Reklama
Reklama

Marzysz, by spędzić tu urlop? Lepiej się pospiesz, nim rajskie wyspy znikną

Malediwy nazywane są czasami Wyspami Szczęśliwymi. Rajskie plaże i przejrzysta woda sprawiają, że to idealne miejsce na spędzenie wakacji. Okazuje się jednak, że urokliwy archipelag może już wkrótce zniknąć pod wodą.

Malediwy to archipelag i państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim. Malediwy odzyskały niepodległość w roku 1965, stając się monarchią (sułtanatem), jednak po trzech latach przeprowadzono referendum, w wyniku którego proklamowano powstanie republiki.

Republika Malediwów opiera swoją gospodarkę głównie na turystyce. Kraj każdego roku odwiedza mnóstwo turystów. Okazuje się jednak, że już wkrótce Malediwy mogą zniknąć pod wodą. Wszystko przez zmiany klimatu...

Wyspy Szczęśliwe na Oceanie Indyjskim. Dlaczego warto je zobaczyć?

Malediwy to urokliwe wyspy na Oceanie Indyjskim, które z uwagi na swoje niezwykłe piękno są nawet nazywane Wyspami Szczęśliwymi. Jasne, piaszczyste plaże, błękitne laguny, rafa koralowa, domki na wodzie i wysoka temperatura (powyżej 30 stopni Celsjusza) sprawiają, że archipelag jest jednym z ulubionych punktów turystycznych dla ludzi z całego świata. Jest też uznawany za jedno z najbardziej romantycznych miejsc na naszej planecie.

Do największych atrakcji należy między innymi tętniąca życiem stolica Malediwów — Male. Słynie między innymi z rękodzieła, które można nabyć na Male Local Market i z kilku fascynujących zabytków, jak XVII-wieczny Meczet Piątkowy. Turyści uwielbiają też wyspę Mudhdhoo, w atolu Baa, gdzie znajduje się plaża po zmroku rozświetlana tysiącami maleńkich, niebieskich punkcików. Za ten niezwykły spektakl odpowiadają mikroskopijne organizmy roślinne, Lingulodinium polyedrum. Ruch wody powoduje ich bioluminescencję. W efekcie plaża wygląda na pokrytą gwiezdnymi konstelacjami. 

Czytaj też: 3 godziny lotu z Polski i 300 słonecznych dni w roku. Tę wyspę wielkości Krakowa pokochali Polacy 

Malediwy znikną pod wodą? Ich przyszłość zależy od poziomu wód

Przyszłość archipelagu Malediwów uzależniona jest od poziomu wód. Wyspy mogą być pierwszą ofiarą globalnego ocieplenia. Jeśli poziom wód się podniesie, już za kilka dekad znikną w ich otchłani. Warto wiedzieć, że 80% archipelagu znajduje się poniżej 1 metra nad poziomem morza. Jest to więc jeden z krajów najbardziej narażonych na odczucie zmian klimatu.

Zobacz też:

​Leży w Afryce, lecz należy do Unii Europejskiej. By zwiedzić miasto, wystarczy dowód osobisty

Nazywają ją Perłą Bałtyku. Mało znana wyspa, która ma wiele do zaoferowania

Weekend we Włoszech tańszy niż w polskich górach? „Ceny niższe niż w Zakopanem”

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | wyspy | turystyka | ciekawe miejsca