Zrób to w szklarni przed zimą. Zapobiegniesz chorobom warzyw
Jesień to idealna pora, aby zadbać o szklarnię i zmniejszyć ryzyko wystąpienia patogenów, grzybów i szkodników, niszczących uprawy. Stwórz bezpieczne środowisko na następny sezon dla swoich roślin, przeprowadzając dezynfekcję siarką.
Siarka znana jest z właściwości odkażających. Właśnie dlatego warto odkazić nią szklarnię, aby zapobiec chorobom warzyw. Jeśli odpowiednio przeprowadzimy ten zabieg, to nie wpłynie on negatywnie na materiał tunelu foliowego.
Wielu ogrodników obawia się stosować siarkę w tunelach foliowych ze względu na delikatny materiał osłon. Nie dojdzie natomiast do ich zniszczenia, jeśli zastosujemy produkt w odpowiednich dawkach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Dodatkowo po całym zabiegu warto przewietrzyć tunel. Wówczas będziemy mieć pewność, że folia nie ulegnie degradacji. Nie narazimy też w żaden sposób roślin.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rośliny oczyszczające powietrze. Te gatunki posadź w swoim ogrodzie
Mamy do wyboru trzy rodzaje siarki, które dostosowuje się do pożądanych efektów odkażania szklarni. Oto lista:
- siarka granulowana - działa antygrzybicznie, najczęściej wybierana przez ogrodników, ponieważ jest wydajana i łatwa w użyciu;
- pył siarkowy - stosowany do opryskiwania roślin. Ulega szybszemu rozproszeniu, jednak należy precyzyjnie go dozować;
- roztwory siarkowe - używany jako oprysk, działający skutecznie na patogeny, stosowany głównie w sezonie wegetacyjnym.
Odkażanie szklarni przebiega w kilku etapach. Musimy przejść przez nie wszystkie, aby przeprowadzić zabieg bezpiecznie i efektywnie.
- Czyszczenie szklarni i przygotowanie preparatu
Przed odkażaniem szklarni musimy usunąć z niej resztki roślinne, które mogą stanowić siedlisko dla patogenów. Powinniśmy też umyć ściany oraz podłogi z kurzu i piachu, najlepiej mydłem potasowym. Jeśli chcemy zdezynfekować narzędzia ogrodnicze, to warto umieścić je w pomieszczeniu przed całym zabiegiem.
Do odkażania szklarni używamy 1 kg siarki granulowanej oraz 50 g saletry potasowej albo 20 g nadmanganianu potasu. Dzięki takim proporcjom gaz dotrze do każdego zakątka pomieszczenia.
Nie musimy jednak używać ani saletry potasowej, ani nadmanganianu potasu. Wystarczy sama siarka rozpalona za pomocą rozpałki do komina czy grilla. Proces ten będzie jednak znacznie dłuższy.
- Odkażanie szklarni
Przygotowany preparat umieszczamy w małych pojemnikach z metalu, położonych na betonowych albo metalowych płytach. Potem rozpoczynamy proces spalania, dodając trochę alkoholu, podpalając mieszankę.
Pamiętajmy, że dym siarkowy jest toksyczny, dlatego należy zabezpieczyć się maską, okularami, a także rękawicami ochronnymi i jak najszybciej opuścić pomieszczenie, a przed tym szczelnie zamknąć drzwi. Proces gazowania trwa kilka godzin.
- Wietrzenie szklarni
Po tym czasie wietrzymy szklarnię, otwierając okna i drzwi na kilkanaście godzin. Dopiero wtedy możemy wejść do środka i zacząć przygotowania do nowych upraw.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły