Reklama
Reklama

Zadbaj, by twój ogród rozkwitł na wiosnę. Ten zabieg należy wykonać już teraz

Rośliny cebulowe to jedne z ulubionych kwiatów ogrodników. Żeby jednak ogród zaczął rozkwitać wczesną wiosną, należy wykonać właściwe czynności późnym latem lub jesienią. O których zabiegach trzeba pamiętać już teraz?

Cebulki kwitnące wiosną powinny być sadzone w drugiej połowie sierpnia, we wrześniu i październiku. Wtedy gleba jest jeszcze ciepła. Dzięki temu rośliny mogą rozwijać korzenie i zadomowić się przed przejściem w stan spoczynku w zimę.

O ile większość roślin cebulowych można sadzić we wrześniu i październiku, o tyle z tulipanami należy poczekać do listopada. Tym samym zapobiegnie się grzybiczej chorobie Botrytis tulipae, czyli szarej pleśni.

Które kwiaty cebulowe sadzi się już w sierpniu?

Większość roślin cebulowych kwitnących wiosną, takich jak tulipany, hiacynty, krokusy czy narcyzy sadzi się jesienią, w okresie od początku września do końca października. Ogrodnicy mogą zdecydować się też na czosnek ozdobny, cebulice lub szachownice. Dobrze wiedzieć, że niektóre gatunki zakwitną tej samej jesieni, podczas której zostały posadzone. Do takich odmian zalicza się szafran, a także zimowit jesienny.

Cebulki niektórych roślin należy jednak wsadzić do ziemi wcześniej, najlepiej w drugiej połowie sierpnia. Należą do nich narcyzy, mniejsze odmiany szachownic czy korony królewskie. W tym miesiącu zasadzić trzeba także szafran i zimowit jesienny - te rośliny wyrosną jeszcze ten jesieni. 

Jaki zabieg przygotowuje stanowisko do sadzenia kwiatów cebulowych?

W ramach przygotowania stanowiska do sadzenia kwiatów cebulowych należy oczyścić ziemię z chwastów. Najlepiej zrobić ręcznie, uzupełniając pracę o opryski na bazie naturalnych składników, na przykład używając roztworu z octu i wody (w proporcji 2:1).

Kolejnym krokiem będzie spulchnienie gleby. Trzeba ją rozluźnić, przekopując na głębokości do 30 cm. Ponadto strukturę gleby można uzupełnić o pożyteczne składniki odżywcze, dodając do niej kompost, odkwaszony torf ogrodniczy lub obornik. 

Dobrze wiedzieć, na jakim podłożu najlepiej rozwijają się kwiaty cebulowe. Sprzyjający będzie obojętny odczyn gleby o pH 6,6 – 7,2. Żeby uzyskać takie właściwości, można wykonać wapnowanie (na 3 tyg. przed sadzeniem) lub zakwaszanie, co kolejno podniesie lub obniży pH do optymalnego poziomu.

Jak zimować kwiaty cebulowe sadzone jesienią?

Kwiaty cebulowe należy ochronić przed nadejściem siarczystych mrozów. Przyda się do tego kora ogrodowa, stroisz lub warstwa torfu. Ściółkowanie trzeba wykonać dopiero w momencie, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki. Dzięki temu będzie można ochronić rośliny przed przemarznięciem oraz zachować odpowiedni poziom wilgoci gleby. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin