Tuje będą rosły jak na drożdżach. Wystarczy, że we wrześniu podlejesz je tym
Tuje to popularne drzewa, tworzące gęste, zielone żywopłoty. Są dość proste w uprawie i szybko rosną, dzięki czemu w krótkim czasie odgrodzą nas od wzroku sąsiadów. Mimo że żywotniki są dość odporne, jesienią wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która przygotuje je do przetrwania zimy. Jak i czym nawozić tuje jesienią, by wiosną zaczęły szybko rosnąć? Odżywka musi zawierać składniki inne niż letnia czy wiosenna.
Tuje wtopiły się już na stałe w krajobraz polskich ogrodów i działek. Te żywotniki sprawiają, że nawet zimą nasz ogród zachowuje zielone akcenty. Gęste drzewka skutecznie okalają ogrodzenia chroniąc inne rośliny przed wiatrem i stanowiąc dla nich idealne tło. Jesienią tuje wymagają jednak dodatkowego, prostego zabiegu, który zapewni im odpowiednią kondycję wiosną.
Żywotniki to dość odporne rośliny, warto jednak je wesprzeć odpowiednim odżywianiem. Tuje nawozimy trzy razy w roku: wiosną, latem i jesienią. Najlepszy wiosenny termin na odżywienie drzewek to kwiecień, maksymalnie do początku maja. Latem nawozimy tuje w lipcu, a jesienią we wrześniu. Odpowiednie odżywianie drzewek sprawi, że będą szybciej rosły, a ich gałęzie nie będą żółkły czy brązowiały. Poza tym dobrze nawiezione tuje łatwiej stawią czoła wszelkim chorobom grzybowym, które często atakują te rośliny.
Nawozy wiosenne, letnie i zimowe różnią się między sobą składem. Jesienią warto nawozić tuje odżywkami bogatymi w fosfor, potas i magnez. To zapewni roślinie odpowiednie przygotowanie do zimy i zapobiegnie jej żółknięciu czy brązowieniu. Choć tuje są zimozielone, to ich również dotyczy zatrzymanie rozwoju w okresie poza wegetacyjnym. Z tego powodu trzeba unikać w jesiennym nawożeniu tui azotu, który wpływa na wzrost i przyrost masy zielonej. Żywotniki zimą potrzebują odpoczynku. Jesienne nawozy do tui zawierające fosfor, potas i magnez można kupić w sklepach ogrodniczych. Warto wybierać te dedykowane konkretnie tym roślinom, ponieważ tuje mają nieco inne zapotrzebowanie niż inne rośliny iglaste.
Czytaj też: Zmieszaj z wodą i podlej jukę. Efekt cię zaskoczy
Nawozy do tui dostępne są w formie płynnej lub granulowanej. Jeśli masz niewiele roślin lub uprawiasz je w pojemnikach na balkonie czy tarasie, sięgnij po nawozy płynne. Warto stosować się tu ściśle do wskazań producenta, gdyż odżywki mogą mieć różne stężenie. Wymieszaj je z wodą w odpowiedniej proporcji i podlej rośliny.
W przypadku tui rosnących w ogrodzie w długim rzędzie lepiej sprawdzi się nawóz granulowany. Rozsyp go wokół drzewek na szerokość nieco większą niż ich korona, po czym delikatnie wymieszaj z podłożem. Na koniec dokładnie podlej żywotniki. Ilość wykorzystanego granulatu zależy od wielkości rośliny. Przy niskich drzewkach, do metra wysokości sypiemy nie więcej niż 20 g nawozu pod roślinę. Wyższe tuje wymagają 25 - 40 g granulatu pod drzewko. Bez względu na to, czy nawóz był płynny, czy granulowany, przed zimą należy pod rośliny podłożyć ściółkę. Świetnie się tu sprawdzi kora drzew iglastych, która ochroni korzenie przed mrozem, zatrzyma wilgoć w glebie i zapewni jej odpowiednie pH.
Zobacz też:
Zapomnij o odświeżaczach powietrza. Wystarczy, że postawisz w łazience te rośliny
Kupujesz wrzosy? Zwróć uwagę na te rzeczy, jeśli nie chcesz, żeby uschły