Reklama
Reklama

Zmieszaj z wodą i spryskaj. Szybko pozbędziesz się mszyc z pomidorów

Jednym z największych problemów w uprawie pomidorów są szkodniki. Często potrafią one zniszczyć nasze plony bardziej nawet niż choroby. Wobec tego, gdy tylko zobaczymy objawy żerowania mszyc na naszych roślinach, powinniśmy od razu zareagować. Pomocne w walce z tymi szkodnikami są opryski z popularnego zioła. Sprawdź, jak szybko i łatwo je przygotować.

Mszyce to częsty problem wielu ogrodników. Jednak mało kto wie, że chcąc się ich pozbyć, wystarczy zrobić oprysk z zioła, które prawie każdy ma w swojej kuchni. W dodatku preparat możemy przygotować w prosty sposób, który pozwoli również zapobiec wielu chorobom roślin. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Objawy żerowania mszyc na pomidorach

Mszyce brzoskwiniowo-ziemniaczane wiosną żerują na brzoskwiniach, a od czerwca przenoszą się na kolejną roślinę, czyli na pomidora.

Ich pojawienie się trudno przegapić, ponieważ szkodniki oblepiają całe rośliny. Pojawiają się na liściach, łodygach i nawet na owocach. Równocześnie wysysają sok z roślin, prowadząc tym samym do żółknięcia, deformacji oraz zamierania liści.

Ostatecznie sprawia to, że pomidory tracą zdolności asymilacyjne, a plon jest znacznie osłabiony. Mszyce potrafią ogałacać całe rośliny, doprowadzając nawet do ich zamierania. W dodatku przenoszą one choroby wirusowe.

W momencie, gdy zauważymy objawy żerowania mszyc na naszych pomidorach, powinniśmy od razu rozpocząć działania, które pomogą nam się ich pozbyć. Szczególnie że owady mogą występować w koloniach liczących kilkaset osobników. W tym celu możemy użyć jednego, bardzo popularnego zioła, które świetnie radzi sobie w walce z tymi szkodnikami.

Tymianek w walce ze szkodnikami

Okazuje się bowiem, że do walki z mszycami wystarczy nam dobrze znany i obecny w naszej kuchni tymianek, który ma właściwości owadobójcze. Zawdzięcza to zawartości związków takich jak tymol oraz karwakrol, które odpowiadają za zwalczanie szkodników, żerujących na roślinach.

Wobec tego oprysk z tymianku pozwoli również pozbyć się mszyc z pomidorów. Co więcej, preparaty z tym ziołem mogą również wpłynąć pozytywnie na zakażone rośliny i zapobiegać rozwojowi infekcji. Dodatkowo produkty na bazie tymianku działają również profilaktycznie, a ich regularne stosowanie poprawi odporność roślin.

Oprysk z tymianku na bazie alkoholu

Z tymianku najczęściej wykonywane są dwa opryski. Jeden z nich tworzony jest na bazie alkoholu. Takim preparatem z tymianku należy opryskiwać rośliny co dwa tygodnie. Do jego wykonania potrzebujemy:

  • 20 g suszonego tymianku,
  • 0,5 l czystej wódki,
  • 0,5 l przegotowanej, ostudzonej wody,
  • 20 g suszonego oregano,
  • 0,5 l wrzącej wody.

Zaczynamy od wsypania ziół do naczynia i zalania ich wódką. Następnie dodajemy ostudzoną wodę, a całość przykrywamy gazą i pozostawiamy na co najmniej dobę, co jakiś czas mieszając miksturę. Po tym czasie oprysk odcedzamy i pozostałości w postaci mokrych ziół ponownie zalewamy, ale tym razem wrzątkiem. Naczynie przykrywamy i pozostawiamy do wystudzenia. Następnie ponownie przecedzamy mieszankę i dwa otrzymane roztwory łączymy ze sobą.

Oprysk z tymianku przechowujemy w zacienionym i chłodnym miejscu. Przed użyciem musimy roztwór rozcieńczyć w proporcji 150 ml ekstraktu na 3 l wody.

Oprysk z tymianku na bazie zacieru drożdżowego

Kolejna propozycja jest nieco bardziej czasochłonna, ale za to wzbogacona o zacier drożdżowy. W celu przygotowania takiej odżywki musimy zaopatrzyć się w

  • 250 g cukru,
  • 1 l wody,
  • 20 g suszonego tymianku,
  • 50 g drożdży,
  • 20 g suszonego oregano.

Przygotowanie oprysku rozpoczynamy od zagotowania wody z dodatkiem cukru, a gdy ostygnie, dodajemy do niej drożdże. Mieszankę przykrywamy gazą i całość odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 tygodnie, aby sfermentowała. Po tym czasie dodajemy suszony tymianek i oregano, a naczynie ponownie przykrywamy gazą. Zioła muszą moczyć się w roztworze przez następny tydzień. Na końcu odżywkę odcedzamy przez szmatkę i oprysk rozcieńczamy w proporcji 100 ml na 2 l wody. Z odżywki można korzystać przez cały sezon.

Zobacz też:

Cynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, że zadbasz o te dwie rzeczy

Po zebraniu porzeczek pamiętaj o tym zabiegu. Krzewy ci podziękują

Możesz mieć nawet dwa razy więcej hortensji w ogrodzie. Wystarczy 20 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | pielęgnacja roślin