Reklama
Reklama

Włącz piekarnik, a pozbędziesz się pleśni z doniczek na dobre. Babciny sposób nigdy nie zawodzi

Pleśń w doniczce może skutecznie zrujnować uprawę rośliny. Kiedy pojawia się biały lub brązowy zbity nalot należy szybko reagować. Grzybnia obniży kondycję rośliny, zaburzy przepływ powietrza i wody do korzeni. Należy więc pozbyć się pleśni w doniczce, jak to skutecznie zrobić? Wystarczy jeden zabieg.

Pleśń w doniczce może pojawić się ze względu na zainfekowanie grzybami. Dodatkowo ciężka i zbita ziemia zatrzymuje wodę i zaczyna się tworzyć idealne środowisko dla rozwoju grzybni. Ma ona zazwyczaj barwę białą lub brązową. Jest zbita i może tworzyć swego rodzaju puch. Pleśń w doniczce nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też blokuje dostęp wody i powietrza do korzeni. Z tego powodu warto się jej pozbyć, aby nie zniszczyć uprawianej rośliny.

Skąd bierze się pleść w doniczce?

Zazwyczaj winna jest zbyt duża wilgoć - częste podlewanie, wysoka wilgotność powietrza i słaby dostęp światła dziennego stanowią idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Najczęściej pojawia się ona w sezonie wiosennym oraz jesiennym. Biały lub szary nalot najpierw pojawia się punktowo, jednak jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, szybko zacznie się rozprzestrzeniać. 

Pleśń w doniczce szkodzi rozwojowi roślin, jest również niezdrowa dla człowieka. Zarodniki pleśni mogą być wyjątkowo dokuczliwe dla alergików, powodując wzmożony katar, kaszel, a w niektórych przypadkach nawet duszności.

Jak pozbyć się pleśni w doniczce? Niezawodne pieczenie ziemi

Gdy w doniczce pojawi się pleśń, należy wyrzucić część ziemi z rozwiniętą grzybnią. Następnie zajmujemy się oczyszczeniem korzeni rośliny z pozostałej gleby. Podłoże przekładamy na blachę do pieczenia i wkładamy ją do piekarnika rozgrzanego do 90°C. 

Tak przygotowaną ziemię pieczemy przez około 30 minut. Niczym jej nie przykrywamy, aby mogła swobodnie parować w wysokiej temperaturze. Podczas zabiegu kilkukrotnie mieszamy glebę. Czynność pozwoli na pozbycie się wszelkich drobnoustrojów, w tym pleśni. Gdy ziemia wystygnie, możemy jej ponownie użyć.

Pleśń w doniczce z kwiatkiem? Posyp ją cynamonem

Innym, równie skutecznym sposobem jest zmieszanie zainfekowanej ziemi z popularną przyprawą kuchenną. W tym celu należy najpierw zebrać z wierzchu charakterystyczny biały nalot, a następnie wsypać  do doniczki łyżeczkę cynamonu i delikatnie wymieszać go z wierzchnią warstwą ziemi. 

Zobacz też:

Zrób to z kwiatami doniczkowymi w czasie upałów. Wzmocnisz je i nie zwiędną

Wystarczą 2 składniki z kuchennej szafki, by wzmocnić maliny. Krzaczki będą pełne owoców

Nie przegap terminu zbioru fasolki szparagowej. Plony będą duże i jędrne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin