Reklama
Reklama

Zmieszaj z wodą i spryskaj. Szybko pozbędziesz się mszyc z pomidorów

Jednym z największych problemów w uprawie pomidorów są szkodniki. Często potrafią one zniszczyć nasze plony bardziej nawet niż choroby. Wobec tego, gdy tylko zobaczymy objawy żerowania mszyc na naszych roślinach, powinniśmy od razu zareagować. Pomocne w walce z tymi szkodnikami są opryski z popularnego zioła. Sprawdź, jak szybko i łatwo je przygotować.

Mszyce to częsty problem wielu ogrodników. Jednak mało kto wie, że chcąc się ich pozbyć, wystarczy zrobić oprysk z zioła, które prawie każdy ma w swojej kuchni. W dodatku preparat możemy przygotować w prosty sposób, który pozwoli również zapobiec wielu chorobom roślin. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Objawy żerowania mszyc na pomidorach

Mszyce brzoskwiniowo-ziemniaczane wiosną żerują na brzoskwiniach, a od czerwca przenoszą się na kolejną roślinę, czyli na pomidora.

Ich pojawienie się trudno przegapić, ponieważ szkodniki oblepiają całe rośliny. Pojawiają się na liściach, łodygach i nawet na owocach. Równocześnie wysysają sok z roślin, prowadząc tym samym do żółknięcia, deformacji oraz zamierania liści.

Ostatecznie sprawia to, że pomidory tracą zdolności asymilacyjne, a plon jest znacznie osłabiony. Mszyce potrafią ogałacać całe rośliny, doprowadzając nawet do ich zamierania. W dodatku przenoszą one choroby wirusowe.

W momencie, gdy zauważymy objawy żerowania mszyc na naszych pomidorach, powinniśmy od razu rozpocząć działania, które pomogą nam się ich pozbyć. Szczególnie że owady mogą występować w koloniach liczących kilkaset osobników. W tym celu możemy użyć jednego, bardzo popularnego zioła, które świetnie radzi sobie w walce z tymi szkodnikami.

Tymianek w walce ze szkodnikami

Okazuje się bowiem, że do walki z mszycami wystarczy nam dobrze znany i obecny w naszej kuchni tymianek, który ma właściwości owadobójcze. Zawdzięcza to zawartości związków takich jak tymol oraz karwakrol, które odpowiadają za zwalczanie szkodników, żerujących na roślinach.

Wobec tego oprysk z tymianku pozwoli również pozbyć się mszyc z pomidorów. Co więcej, preparaty z tym ziołem mogą również wpłynąć pozytywnie na zakażone rośliny i zapobiegać rozwojowi infekcji. Dodatkowo produkty na bazie tymianku działają również profilaktycznie, a ich regularne stosowanie poprawi odporność roślin.

Oprysk z tymianku na bazie alkoholu

Z tymianku najczęściej wykonywane są dwa opryski. Jeden z nich tworzony jest na bazie alkoholu. Takim preparatem z tymianku należy opryskiwać rośliny co dwa tygodnie. Do jego wykonania potrzebujemy:

  • 20 g suszonego tymianku,
  • 0,5 l czystej wódki,
  • 0,5 l przegotowanej, ostudzonej wody,
  • 20 g suszonego oregano,
  • 0,5 l wrzącej wody.

Zaczynamy od wsypania ziół do naczynia i zalania ich wódką. Następnie dodajemy ostudzoną wodę, a całość przykrywamy gazą i pozostawiamy na co najmniej dobę, co jakiś czas mieszając miksturę. Po tym czasie oprysk odcedzamy i pozostałości w postaci mokrych ziół ponownie zalewamy, ale tym razem wrzątkiem. Naczynie przykrywamy i pozostawiamy do wystudzenia. Następnie ponownie przecedzamy mieszankę i dwa otrzymane roztwory łączymy ze sobą.

Oprysk z tymianku przechowujemy w zacienionym i chłodnym miejscu. Przed użyciem musimy roztwór rozcieńczyć w proporcji 150 ml ekstraktu na 3 l wody.

Oprysk z tymianku na bazie zacieru drożdżowego

Kolejna propozycja jest nieco bardziej czasochłonna, ale za to wzbogacona o zacier drożdżowy. W celu przygotowania takiej odżywki musimy zaopatrzyć się w

  • 250 g cukru,
  • 1 l wody,
  • 20 g suszonego tymianku,
  • 50 g drożdży,
  • 20 g suszonego oregano.

Przygotowanie oprysku rozpoczynamy od zagotowania wody z dodatkiem cukru, a gdy ostygnie, dodajemy do niej drożdże. Mieszankę przykrywamy gazą i całość odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 tygodnie, aby sfermentowała. Po tym czasie dodajemy suszony tymianek i oregano, a naczynie ponownie przykrywamy gazą. Zioła muszą moczyć się w roztworze przez następny tydzień. Na końcu odżywkę odcedzamy przez szmatkę i oprysk rozcieńczamy w proporcji 100 ml na 2 l wody. Z odżywki można korzystać przez cały sezon.

Zobacz też:

Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści

Słyszałeś, że te rośliny nadają się do łazienki bez okna? Nie daj się nabrać

Przed przymrozkami wnieś te rośliny do domu. Przetrwają kolejny sezon i pięknie rozkwitną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | pielęgnacja roślin