Reklama
Reklama

Tuje będą gęste i odporne na choroby. Musisz jednak zrobić to jeszcze w lipcu

Niektórzy zapominają zadbać o tuje latem, a później dziwią się, że ich krzewy marnieją. Jeśli chcesz, aby twój żywopłot był zielony, gęsty i odporny na choroby, w lipcu nie możesz pominąć jednego zabiegu. Chodzi o cięcie, które jest absolutną koniecznością, lecz trzeba je wykonać w odpowiedni sposób, żeby nie przyniosło więcej szkód niż pożytku.

Letnie cięcie tui to zabieg pielęgnacyjny, o którym początkujący ogrodnicy często zapominają. To ogromny błąd, ponieważ w tym okresie jest równie ważne, jak regularne podlewanie żywopłotu, który w lipcu intensywnie rośnie, wypuszczając świeże przyrosty.

Sprawdź, kiedy dokładnie je wykonać i w jaki sposób to zrobić bezpiecznie, aby realnie pomóc żywotnikom, poprawiając ich zdrowie, pokrój i odporność na choroby grzybowe.

Może cię zainteresować: Nakarm tym róże w lipcu. Wystrzelą kwiatami jak z armaty

Kiedy przycinać tuje latem i po co to robić? To ważne, więc nie zapomnij

Tuje szybko się rozrastają, dzięki czemu są idealnymi roślinami na żywopłot, które mogą odgrodzić od nielubianych sąsiadów. Ma to jednak również swoją wadę, ponieważ trzeba je regularnie przycinać (wyłącznie w suche dni). Inaczej będą miały brzydki pokrój i mogą zachorować. 

Cięcie tui latem w okresie między lipcem a sierpniem (do połowy miesiąca) ogranicza rozwój patogenów, poprawia pokrój tui i zachęca żywotniki do estetycznego zagęszczania się. Zabieg przynosi wiele korzyści. Nie spóźnij się z nim, bo każdy dzień zwłoki zmniejsza szanse na regenerację przed przymrozkami.

Czytaj również: Ładniejsza niż tuja i mniej wymagająca niż bukszpan. Roślina idealna na żywopłot

Jak przycinać tuje, aby były zdrowe i gęste? Zrób tak, a będą idealne

Letnie cięcie tui powinno być subtelne, co oznacza, że krzewów w lipcu nie należy skracać intensywnie, a jedynie usunąć młode przyrosty żywotników, aby ich nie osłabić. Wystarczy zabrać im 1,5-2,5 cm długości, by poprawić pokrój, zachowując ich estetyczną formę.

Oczywiście słabych, osłabionych i suchych pędów również można się pozbyć. Tuje w ogrodzie przycinaj zawsze ostrym sekatorem lub nożycami do żywopłotu, dokładnie zdezynfekowanymi.

Zobacz też:

​Ogród nie musi usychać w czasie twoich wakacji. Jest sposób, by rośliny podlewały się same

Koniecznie podlej tym begonie. Twój balkon utonie w nowych kwiatach na wiele miesięcy

Te kwiaty biją na głowę hortensje bukietowe. Wszystkie sąsiadki mi ich zazdroszczą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | uprawa roślin | pielęgnacja roślin