Reklama
Reklama

Włącz piekarnik, a pozbędziesz się pleśni z doniczek na dobre. Babciny sposób nigdy nie zawodzi

Pleśń w doniczce może skutecznie zrujnować uprawę rośliny. Kiedy pojawia się biały lub brązowy zbity nalot należy szybko reagować. Grzybnia obniży kondycję rośliny, zaburzy przepływ powietrza i wody do korzeni. Należy więc pozbyć się pleśni w doniczce, jak to skutecznie zrobić? Wystarczy jeden zabieg.

Pleśń w doniczce może pojawić się ze względu na zainfekowanie grzybami. Dodatkowo ciężka i zbita ziemia zatrzymuje wodę i zaczyna się tworzyć idealne środowisko dla rozwoju grzybni. Ma ona zazwyczaj barwę białą lub brązową. Jest zbita i może tworzyć swego rodzaju puch. Pleśń w doniczce nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też blokuje dostęp wody i powietrza do korzeni. Z tego powodu warto się jej pozbyć, aby nie zniszczyć uprawianej rośliny.

Skąd bierze się pleść w doniczce?

Zazwyczaj winna jest zbyt duża wilgoć - częste podlewanie, wysoka wilgotność powietrza i słaby dostęp światła dziennego stanowią idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Najczęściej pojawia się ona w sezonie wiosennym oraz jesiennym. Biały lub szary nalot najpierw pojawia się punktowo, jednak jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, szybko zacznie się rozprzestrzeniać. 

Pleśń w doniczce szkodzi rozwojowi roślin, jest również niezdrowa dla człowieka. Zarodniki pleśni mogą być wyjątkowo dokuczliwe dla alergików, powodując wzmożony katar, kaszel, a w niektórych przypadkach nawet duszności.

Jak pozbyć się pleśni w doniczce? Niezawodne pieczenie ziemi

Gdy w doniczce pojawi się pleśń, należy wyrzucić część ziemi z rozwiniętą grzybnią. Następnie zajmujemy się oczyszczeniem korzeni rośliny z pozostałej gleby. Podłoże przekładamy na blachę do pieczenia i wkładamy ją do piekarnika rozgrzanego do 90°C. 

Tak przygotowaną ziemię pieczemy przez około 30 minut. Niczym jej nie przykrywamy, aby mogła swobodnie parować w wysokiej temperaturze. Podczas zabiegu kilkukrotnie mieszamy glebę. Czynność pozwoli na pozbycie się wszelkich drobnoustrojów, w tym pleśni. Gdy ziemia wystygnie, możemy jej ponownie użyć.

Pleśń w doniczce z kwiatkiem? Posyp ją cynamonem

Innym, równie skutecznym sposobem jest zmieszanie zainfekowanej ziemi z popularną przyprawą kuchenną. W tym celu należy najpierw zebrać z wierzchu charakterystyczny biały nalot, a następnie wsypać  do doniczki łyżeczkę cynamonu i delikatnie wymieszać go z wierzchnią warstwą ziemi. 

Zobacz też:

Wykonaj ten zabieg jesienią, a bujnych piwonii wiosną pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki

Ta woda jest najgorsza do podlewania wrzosów. Może zniszczyć krzewinki

Twoje hortensje brązowieją? To wcale nie choroba czy szkodniki. Powód jest prostszy niż myślisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin