Zbiory fasolki szparagowej będą udane, jak nigdy. Wystarczy, że podlejesz ją tym
Lipiec jest miesiącem zbiorów. W tym czasie zbieramy pomidory, ogórki, cukinie. Zauważamy też intensywny wzrost fasolki szparagowej. Chcesz, żeby jej pędy pokryły się licznymi strąkami? Wystarczy, że zaczniesz podlewać ją wodą z tym dodatkiem. Sprawdź prosty przepis na odżywkę dla fasolki szparagowej.
Wiele osób uprawia fasolkę szparagową w przydomowych ogródkach. Jej pielęgnacja nie jest skomplikowana, w prosty sposób można uzyskać obfite plony. Dodatkowo warto zasilić roślinę odżywką z cukru. To nie jedyny, domowy nawóz uwielbiany przez warzywo.
Fasolkę szparagową wysiewamy najwcześniej w drugiej połowie maja. Większość osób wykonuje tę czynność w czerwcu, dlatego zazwyczaj jej zbiory wypadają w sierpniu. Wydłużymy ich czas, wysiewając warzywo stopniowo, przez kilka dni.
Fasolka szparagowa potrzebuje do wzrostu słonecznego stanowiska, osłoniętego od wiatru. Ziemia powinna być żyzna i wilgotna.
Musimy regularnie podlewać warzywo, a także stosować podpory, zapobiegające gniciu rośliny. Zalecamy również jej nawożenie domową odżywką.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sianie koperku w ogrodzie - jak i kiedy siać nasiona?
Podlewanie samą wodą może być niewystarczające dla fasolki szparagowej, dlatego warto zasilić glebę w składniki pokarmowe. Jak zatem zrobić cukrową odżywkę?
W 0,5 l wody o temperaturze pokojowej wystarczy rozpuścić 1 łyżkę białego cukru. Tak powstaje cukrowa odżywka, która dostarcza roślinie węglowodanów i energii. Dzięki niej wydaje obfite plony.
Możemy przygotować dla fasolki szparagowej odżywkę z odpadów, które zazwyczaj lądują w koszu. Mowa o skorupkach jajek i skórkach bananów, które dostarczają roślinie potas i wapń.
Musimy jedynie pokruszyć skorupki jajek i rozdrobnić, a następnie wysuszyć skórki bananów. Potem rozsypujemy je na podłożu wokół fasolki szparagowej. Inną opcją jest zalanie odpadów wodą, przecedzenie ich i podlanie rośliny tak przygotowanym płynem.
Jeśli chcemy odżywić fasolkę szparagową, to warto zasilić ją drożdżową odżywką, która dostarcza m.in. fosfor i potas. W tym celu kruszymy drożdże, wrzucamy je do 10-litrowego wiadra i zalewamy ciepłą wodą. Po godzinie możemy podlewać nie tylko fasolkę, ale też pomidory czy ogórki.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz