Reklama
Reklama

Zmieszaj z wodą i podlej skrzydłokwiat. Po tej odżywce będzie kwitł jak szalony

Skrzydłokwiat jest jednym z najpiękniejszych tropikalnych kwiatów doniczkowych na naszych rodzimych parapetach. Cenimy go za bujne liście i ozdobne białe kwiatostany, ale zdarza się, że roślina nie zakwita pomimo starannej pielęgnacji. Wtedy jednak wcale nie musimy biec do sklepu po drogie nawozy do skrzydłokwiatu. Wystarczy, że zasilimy go domową odżywką na bazie popularnej przyprawy z kuchennej szafki.

Skrzydłokwiaty to piękne i pożyteczne kwiaty doniczkowe. Dzięki bujnym liściom i widowiskowym białym kwiatostanom mogą stanowić efektowną ozdobę salonu, sypialni czy przestrzeni biurowej. Poza tym oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji lotnych. 

Te egzotyczne rośliny mogą kwitnąć nawet przez cały rok, ale musimy zapewnić im do tego odpowiednie warunki. Wyjaśniamy, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie i podajemy przepis na genialną domową odżywkę, po której marniejąca roślina ekspresowo obsypie się morzem kwiatów. 

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Na to warto zwrócić uwagę

Podstawową przyczyną, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie, jest zapewnienie mu zbyt ciemnego stanowiska. To prawda, że roślina nie lubi być wystawiana bezpośrednio na promienie słoneczne, ale nie możemy jej też całkowicie pozbawić światła. Jeżeli chodzi o podłoże dla skrzydłokwiatu, to ten tropikalny gatunek najlepiej czuje się w glebie próchniczej, żyznej i lekko wilgotnej.

Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu skrzydłokwiatu, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki i dbać o prawidłowe podlewanie rośliny. Zdarza się, że przez złe nawadnianie w doniczce pojawia się pleśń, a wtedy gatunek często nie wypuszcza kwiatów. Dlatego powinniśmy mu regularnie dostarczać miękkiej i ciepłej wody w umiarkowanych ilościach tak, aby nie zalać korzeni rośliny. 

Sprawdź: Skrzydłokwiat przestał kwitnąć? Wlej to do doniczki, a zobaczysz różnicę

Złe nawożenie skrzydłokwiatu może hamować jego kwitnienie

Jeżeli roślina nie zakwita pomimo optymalnych warunków, to problemem najprawdopodobniej jest złe nawożenie skrzydłokwiatu. Często popełnianym błędem jest nadmierne odżywianie tego gatunku preparatami dla roślin doniczkowych o zielonych liściach. 

Takie nawozy do skrzydłokwiatu zawierają przede wszystkim azot, który sprzyja wzrostowi marniejących liści i łodyg, ale negatywnie wpływa na kwitnienie. Kwiaty robią po nim zielone, albo nie ma ich wcale. Dlatego robiąc zakupy w sklepie ogrodniczym, powinniśmy sięgać po odżywki do roślin kwitnących o dużej zawartości fosforu i potasu, które sprzyjają kwitnieniu skrzydłokwiatu. 

Domowa odżywka do skrzydłokwiatu. Znów będzie kwitł jak szalony

Ciekawą alternatywą dla drogich nawozów do skrzydłokwiatu ze sklepów ogrodniczych są naturalne preparaty, które również dostarczają roślinom składników odżywczych. Do ich przygotowania wystarczy wykorzystać składniki z kuchennej szafki. 

Do przygotowania jednej z najskuteczniejszych odżywek do skrzydłokwiatów potrzebny będzie nam imbir, którego kłącze zawiera cenne pierwiastki m.in. fosfor, potas czy mangan. Przyczyniają się one do obfitego i długiego kwitnienia roślin doniczkowych. 

Aby zrobić domowy nawóz do skrzydłokwiatu, imbir najpierw tniemy na małe kawałki, a następnie miksujemy go w blenderze wraz z litrem wody. Powstanie papka, którą musimy przecedzić przez sitko. Gotową odżywką podlewamy skrzydłokwiat co dwa tygodnie.

Więcej na ten temat: Domowa odżywka do skrzydłokwiatu z resztek napoju. Zakwitnie jak nigdy wcześniej

Zobacz też:

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

Piwonie ugną się od kwiatów. Wypróbuj metodę mojej babci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe | kwiaty