Reklama
Reklama

Zbliża się termin sadzenia lawendy. Nie przegap go, jeśli chcesz mieć piękny ogród

Lawenda to popularna krzewinka z efektownymi i niezwykle aromatycznymi kwiatostanami. Jej obecność w ogrodzie może nie tylko dostarczać nam pięknych widoków i zapachów, ale i odstraszać niektóre szkodniki i chronić inne rośliny. Zbliża się termin, kiedy powinno się ją posadzić w swoim ogrodzie. Sprawdź, kiedy należy to zrobić i gdzie sadzić lawendę.

Już tysiące lat temu ziele lawendy wykorzystywano jako pachnidło do aromatyzowania wody do kąpieli oraz jako kadzidełka w trakcie obrzędów religijnych. Natomiast Rzymianie podczas wypraw wojennych sadzili ją przy swoich garnizonach i stosowali do odkażania ran. Mówi się, że właśnie w ten sposób lawenda trafiła do Polski. Obecnie na stałe wpisała się do naszych ogrodów, pełniąc w nich wiele funkcji. Podpowiadamy, jak o nią zadbać i kiedy ją posadzić.

Pielęgnacja lawendy - o czym warto pamiętać?

Lawenda to niezwykle wytrzymała roślina, która ma niewielkie wymagania. Naturalnie występuje najczęściej na mało urodzajnej i skalistej glebie, dlatego nie potrzebuje ona zbyt wiele do prawidłowego rozwoju.

Najważniejsze podczas pielęgnacji lawendy jest odpowiednie podlewanie. Roślina dobrze znosi okresy suszy, ale nie toleruje zalewania korzeni. Wobec tego zbyt częste lub intensywne podlewanie może doprowadzić do zniszczenia rośliny.

Oprócz tego lawenda dobrze czuje się w przepuszczalnej glebie. Najlepsze będzie dla niej podłoże o pH 6,5- 7,5. Dodatkowo, gdy sadzimy lawendę w ogrodzie lub w donicach możemy wzbogacić ziemię drobnym żwirkiem czy grysem. Warto także wiedzieć, że lawenda nie wymaga nawożenia. Jednak jeżeli chcemy poprawić jej kwitnienie, możemy jesienią rozłożyć wokół niej kompost.

Kiedy sadzić lawendę? Nie zapomnij o tym terminie

Lawendę można sadzić w dwóch terminach. Pierwszy z nich przypada wiosną pod koniec marca oraz na początku kwietnia. Natomiast drugi termin wypada jesienią i lawendę sadzimy wtedy we wrześniu oraz w pierwszych dniach października. Te same daty obejmują sianie, rozsadzanie i przesadzanie tej roślin.

Zanim jednak rozpoczniemy sadzenie lawendy, powinniśmy zadbać o to, aby temperatura gleby podczas siania wynosiła nie mniej niż 7 stopni Celsjusza oraz o to, aby zapewnić roślinie stały dostęp do światła słonecznego.

Następnie, jeżeli decydujemy się na wysiew lawendy z nasion, to powinniśmy pamiętać o tym, by zanim wsadzimy je do gruntu, poddać je stratyfikacji. Jest to, inaczej mówiąc, wsypanie nasion do małego pojemnika z ziemią lub wilgotnym piaskiem, a następnie trzeba umieszczenie ich w lodówce na około 2-3 tygodnie. Następnie wysiewając nasiona do ziemi, musimy zachować odstępy między roślinami, które powinny wynosić od 30 do 40 cm.

Gdzie sadzić lawendę? Odpowiednie stanowisko to klucz do sukcesu

Lawendę najlepiej umieścić na ciepłym, nasłonecznionym i osłoniętym od intensywnego wiatru stanowisku. Świetnie sprawdzi się piaszczyste i półprzepuszczalne podłoże. To w takich warunkach roślina będzie rozwijała się najlepiej.

Lawenda ma wiele zastosowań w ogrodzie i świetnie sprawdzi się na rabatach i skalniakach, zwiększając ich atrakcyjność. Oprócz tego dobrze rozwija się w towarzystwie takich roślin jak: róża, szałwia, berberys, rozmaryn czy nagietek.

Dodatkowo lawendę warto posadzić w pobliżu warzywniaka, ponieważ dzięki jej właściwościom odstraszającym, lawenda pomoże chronić rośliny przed mrówkami czy mszycami. Co więcej, powinniśmy mieć ją na swoim balkonie lub tarasie, ponieważ lawenda odstrasza komary.

Zobacz też:

Petunie mogą kwitnąć nawet zimą. Wystarczy ten prosty krok

Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści

Słyszałeś, że te rośliny nadają się do łazienki bez okna? Nie daj się nabrać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | sadzenie