Reklama
Reklama

Twoje pomidory wciąż są zielone? Być może popełniłeś ten błąd

Wiele osób zmaga się z problemem, jakim jest niedojrzewanie owoców pomidora. Czasami bardzo długo pozostają one zielone albo nie wybarwiają się całkowicie. Przyczyn tego jest wiele i wynikają one z czynników niezależnych i zależnych od nas. Warto więc wiedzieć, jak zapobiegać takiemu zjawisku. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać podczas uprawy pomidorów.

Na tempo dojrzewania owoców pomidora ma wpływ wiele czynników. Niektóre są niezależne od nas, tak jak np. pogoda. Jednak czasem wynika to z naszych błędów podczas pielęgnacji lub wyboru stanowiska dla rośliny. Podpowiadamy, o co zadbać, aby nasze pomidory zawsze dojrzewały.

Jak dojrzewają owoce pomidorów?

Dojrzewanie owoców pomidorów możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich trwa zazwyczaj około 3-4 tygodni. Podczas jego trwania, po zapyleniu, zaczyna pojawiać się i rozwijać zielony owoc. Codziennie zwiększa on swoją masę oraz wielkość.

Natomiast kolejny etap dojrzewania pomidora jest krótszy i trwa około 2 tygodnie. Jest to czas, gdy owoc stopniowo zmienia kolor, co następuje na skutek naturalnych przemian barwników. Oczywiście zależnie od warunków oba etapy dojrzewania mogą się skrócić lub wydłużyć. Na przykład w naszym klimacie zwykle do połowy lipca przedłuża się pierwszy etap dojrzewania, a od drugiej połowy sierpnia trwa kolejny. Najlepiej jednak pomidory dojrzewają na przełomie lipca oraz sierpnia. Jednak to także nie jest sztywną regułą.

Różnice w terminach dojrzewania, wynikają z tego, że pomidor to owoc klimakteryczny. Oznacza to, że może on dojrzewać nawet po zerwaniu z krzaka. Podobny typ owoców ma wiele roślin, np. jabłoń oraz grusza odmian jesiennych i zimowych. Wobec tego niedojrzałe lekko zabarwione pomidory, gdy je zerwiemy, powinniśmy ułożyć np. na słonecznym parapecie. Ten sposób możemy wykorzystać w drugiej połowie lata, gdy zbliżają się przymrozki i owoce nie mają już szans dojrzeć na zewnątrz.

Warto także wiedzieć, że dojrzewanie owoców pomidorów jest możliwe dzięki wytwarzanemu przez nie etylenowi. Pod jego wpływem w owocach zachodzą skomplikowane procesy, które sprawiają, że pojawia się w nich dużo likopenu, a spada zawartość chlorofilu, czyli zielonego barwnika. Kolory pomidorów to najczęściej barwa czerwona, malinowa i żółta. Istnieją też odmiany o owocach białych, fioletowych, pomarańczowych, a nawet prawie czarnych.

Dlaczego pomidory nie dojrzewają? Powodem może być zbyt obfite podlewanie

Ogrodnicy często mierzą się z problemem, jakim jest niedojrzewanie pomidorów. Powodów tego może być wiele. Jednak najczęściej powtarzanym błędem jest nieodpowiednie podlewanie. Wiele osób widząc, że ich owoce nie dojrzewają, zwiększają ilość podawanej roślinie wody. Jednak nie jest to dobrym pomysłem.

Związane jest to z tym, że etylen, odpowiedzialny za dojrzewanie i wybarwianie owoców, nie wytwarza się, gdy pomidory są zbyt obficie podlewane. Z tego powodu warto ograniczyć zasilanie wodą. Musimy jedynie zadbać o to, aby ziemia był lekko wilgotna, ale od czasu do czasu pozostawała nawet na granicy przesuszenia. Jednak nigdy nie powinna być całkiem mokra.

Wysoka wilgotność powietrza także może być przyczyną opóźnionego dojrzewania pomidorów. Innym powodem są również gwałtowne opady, które zalewają korzenie pomidorów, uniemożliwiając im dojrzewanie.

Złe stanowisko także wstrzymuje dojrzewanie pomidorów

Wybór złego miejsca dla naszych pomidorów także może być przyczyną tego, że owoce nie dojrzewają. Wynika to z tego, że pomidory potrzebują bardzo dużo światła. W momencie, gdy go brakuje, to pomidory rosną wybujałe, słabo kwitną i zawiązują mało owoców, które równocześnie dłużej dojrzewają.

Najlepsze stanowiska dla pomidorów to miejsca usytuowane od strony południa i południowego zachodu. Czasami przedłużone dojrzewanie owoców jest skutkiem zacienienia, spowodowanego np. przez dom czy drzewa. Może wpływać na to także  fakt, że czasem lato jest mniej słoneczne, co sprawia, że nasze pomidory nie dojrzewają.  

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | szklarnia | uprawa roślin