Reklama
Reklama

Zasadź ogórki metodą japońską. Plony zbierzesz szybciej, niż sąsiedzi

W przydomowych ogrodach czy ogródkach działkowych bardzo często pojawiają się uprawy ogórków. Jeśli chcemy wzmocnić sadzonki i zapewnić sobie wcześniejsze plony, warto wypróbować japońską metodę wysiewu ogórków. Na czym polega i jakie korzyści przynosi? Wyjaśniamy.

Ogórki to popularna roślina uprawna, będąca rośliną jednoroczną. Oprócz upraw gruntowych ogórki są często sadzone w szklarniach lub tunelach. Należą do rodziny dyniowatych i są cenione z uwagi na charakterystyczne owoce, wykorzystywane powszechnie w kuchni. Ogórki można wysiewać wprost do gruntu, ale też sadzić z rozsady. Istnieje ciekawa metoda, nazywana japońską, która pozwala uzyskać dobre zbiory. O co w niej chodzi?

Metoda japońska — na czym polega?

Japońska metoda wysiewu ogórków może przyczynić się do zwiększenia plonów i przyspieszenia wzrostu roślin. W zasadzie chodzi o klasyczną rozsadę, lecz zamiast ziemi wykorzystuje się trociny. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich trocin. Nie mogą to być odpadki pochodzące z płyt pilśniowych i wiórowych, ponieważ nie wiadomo co zawierają w składzie. Mogłyby znajdować się w nich szkodliwe substancje, wpływające negatywnie na ogórki.

Najlepiej więc wybrać trociny powstałe po obróbce drewna naturalnego, które znajdziemy między innymi w wielu sklepach budowlanych. Trzeba je jeszcze wyparzyć, aby pozbyć się nadmiaru żywicy i ewentualnych zabrudzeń. Czynność tę powtórzmy czterokrotnie. Gdy trociny będą już gotowe, można przystąpić do dalszej pracy. 

Czytaj też: Nie wyrzucaj obierek po ziemniakach. Przydadzą się w uprawie pomidorów 

Japońska metoda wysiewu — jak przygotować ogórki?

Do przygotowania rozsady będziemy potrzebować większego pojemnika i trocin. Trzeba wypełnić nimi pojemnik w 1/4, zalać je ciepłą, ale nie wrzącą wodą i delikatnie pougniatać. Nasiona ogórków należy ułożyć na powierzchni trocin, zachowując między nimi stosowną odległość. Gdy już to zrobimy, nasiona przykrywamy kolejną warstwą trocin, a następnie zamykamy pudełko. Możemy też owinąć je nieprzezroczystą folią.

Kolejny krok to umieszczenie pojemnika w ciepłym miejscu, w oczekiwaniu na efekty. Już po trzech dniach rośliny powinny wypuścić pędy, które trzeba podlać i przenieść do dobrze oświetlonego miejsca. Po 10 dniach powinny pojawić się pierwsze liście. Będzie to znak, że sadzonki są gotowe do umieszczenia w gruncie.

Czy warto stosować metodę japońską przy wysiewie ogórków? Zdecydowanie, ponieważ dzięki niej sadzonki będą miały silniejsze korzenie i zwiększy się ich odporność na choroby. Podobno plony pojawią się też nawet o 2 lub 3 tygodnie wcześniej, niż przy zwykłym sadzeniu.

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | warzywniak