Reklama
Reklama

Widzisz takie ślady na liściach pomidorów? Wkrocz do akcji, zanim zwiędną

Widzisz na liściach pomidorów ślady, przypominające korytarze? Jeśli zauważyłeś te niepokojące objawy, to od razu powinieneś przystąpić do działania, bo roślina została zaatakowana przez miniarki. Sprawdź, po czym dokładnie poznać te szkodniki oraz jak je zwalczać. Przedstawiamy skuteczne sposoby.

Miniarki zaliczamy to jednych z najgorszych szkodników pomidorów, ponieważ mogą zrujnować ich zdrowie. Larwy rozpoznamy po drążeniu tuneli w liściach. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tych owadach.

Miniarki - dorosłe osobniki i larwy

Dorosłe owady mierzą od 2 do 5 mm, mają smukłe i wydłużone ciało o czarnej lub ciemnoszarej barwie z metalicznym połyskiem. Ich skrzydła są delikatne, ponieważ cechuje je przezroczysty kolor, jednak z wyraźnymi żyłkami. 

Larwy miniarek są beznogie o kremowo-żółtym kolorze i wrzecionowatym kształcie. To właśnie one powodują ogromne szkody, ponieważ wgryzają się w liście, drążąc w nich korytarze. 

Żer larw wewnątrz liści pomidorów uszkadza tkankę roślinną. W związku z tym dochodzi do ograniczenia fotosyntezy i osłabienia roślin. Staje się ona bardziej podatna na choroby grzybowe i bakteryjne, a mniej odporna na stres środowiskowy. W efekcie plony są małe i mają słabą jakość. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 

Po czym poznać, że miniarki zaatakowały pomidory?

Miniarki trudno zauważyć, można je zobaczyć w charakterystycznych tunelach dopiero w zaawansowanym stadium. Najłatwiej poznać atak szkodników właśnie po korytarzach, które drążą w liściach. Są to białe, kręte ślady, łączące się, tworzące duże, zniszczone obszary

Czasem można też zobaczyć czarne plamki, czyli odchody miniarek, które zostawiają wzdłuż tunelów. Po ataku tych szkodników liście żółkną, więdną, a na koniec opadają

Pomidory są narażone na atak miniarek od później wiosny do wczesnej jesieni. Ich rozmnażaniu sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko, dlatego często występują w szklarniach

Sposoby na zwalczanie miniarek

Bardzo ważne jest stałe monitorowanie pomidorów. Gdy zauważymy żer larw, to należy przede wszystkim usuwać takie zainfekowane liście

W pierwszej kolejności warto zastosować pułapki feromonowe, które monitorują dorosłe osobniki. Dzięki temu możemy we wczesnym stadium wykryć populację owadów - mamy większe szanse na uratowanie roślin. 

Zalecamy wprowadzenie naturalnych wrogów miniarek, czyli biedronek, pająków drapieżnych, pasożytniczych os lub nicieni entomopatogenicznych. Te ostatnie zwalczają szkodniki już z gleby. 

Ostatni krok to wykonywanie naturalnego oprysku z olejku neem. Wystarczy zmieszać kilka kropel z wodą. 

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | szkodniki w ogrodzie