Reklama
Reklama

Twoje rośliny są zakurzone? Czyszcząc je w ten sposób nie uszkodzisz liści

Kurz osiadający na liściach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także stanowi dobre środowisko do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego wszelkie zabrudzenia trzeba usuwać systematycznie. Trzeba tylko uważać, aby nie uszkodzić liści.

Pielęgnacja roślin doniczkowych to złożone zadanie. Dotyczy dostosowania charakterystyki gleby, otoczenia okazu, a także nawożenia i podlewania. Jednym z ważnych elementów jest także czystość wokół rośliny.

Systematyczne usuwanie zanieczyszczeń uniemożliwia rozmaitym drobnoustrojom wykonanie szkód. Niekiedy zalegający brud powoduje całkowite więdnięcie rośliny. Czasem kończy się to tylko chorobą okazu, z którą trzeba się zmierzyć. Można jednak uniknąć tych problemów.

O czym pamiętać, czyszcząc liście rośliny?

Przy czyszczeniu liści rośliny należy zwrócić uwagę na charakterystykę liści. Innego podejścia będą wymagać te o dużej, gładkiej powierzchni, a jeszcze innego liście pokryte meszkiem lub włoskami. Specjalne techniki czyszczenia obowiązują także w przypadku kaktusów. 

Można wyróżnić kilka najpopularniejszych okazów, które są obecne w naszych domach i podzielić je względem charakterystyki liści:

  • skrzydłokwiat, monstera, hoja, zamiokulkas zamiolistny, figowiec, dracena (duże, gładkie i błyszczące liście),
  • begonie, fiołki afrykańskie (liście są matowe i pokryte meszkiem oraz włoskami),
  • kaktusy.

Czytaj również: Posadź tę roślinę teraz, a na Boże Narodzenie obsypie się kwiatami

Jak czyścić rośliny, żeby nie uszkodzić liści?

Rośliny z dużymi, gładkimi i błyszczącymi liśćmi trzeba czyścić, używając wilgotnej szmatki. Należy do tego również stosować letnią i wcześniej przegotowaną wodę. Rozwiązaniem jest też umycie konkretnych okazów pod prysznicem.

W kontekście roślin z matowymi liśćmi, które są dodatkowo pokryte meszkiem lub włoskami należy stosować pędzelek albo szczotkę o delikatnym włosiu. Ten przybór będzie też dobrym wyborem podczas usuwania kurzu z roślin o drobniejszych i karbowanych liściach. Dotyczy to również okazów, które kwitną i nie powinno się ich moczyć.

Specjalnego podejścia wymagają kaktusy. W przypadku tych roślin można stosować suszarkę z włączonym trybem chłodnego nawiewu. Należy pamiętać, aby zachować odległość około 20 cm pomiędzy otworem, z którego wylatuje powietrze, a kaktusem.

Czego nie robić podczas czyszczenia liści rośliny?

Są też pewne czynności, których nie powinno się wykonywać przy okazji czyszczenia liści roślin. Należy zrezygnować z preparatów do nabłyszczania, a także stosowania roztworu wody z octem, czy płynem do mycia naczyń. 

Nie powinno się również używać mieszanek z olejem, nawozem, czy alkoholem. Wśród specjalistów od pielęgnacji roślin duże wątpliwości wzbudza dość popularna praktyka oczyszczania liści z kurzu za sprawą przetarcia skórką od banana.


Zobacz też:

Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę

Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę

Fikus beniamina gubi liście? Nie czekaj, działaj w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin