Zbierz aronie w tym terminie. Uważaj, pośpiech będzie złym doradcą
Niektórzy sadownicy zbierają aronię zbyt wcześnie, a później narzekają na jakość swoich owoców. Niestety pośpiech jest tutaj złym doradcą. Jeżeli chcesz mieć naprawdę smaczne i zdrowe plony, z ogołacaniem krzewów powinieneś nieco pozwlekać. Zerwij aronię w tym terminie, a będzie lepsza niż kiedykolwiek wcześniej.
Aronia to krzew o niewielkich wymaganiach, który jest idealny do uprawy przez początkujących sadowników. Rodzi smaczne owoce o kulistym kształcie w ciemnym kolorze. Zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych (m.in. witamin A, K, C, P, K, witamin z grupy B czy antyoksydantów) i nie gromadzą metali ciężkich, więc można je sadzić nawet przy ulicach.
Niestety niektórzy zbierają je zbyt wcześnie, przez co aronie są mało soczyste, cierpkie i gorzkie, a wystarczyłoby trochę poczekać... Od tego roku zacznij zbierać aronię w tym terminie, a będziesz miał najlepsze plony w okolicy. Zostaniesz osiedlowym ekspertem w uprawie tych owoców i wszyscy sąsiedzi zaczną prosić cię o porady!
Aronia jest odporna na choroby grzybowe i szkodniki. Nie trzeba jej też specjalnie przycinać. W sadzie najlepiej czuje się posadzona na stanowiskach słonecznych, ale dobrze znosi również półcień.
Gleba pod uprawę aronii powinna być żyzna i przepuszczalna, o dużej pojemności wodnej i lekko kwaśnym odczynie pH. Krzew ten powinien jednak dobrze owocować nawet w średnio sprzyjających mu warunkach.
Może cię zainteresować: Ziemniaki na balkonie możesz uprawiać w... workach. Sąsiedzi będą wytrzeszczać oczy
Przy zbiorach aronii cierpliwość popłaca. Nie bierz przykładu z sadowników, którzy zrywają je z krzewów w pierwszej połowie lipca. Wtedy twoje plony mogą być cierpkie, choć zawsze najlepiej sprawdzić smak na kilku sztukach owoców.
Najlepszy termin na zbiory aronii zaczyna się na początku sierpnia (lub pod koniec lipca). Plony można zbierać nawet do jesieni - do października. Dojrzałe owoce długo trzymają się na pędach, więc nie trzeba się obawiać, że przejrzeją. Zdatne do spożycia są nawet te aronie, które mają już pomarańczową skórkę. Śmiało możesz z nich zrobić dżemy, soki lub inne pyszne przetwory.
Czytaj również: Podlewaj tym pomidory co kilka dni. Krzaczki ugną się od owoców
Im dłużej poczekasz ze zbiorem aronii, tym bardziej owoce dojrzeją. Będą słodsze, bardziej soczyste i aromatyczne, a jeśli dodatkowo urosną, zawartość cennych składników odżywczych będzie w nich najlepsza.
Aby przekonać się, czy aronie są gotowe do zbioru, przeprowadź test. Jeśli po lekkim naciśnięciu owocu, ten będzie miękki i zacznie odchodzić od szypułki, krzew można zacząć powoli ogołacać. Można również spróbować kilku plonów dla pewności, że ich smak jest idealny.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu