Reklama
Reklama

Zmieszaj te składniki i spryskaj nimi trawnik. Mech i chwasty będą bez szans

Mech oraz chwasty na trawie to zmora ogrodników. Niepożądane rośliny pojawiają się na praktycznie wszystkich zacienionych i wilgotnych trawnikach. Dokładnie tam, gdzie hodowca chciałby, aby wyrosła trawa darniowa. Jak się ich pozbyć bez zbędnej chemii? Oto najlepsze, domowe, a przy tym naturalne sposoby na usuwanie chwastów z ogrodu.

Na świecie opisano dotąd 18 tys. gatunków mszaków. W Polsce występuje 950 odmian i większość z nich to mchy (700). Drugie i trzecie miejsce zajmują wątrobowce (250) oraz glewiki (4).

Warto wiedzieć, że mech pełni ważną funkcję w przyrodzie. Zapobiega erozji gleby i absorbuje dwutlenek węgla. Pomimo to nie w każdym przypadku mech jest pożądany. Dotyczy to szczególnie przydomowych trawników. Jakie są sposoby na usunięcie rośliny oraz innych chwastów?

Jakie warunki sprzyjają pojawianiu się mchu i chwastów?

Mech zaczyna rosnąć w określonych warunkach. Przyczyną jest niskie pH gleby i uboga ilość składników odżywczych w ziemi. Sprzyjające okoliczności do wzrostu rośliny stanowi też słaby drenaż, wilgotna gleba oraz zacienienie. 

Wymienione warunki są niesprzyjające dla wzrostu trawy darniowej. Dlatego najprostszym i najefektywniejszym rozwiązaniem będzie dostosowanie ziemi pod uprawę zielonego trawnika. W innym przypadku, nawet jeśli mech zostanie usunięty, to wkrótce powróci.

Na co zwrócić uwagę przed i po usunięciu mchu i chwastów?

Należy też zwrócić uwagę porę rozpoczęcia prac związanych z usunięciem mchu i chwastów. Jeśli ogrodnikowi zależy na długoterminowych efektach, to powinien skoncentrować się na likwidacji roślin w normalnych okresach pielęgnacji trawy – jesienią i wiosną.

W przypadku usuwania dobrą decyzją będzie zlikwidowanie roślin przy pomocy naturalnych środków. Dzięki temu nie zanieczyści się wody gruntowej i nie upośledzi pozostałych żywych organizmów w okolicy.

Kiedy ogrodnik zakończy usuwanie szkodników, powinien napowietrzyć glebę. Zmniejszy to zagęszczenie ziemi, a także poprawi drenaż i cyrkulację powietrza. Sprawi to, że gleba będzie stwarzać lepsze warunki do rozwoju trawy, a nie mchu i chwastów.

Usuwanie mchu i chwastów naturalnymi metodami – soda oczyszczona i płyn do naczyń

Usuwanie mchu i chwastów można rozpocząć od grabienia pod różnym kątem. Rośliny są płytko zakorzenione i wyciągnięcie ich z gleby nie będzie stanowić problemu. Można do tego stosować grabie łukowe lub do liści. Pracę ułatwi lekko wilgotny trawnik, na przykład zaraz po deszczu lub podlewaniu. 

Następnie można przejść do zastosowania organicznego środka. Żeby to zrobić, należy przygotować 4 litry letniej wody i wymieszać ją z pudełkiem sody oczyszczonej. Wykonany roztwór trzeba później rozpylić. 

Innym środkiem, który można stosować w walce, ale naturalnymi sposobami, jest płyn do naczyń. Podobnie jak w przypadku z sodą, płyn do naczyń można po prostu zmieszać z wodą w proporcji 150 g płynu na 4 litry wody. Potem należy nim opryskać mech i chwasty.

Zobacz też:

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

To bardzo ważny termin dla piwonii. Jeśli go przegapisz, przestanie kwitnąć

INTERIA.PL