze na południu niż na północy Europy (63 vs 32. proc.)

10 najlepszych do życia miast w Europie. Gdańsk tuż za podium

Choć w porównaniu z okresem sprzed 5 lat zadowolenie Europejczyków z ich miast nieznacznie spadło, to wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W TOP 10 wciąż przeważają miasta zachodnie, to w tegorocznym zestawieniu nie zabrakło też wschodnich akcentów – w tym jednego z Polski.

Według raportu w 2023 najbardziej zadowoleni z życia w swoim mieście byli mieszkańcy tych 10 miast:

 1. Zurych, Szwajcaria (97 proc.)
 2. Kopenhaga, Dania (96 proc.)
 3. Groningen, Holandia (96 proc.)
 4. Gdańsk, Polska (95 proc.)
 5. Lipsk, Niemcy (95 proc.)
 6. Sztokholm, Szwecja (95 proc.)
 7. Genewa, Szwajcaria (95 proc.)
 8. Rostock, Niemcy (94 proc.)
 9. Kluż-Napoka, Rumunia (94 proc.)
 10. Braga, Portugalia (94 proc.)

Niestety nie wszędzie żyje się tak dobrze, jak w Gdańsku czy nawet Białymstoku. Na drugim końcu listy znalazł się przede wszystkim miasta z południa kontynentu – trzy z Włoch i po jednym z Grecji, Turcji, Albanii, Serbii, Węgier, Czarnogóry oraz Macedonii Północnej. Najgorzej swoje otoczenie oceniają mieszkańcy Palermo, Aten i Stambułu. 

W porównaniu z 2019 rokiem 31 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich życie w danym miejscu uległo poprawie, 40 proc. nie zauważyło żadnych zmian, a 29 proc. uważa, że sytuacja uległa pogorszeniu.

Zobacz też:

To tu Polacy chcą spędzać urlop. W zeszłym roku pobiliśmy rekord odwiedzin

Nowa atrakcja nad Bałtykiem. Turyści będą tłumnie odwiedzać to miejsce

Krokusy możesz podziwiać nie tylko w Dolinie Chochołowskiej. Tu nacieszysz oczy z dala od tłumów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca