Reklama
Reklama

Wyhoduj własny sznur pereł. Sprawdź, jak pielęgnować starca Rowleya

Starzec Rowleya w ostatnich latach bije rekordy popularności ze względu na swój atrakcyjny wygląd. To nietypowa roślina, która wyglądem przypomina sznur pereł. W dodatku bardzo łatwo można ją rozmnożyć. Sprawdź, gdzie kupić starca Rowleya i jak go pielęgnować.

Starczec Rowleya – jak wygląda?

Starzec Rowleya to gatunek sukulentów z rodziny astrowatych, które pochodzą z Afryki Południowej. Naturalnie roślina porasta suche, półpustynne obszary, które są niekorzystne dla większości roślin. Pędy starca Rowleya potrafią zwisać lub płożyć się, a podczas pierwszego kontaktu z podłożem, bardzo szybko wypuszczają korzenie.

Sukulent najłatwiej jest rozpoznać po jego specyficznych, mięsistych i kulistych liściach, które właśnie swoim wyglądem przypominają sznur pereł. Są ułożone naprzemiennie na cienkich, wiotkich, długich pędach (do 1 m długości). Ich nietypowy kształt wynika z naturalnego klimatu występowania tej rośliny. Ma on na celu zminimalizowanie powierzchni utraty wody. W dodatku każdy okrągły element rośliny posiada przezroczyste okienko, dzięki któremu światło dociera do głębszych obszarów starca Rowleya.

Jak pielęgnować starca Rowleya?

Starzec Rowleya nie jest rośliną należącą do tych najłatwiejszych w uprawie. Jednak znając podstawowe zasady jego pielęgnowania, możemy sprawić, że roślina będzie cieszyła nasze oko przez długie lata.

Podstawowym kryterium, dzięki któremu starzec Rowleya będzie prawidłowo się rozwijał, jest wybór odpowiedniego stanowiska. Miejsce, w którym umieścimy roślinę, musi być jasne, ale nie nasłonecznione. Szczególnie latem, starzec Rowleya powinien mieć dostęp tylko do rozproszonego światła, dzięki czemu uniknie poparzenia pędów. Najlepiej umieścić go na parapecie wschodnim lub południowowschodnim. 

Podczas zimy musimy zapewnić roślinie chłodniejsze pomieszczenie, a jej podłoże utrzymywać praktycznie suche. W tym czasie najlepiej będzie ograniczyć podlewanie do minimum i tylko co jakiś czas zraszać pędy starca Rowleya. Dzięki właściwemu odpoczynkowi roślina odwdzięczy się zakwitnięciem w okresie letnim. Jej kwiat będzie mały i zebrany w gęste kwiatostany.

Jeśli chodzi o podłoże, jakie należy wybrać dla starca Rowleya, to najlepiej zdecydować się na ziemię dla sukulentów. W przypadku, gdy takiej nie posiadamy, warto użyć zwykłej ziemi, do której dodamy wermikulit lub żwir marmurowy. Na dno należy położyć kilka większych kamieni, dzięki którym roślina nie będzie stała w wodzie i nie przegniją jej korzenie. Starzec Rowleya nie powinien być również sadzony zbyt głęboko w ziemi i nie należy go często przestawiać oraz przesadzać.

Ważne jest także odpowiednie nawożenie rośliny. Należy to robić oszczędnie, najlepiej wiosną lub latem. Do zasilania starca Rowleya używa się płynnego nawozu do kaktusów lub sukulentów. Substancji używa się raz na dwa tygodnie i przestaje się ją podawać wraz z nadejściem jesieni.

Jak rozmnażać starca Rowleya?

Rozmnażanie starca Rowleya jest jedną z największych zalet tej rośliny, ponieważ jest ono bardzo proste. Wystarczy zaledwie jedna roślina, aby móc cieszyć się licznym pokoleniem kolejnych okazów. Proces tworzenia nowych sadzonek najlepiej rozpocząć wiosną lub latem, aby młode rośliny miały jak najlepsze warunki do wzrostu.

W tym celu należy umieścić w ziemi kilka pędów pobranych z rośliny macierzystej, a następnie docisnąć je do podłoża i delikatnie przysypać. Po krótkim czasie zaczną pojawiać się korzenie, które będą świadczyły o tym, że z powodzeniem rozmnożyliśmy starca Rowleya.

Starzec Rowleya - gdzie kupić?

Zakup starca Rowleya nie powinien sprawić większych kłopotów, ponieważ roślina ta występuje w większości dobrze zaopatrzonych sklepów ogrodniczych. Zazwyczaj można ją znaleźć na dziale z sukulentami albo z okazami egzotycznymi.

Cena starca Rowleya waha się od 15 do 30 złotych. W niektórych sklepach można także zaopatrzyć się w kolekcjonerską odmianę rośliny, jaką jest Variegata. Jej ubarwienie odbiega od tradycyjnej odmiany, ponieważ cechuje ją niezwykle ciekawe, pstrokate wybarwienie. 

Sznur pereł w domu - jak go wyeksponować?

Ze względu na swój szczególny pokrój, starzec Rowleya najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach. Można go sadzić także u podstawy wyższych roślin, aby jego pędy przewieszały się atrakcyjnie przez krawędź doniczki. Bardzo ciekawie starzec Rowleya będzie również wyglądał  w doniczkach w kształcie ludzkiej głowy, ponieważ jego liście rozrastając się, będą imitowały oryginalną fryzurę.

Z racji tego, że pędy starca Rowleya mogą też płożyć się po ziemi, to interesująco będą wyglądać w płaskiej i szerokiej misie. W dodatku wraz z upływem czasu pędy całkowicie ją wypełnią, ponieważ z łatwością ukorzeniają się w każdym miejscu, w którym zetkną się z podłożem. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | kwiaty