Reklama
Reklama

Tego nawozu nie stosuj do hortensji. Może on zniszczyć kolor kwiatów

Hortensje potrafią zachwycać swoim obfitym kwitnieniem oraz pięknym kolorami. Chcąc utrzymać je w jak najlepszej kondycji, sięgamy często po domowe nawozy. Nie zawsze jednak jest to dobrym pomysłem, ponieważ pewien polecany sposób, może nie sprawdzić się w przypadku tych roślin. Sprawdź, jak nie nawozić hortensji, aby nie zniszczyć ich koloru.

Chcąc wzmocnić swoje rośliny, szukamy różnych sposobów, aby jak najlepiej o nie zadbać. Wiele osób poleca nawożenie okazów za pomocą popiołu z kominka. W przypadku hortensji może okazać się to jednak nietrafionym pomysłem.

Dlaczego popiół z kominka nie jest dobry dla hortensji? To warto wiedzieć

Choć wiele roślin doceni naturalny nawóz, jakim jest popiół z kominka, to nie sprawdzi się on w przypadku hortensji. Wynika to z tego, że podnosi on pH gleby, a rośliny te preferują kwaśne podłoże. Oznacza to więc, że stosowanie popiołu drzewnego do hortensji może sprawić, że przestanie ona kwitnąć.

Jest to skutkiem tego, że zbyt wysokie pH gleby uniemożliwia tym okazom pobieranie składników odżywczych. Prowadzi to do ogólnego osłabienia rośliny oraz zaprzestania wypuszczania nowych kwiatów. Popiół lepiej sprawdzi się w przypadku okazów, które lubią zasadowy odczyn podłoża tak jak np. róże, lawenda czy pomidory.

Jak popiół z kominka może zniszczyć kolor twoich hortensji? Przez to nie będą już niebieskie

Warto także wspomnieć o tym, że popiół z kominka może wpłynąć na kolor naszych hortensji. Dzieje się tak, ponieważ ma on silne właściwości odkwaszające, więc tak jak wspominaliśmy, podnosi pH gleby, a to właśnie poziom kwasowości ziemi wpływa na barwę hortensji.

W kwaśnej glebie są one niebieskie, a w podłożu zasadowym zakwitają na różowo. Wobec tego jeśli marzymy o intensywnie niebieskich kwiatach, rozsypanie popiołu może sprawić, że nie osiągniemy tego efektu, a kolor hortensji zmieni się na różowy lub na wypłowiały fiolet.

Czytaj również: Dobra wiadomość dla spóźnialskich. Te warzywa można wysiać jeszcze w lipcu

Czym nawozić hortensje latem? To sprawdzi się lepiej niż popiół z kominka

Wiedząc już, że popiół z kominka nie jest najlepszym nawozem dla hortensji, warto mieć także świadomość, czym możemy zasilać nasze rośliny latem, gdy są w trakcie wegetacji i potrzebują naszego wsparcia, by kwitnąć i zachować zdrowy pokrój.

Wtedy to warto sięgnąć po nawozy wieloskładnikowe, które dedykowane są hortensjom. Zawierają one fosfor, potas oraz azot w zrównoważonych proporcjach i obfitują w mikroelementy. Chcąc zachować niebieski kolor kwiatów, powinniśmy wybierać nawozy, które mają dodatek siarki lub siarczanu glinu.

Nawożenie należy wykonywać co 2-3 tygodnie aż do końca lipca. Od sierpnia rezygnujemy z produktów, zawierających azot, wymieniając je na nawozy jesienne, które są bogate w fosfor oraz potas i przygotowują roślinę do spoczynku zimowego, wspierając jej odporność. Pamiętajmy także, aby zawsze przed podlewaniem hortensji nawozem, zwilżyć glebę. Dzięki temu unikniemy poparzeń korzeni.

Zobacz też:

Planujesz sadzenie hortensji? Sprawdź ten termin, nim się pospieszysz i zniszczysz krzewy

Anturium przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej zniszczysz całą roślinę

Bije na głowę pelargonie i kwitnie prawie pół roku. To królowa mojego balkonu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | nawożenie