Reklama
Reklama

Górska miejscowość znów walczy o tytuł uzdrowiska. Kiedyś bywały tu tłumy

W Polsce uzdrowiska cieszą cię niesamowitą popularnością. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że kolejne destynacje chcą zyskać takie miano. Tak jest w przypadku jednej z miejscowości na Śląsku Cieszyńskim, która co ciekawe, posiada już bogatą historię uzdrowiskową. Mowa o wsi Jaworze, która właśnie rozpoczęła kluczowy etap projektu, jeśli chodzi o odzyskanie statusu uzdrowiska.

Jaworze to malownicza wieś położona na Śląsku Cieszyńskim, która znana jest z pięknych krajobrazów oraz z bogatej historii uzdrowiskowej. To spokojna i urokliwa miejscowość, która już wkrótce może ponownie stać się uzdrowiskiem. Gmina bowiem rozpoczęła prace będące kluczowymi dla odzyskania statusu uzdrowiska. Czy w niedalekiej przyszłości wieś Jaworze ponownie będą odwiedzać tłumy kuracjuszy?  

Jaworze — “beskidzka perła" stara się o status uzdrowiska

Malowniczo położone Jaworze posiada bogatą historię uzdrowiskową, na której kartach już wkrótce zaczną się malować kolejne wydarzenia. Warto jednak wiedzieć, że wszystko rozpoczęło się w 1862 roku, kiedy hrabia Maurycy Saint Genois założył tutaj pierwszy kurort. Dzięki temu powstała pierwsza infrastruktura uzdrowiskowa oraz przypałacowy park dla przebywających tutaj kuracjuszy.  

Wraz z upływem lat Jaworze rozkwitało jako uzdrowisko, a tutejszy klimat sprzyjał leczeniu chorób układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego, a także krążenia. Zaraz obok panujących tutaj warunków klimatycznych prawdziwym dobrodziejstwem były tutejsze wody solankowe. 

Uroki oraz renoma tego miejsce przyciągały znane osobistości, takie jak chociażby Wincenty Pol, Julian Tuwim czy Maria Dąbrowska. Liczne wydarzenia, w tym zmiany właścicieli czy zawieszenie statusu sanatoryjnego, zapisały się na kartach tego uzdrowiska. Jaworze do dzisiaj pamięta o swojej tradycji uzdrowiskowej i ponownie podjęło próby przywrócenia miejscowości dawnej świetności. 

Zobacz także: Solanka, borowiny i liczne zabiegi. To jedno z najlepszych uzdrowisko w Europie

Jaworze na drodze po status uzdrowiska. Trwa rewitalizacja odwiertu solankowego

Obecnie Jaworze usilnie pracuje nad ponownym zyskaniem statusu uzdrowiska. Gmina bowiem spełnia wymagania, które dotyczą naturalnych surowców uzdrowiskowych, a także infrastruktury uzdrowiskowej. Właśnie rozpoczęły się pracę nad kluczowym elementem tych działań, a mianowicie nad rewitalizacją odwiertu wód solankowych, który powstał w latach 70. XX wieku.  

Założeniem jest pogłębienie obecnego odwiertu do 1650 metrów. Dzięki temu uzyskana solanka będzie mogła być wykorzystywana w tężniach. Nie sprawdzi się w basenach termalnych, gdyż posiada za niską temperaturę. Przywrócenie dostępu do leczniczych wód solankowych, jest kluczowym aspektem w kwestii odzyskania przez Jaworze statusu uzdrowiska. Podjęte prace przy rewitalizacji mają zakończyć się w trzecim kwartale 2025 roku. Koszt całej inwestycji to 7,85 mln zł.  

Może cię zainteresować: Lubiane przez kuracjuszy uzdrowisko w górach. Znacznie mniej zatłoczone niż Krynica-Zdrój

Jaworze ponownie uzdrowiskiem? Decyzja należy do Rady Ministrów

Miejscowość położona na Śląsku Cieszyńskim nie zapomniała o swojej tradycji uzdrowiskowej i od wielu lat samorząd Jaworza ma na uwadze przywrócenie miejscowości statusu uzdrowiska. Aby tak się stało, gmina musi posiadać między innymi naturalne surowce o właściwościach leczniczych. W tym przypadku mowa o solance, dla której rewitalizowany jest odwiert.  

Ponadto kluczowy jest odpowiedni klimat, który dla Jaworza został potwierdzony. Cechuje się właściwościami sprzyjającymi leczeniu schorzeń układu oddechowego czy krążenia, a także chorób układu ruchu i zaburzeń neurologicznych. Elementarną kwestią jest również odpowiednia infrastruktura lecznicza. Na terenie Jaworza działa sanatorium.  

Ostateczna decyzja o wpisaniu miejscowości na listę uzdrowisk należy do Rady Ministrów. Działania podejmowane przez samorząd Jaworza znacznie zwiększają szanse na pozytywną decyzję. Tym samym dawne uzdrowisko, do którego przybywały niegdyś tłumy, już wkrótce może odzyskać swoją świetność i dołączyć do grona popularnych polskich uzdrowisk.

Źródło: rynekzdrowia.pl, money.pl 

Zobacz też:

Zapomnij o Santorini. Ta grecka wyspa jest piękniejsza i mniej zatłoczona

​Lubiane przez kuracjuszy uzdrowisko truje zanieczyszczonym powietrzem. Normy przekroczone 4-krotnie

Mówią, że to najpiękniejsze miejsce na świecie. Leć zimą, a nie pożałujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wczasy | ciekawe miejsca | turystyka