Reklama
Reklama

Zbiory fasolki szparagowej będą udane, jak nigdy. Wystarczy, że podlejesz ją tym

Lipiec jest miesiącem zbiorów. W tym czasie zbieramy pomidory, ogórki, cukinie. Zauważamy też intensywny wzrost fasolki szparagowej. Chcesz, żeby jej pędy pokryły się licznymi strąkami? Wystarczy, że zaczniesz podlewać ją wodą z tym dodatkiem. Sprawdź prosty przepis na odżywkę dla fasolki szparagowej.

Wiele osób uprawia fasolkę szparagową w przydomowych ogródkach. Jej pielęgnacja nie jest skomplikowana, w prosty sposób można uzyskać obfite plony. Dodatkowo warto zasilić roślinę odżywką z cukru. To nie jedyny, domowy nawóz uwielbiany przez warzywo. 

Uprawa fasolki szparagowej - najważniejsze zasady

Fasolkę szparagową wysiewamy najwcześniej w drugiej połowie maja. Większość osób wykonuje tę czynność w czerwcu, dlatego zazwyczaj jej zbiory wypadają w sierpniu. Wydłużymy ich czas, wysiewając warzywo stopniowo, przez kilka dni. 

Fasolka szparagowa potrzebuje do wzrostu słonecznego stanowiska, osłoniętego od wiatru. Ziemia powinna być żyzna i wilgotna. 

Musimy regularnie podlewać warzywo, a także stosować podpory, zapobiegające gniciu rośliny. Zalecamy również jej nawożenie domową odżywką. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sianie koperku w ogrodzie - jak i kiedy siać nasiona?

Nie tylko woda. Podlewaj fasolkę szparagową cukrową odżywką

Podlewanie samą wodą może być niewystarczające dla fasolki szparagowej, dlatego warto zasilić glebę w składniki pokarmowe. Jak zatem zrobić cukrową odżywkę?

W 0,5 l wody o temperaturze pokojowej wystarczy rozpuścić 1 łyżkę białego cukru. Tak powstaje cukrowa odżywka, która dostarcza roślinie węglowodanów i energii. Dzięki niej wydaje obfite plony. 

Inne, domowe odżywki na odżywienie fasolki szparagowej

Możemy przygotować dla fasolki szparagowej odżywkę z odpadów, które zazwyczaj lądują w koszu. Mowa o skorupkach jajek i skórkach bananów, które dostarczają roślinie potas i wapń. 

Musimy jedynie pokruszyć skorupki jajek i rozdrobnić, a następnie wysuszyć skórki bananów. Potem rozsypujemy je na podłożu wokół fasolki szparagowej. Inną opcją jest zalanie odpadów wodą, przecedzenie ich i podlanie rośliny tak przygotowanym płynem.

Jeśli chcemy odżywić fasolkę szparagową, to warto zasilić ją drożdżową odżywką, która dostarcza m.in. fosfor i potas. W tym celu kruszymy drożdże, wrzucamy je do 10-litrowego wiadra i zalewamy ciepłą wodą. Po godzinie możemy podlewać nie tylko fasolkę, ale też pomidory czy ogórki. 

Zobacz też:

Jeszcze w lipcu podlej tym hortensje. Będą kwitły znacznie dłużej

Twoje borówki amerykańskie będą najładniejsze w okolicy. Musisz tylko pamiętać o tych zasadach

Nie przegap tego terminu w ogrodzie. Później nie uda ci się przesadzić piwonii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie | podlewanie | warzywniak