Reklama
Reklama

Włóż torebkę po herbacie do doniczki z tą rośliną. Podziękuje ci bujnymi liśćmi

Paprotka może być największą ozdobą mieszkania, ale będzie zachwycać urodą tylko wtedy, jeśli będzie mieć bujne, zielone liście. To jednak nie jest wcale oczywiste, bo często zdarza się, że kwiatek nie czuje się najlepiej z uwagi na niedobór składników odżywczych, który odbija się także na jego wyglądzie. Z pomocą przyjdzie ci torebka po herbacie.

Nie ma chyba w polskich mieszkaniach rośliny, która łączyłaby wszystkie pokolenia równie dobrze co paprotka. Pięknie prezentuje się w doniczce, więc kochają ją zarówno babcie, mamy, jak i córki. 

Nie oznacza to jednak, że jej uprawa nie wymaga żadnego wysiłku. Może być wspaniałą ozdobą salonu czy sypialni, ale jest dość wymagającym gatunkiem, o który trzeba dbać. Postaraj się więc zapewnić jej dobre warunki do rozwoju i regularnie podawaj paprotce domową odżywkę, za którą podziękuje ci bujnymi liśćmi.

Może cię zainteresować: Kojarzy się z Chorwacją i bajecznie kwitnie. Mało kto wie, że jest niebezpieczny

Jak uprawiać paprotkę w mieszkaniu tak, by nie zmarniała? O tym musisz pamiętać

Nawet najlepsza odżywka do paprotki nic nie pomoże, jeśli nie zapewnisz swojej roślinie odpowiednich warunków do tego, aby mogła się zdrowo rozwijać. Niektórzy o tym zapominają, a później dziwią się, że uprawiany w doniczce kwiatek marnieje. 

Przede wszystkim paproć nie przepada za zbyt intensywnym światłem słonecznym, które pada na jej liście. Nie lubi też jego niedoboru, a to oznacza, że skrajności nie są dla niej. Trzeba więc znaleźć tzw. "złoty środek". 

Zapewnij paprotce miejsce, w którym światło jest jasne, ale rozproszone. Ziemia w doniczce powinna być za to żyzna, przepuszczalna i lekka (np. uniwersalna z dodatkiem torfu i perlitu albo włókna kokosowego). Odpada podłoże ciężkie, gliniaste o zasadowym odczynie, gdyż roślina preferuje, gdy ten ostatni jest lekko kwaśny. 

Czytaj również: Ogórki będziesz zbierać taczkami. Wystarczy, że podlejesz krzaczki tym

Jak podlewać paprotkę? Tutaj również musisz znaleźć "złoty środek"

Podlewanie paprotki powinno być umiarkowane. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale podłoże nie może być mokre, bo wtedy korzenie rośliny będą gnić. 

Nie możesz ograniczać się jednak do podlewania paprotki wyłącznie czystą wodą. Nawożenie to kwestia, która ma ogromne znaczenie, jeśli zależy ci na utrzymaniu kwiatka w doskonałej kondycji. 

Torebka po herbacie to najlepszy domowy nawóz do paprotki. Roślina odwdzięczy ci się za niego

Odżywki do zielonych roślin ozdobnych ze sklepu to spory wydatek, ale na szczęście nie musisz ich kupować. Wystarczy niepozorna torebka po herbacie, która jest najlepszym tanim domowym nawozem do paprotki. 

Herbata zawiera bowiem teinę zakwaszającą glebę, więc pomaga stworzyć idealne warunki do rozwoju paprotki. Włóż do doniczki 1-2 torebki tego produktu, przysyp je ziemią i czekaj na efekty. W miarę upływu czasu rozłożą się, a zmarniała paproć odzyska wigor.

Zobacz też:

Siejesz marchew? Wymieszaj to z nasionami, a plony zaskoczą nawet ciebie

Biją na głowę róże i piwonie. Posadź w kwietniu, a sąsiadki zzielenieją z zazdrości

Wiosna, a storczyk nie chce kwitnąć? Zrób to, by obsypał się pąkami

INTERIA.PL