Reklama
Reklama

Zrób to z żonkilami w doniczce, a będą długo i pięknie kwitły

Żonkile mogą ozdobić wnętrza naszego domu już pod koniec zimy i na początku wiosny. Warto posadzić ich cebulki w doniczce, ponieważ kwiaty doniczkowe wytrzymają znacznie dłużej niż te cięte. Jak należy dbać o te rośliny doniczkowe, żeby kwitły długo i pięknie? O kilku zasadach musisz pamiętać.

Już teraz możemy kupić w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych rośliny cebulowe tj. miniaturowe tulipany, hiacynty, szafirki, a także żonkile. Warto posadzić je w doniczce, dzięki czemu będą zdobić wnętrza naszego domu przez długi czas. Po przekwitnięciu można z powodzeniem uprawiać je w ogrodzie lub w pojemnikach. Sprawdź, jak dbać o żonkile doniczkowe

Jak dbać o żonkile w doniczce? Podlewanie ma znaczenie

Rośliny cebulowe warto kupować w ciepłe dni. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości, to powinniśmy zabezpieczyć żonkile przed wyniesieniem ich na zewnątrz, ponieważ gwałtowne zmiany temperatury mogą zaszkodzić tym kwiatom

Kolejnym ważnym aspektem jest miejsce, w jakim stawiamy żonkile w doniczce. Kwiaty te lubią jasne stanowisko, jednak musimy uważać, aby promienie słońca nie padały bezpośrednio na roślinę

Rośliny cebulowe pędzone w doniczkach, w tym żonkile, należy regularnie i odpowiednio podlewać. Ziemia w doniczce powinna być delikatnie wilgotna, lecz nie przelana. Zbyt duże nawodnienie prowadzi do rozwoju chorób grzybowych - cebulki będą gnić i pleśnieć, nie użyjemy ich ponownie w kolejnym sezonie.

Żonkili w doniczce nie nawozimy, ale za to usuwamy regularnie ich przekwitłe kwiaty. Dzięki tej czynności pielęgnacyjnej pobudzimy roślinę do wypuszczania nowych pąków kwiatowych. 

Co zrobić z żonkilami w doniczce, gdy już przekwitną?

Przekwitniętych żonkili nie należy wyrzucać. Robimy to, gdy liście rośliny zaczną rosnąć do góry, a z czasem uschną. Co zrobić z cebulkami? Czy warto je zachować?

Cebulki wyjmujemy z doniczki i czyścimy je z resztek ziemi. Po wyjęciu warto zachować cebulki po to, aby jesienią umieścić je w ogrodzie i na wiosnę podziwiać urok żonkili. Pamiętajmy, żeby przechowywać cebulki ciemnym i chłodnym miejscu. 

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin