Włącz piekarnik, a pozbędziesz się pleśni z doniczek na dobre. Babciny sposób nigdy nie zawodzi
Pleśń w doniczce może skutecznie zrujnować uprawę rośliny. Kiedy pojawia się biały lub brązowy zbity nalot należy szybko reagować. Grzybnia obniży kondycję rośliny, zaburzy przepływ powietrza i wody do korzeni. Należy więc pozbyć się pleśni w doniczce, jak to skutecznie zrobić? Wystarczy jeden zabieg.
Pleśń w doniczce może pojawić się ze względu na zainfekowanie grzybami. Dodatkowo ciężka i zbita ziemia zatrzymuje wodę i zaczyna się tworzyć idealne środowisko dla rozwoju grzybni. Ma ona zazwyczaj barwę białą lub brązową. Jest zbita i może tworzyć swego rodzaju puch. Pleśń w doniczce nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też blokuje dostęp wody i powietrza do korzeni. Z tego powodu warto się jej pozbyć, aby nie zniszczyć uprawianej rośliny.
Zazwyczaj winna jest zbyt duża wilgoć - częste podlewanie, wysoka wilgotność powietrza i słaby dostęp światła dziennego stanowią idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Najczęściej pojawia się ona w sezonie wiosennym oraz jesiennym. Biały lub szary nalot najpierw pojawia się punktowo, jednak jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, szybko zacznie się rozprzestrzeniać.
Pleśń w doniczce szkodzi rozwojowi roślin, jest również niezdrowa dla człowieka. Zarodniki pleśni mogą być wyjątkowo dokuczliwe dla alergików, powodując wzmożony katar, kaszel, a w niektórych przypadkach nawet duszności.
Gdy w doniczce pojawi się pleśń, należy wyrzucić część ziemi z rozwiniętą grzybnią. Następnie zajmujemy się oczyszczeniem korzeni rośliny z pozostałej gleby. Podłoże przekładamy na blachę do pieczenia i wkładamy ją do piekarnika rozgrzanego do 90°C.
Tak przygotowaną ziemię pieczemy przez około 30 minut. Niczym jej nie przykrywamy, aby mogła swobodnie parować w wysokiej temperaturze. Podczas zabiegu kilkukrotnie mieszamy glebę. Czynność pozwoli na pozbycie się wszelkich drobnoustrojów, w tym pleśni. Gdy ziemia wystygnie, możemy jej ponownie użyć.
Innym, równie skutecznym sposobem jest zmieszanie zainfekowanej ziemi z popularną przyprawą kuchenną. W tym celu należy najpierw zebrać z wierzchu charakterystyczny biały nalot, a następnie wsypać do doniczki łyżeczkę cynamonu i delikatnie wymieszać go z wierzchnią warstwą ziemi.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną