Reklama
Reklama

Wypiłeś kawę? Wynieś filiżankę do ogrodu. Trawnik ci za to podziękuje

Wiele osób wypija filiżankę kawy każdego poranka i bezrefleksyjnie wylewa fusy do kosza. Jednak okazuje się, że warto je zatrzymać i wynieść do ogrodu, gdzie przyniosą wiele korzyści naszemu trawnikowi. Są one bowiem cennym składnikiem nawozu dla murawy i potrafią sprawić, że będzie rosła soczyście zielona. Sprawdź, jak przygotować nawóz z fusów do kawy.

Ogrodnicy bardzo często używają fusów z kawy jako nawozu do trawy oraz innych roślin uprawianych w ogrodzie. Głównie stosują ten sposób, ze względu na zawarty w kawie azot, który przyspiesza zielenienie się trawnika. Podpowiadamy, jak stosować ten aromatyczny napój, aby nasz trawnik zachwycał.

Dlaczego fusy z kawy przysłużą się naszemu trawnikowi?

Stosowanie kawy jako nawozu jest ekologiczne i bezpieczne dla trawnika oraz ułatwia korzystną aktywność mikrobiologiczną, równocześnie stymulując jego wzrost.

Kompostowane fusy z kawy są zbawienne dla trawy, ze względu na to, że są niezwykle bogate w azot. Dodatkowo ten smaczny napój zawiera również inne istotne dla roślin składniki odżywcze, w tym mikroelementy, które są niezbędne do rozwoju naszego trawnika. Oznacza to więc, że fusy z kawy mogą znacznie wzbogacić kompost, uwalniając składniki odżywcze, a nawet odstraszając szkodniki.

Badania wykazały, że w składzie fusów z kawy znajdują się poniższe proporcje makroskładników:

  • 2,28% azotu
  • 0,06% fosforu
  • 0,06% potasu

Ciekawostką jest także fakt, że fusy z kawy przyciągają dżdżownice. Są one pożyteczne, ponieważ zjadają ziemię, a w zamian napowietrzają trawnik za pomocą swoich odlewów i ułatwiają korzystną aktywność mikrobiologiczną, dodatkowo stymulując wzrost trawnika.

Jak zrobić nawóz z fusów?

Chcąc użyć fusów z kawy jako nawozu do trawnika, musimy najpierw kompostować je z suchymi odpadami z podwórka, takimi jak np. rozdrobnione jesienne liście. Są one bogate w węgiel, dzięki któremu zrównoważą azot zawarty w fusach. Domowy kompost powinien zawierać 10-20% kawy.

W tym celu powinniśmy rozsypać fusy kawowe cienkimi warstwami w stosie kompostu pomiędzy warstwami liści liściastych. Każdą z warstw zwilżamy dodatkowo wodą. Jest to istotne, ponieważ wilgoć pozwoli uzyskać odpowiednią strukturę nawozu oraz zwiększy objętość naszej mieszanki.

Możemy także złagodzić pH fusów z kawy, dodając trochę alkalicznego materiału, takiego jak wapień lub popiół z palonego drewna. Nawóz z kawy, powinniśmy stosować wiosną oraz jesienią.

Tego błędu nie popełniaj

Popularnym błędem jest nakładanie fusów kawowych bezpośrednio na trawnik.  Jest to niekorzystne dla naszej roślinności, ponieważ skład chemiczny surowej kawy może szkodzić innym pożytecznym organizmom w glebie.

Sprawi to, że nie uzyskamy pożądanych efektów, gdyż azot z materii roślinnej będzie musiał zostać przetworzony przez mikroorganizmy glebowe, zanim rośliny będą mogły go wchłonąć.

Zobacz też:

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin