Reklama
Reklama

Te terminy są najważniejsze w uprawie truskawek. Nie przegap ich, a będziesz mieć mnóstwo owoców

Chcesz cieszyć się słodkimi i soczystymi truskawkami? Zacznij ich uprawę właśnie teraz. Nie martw się, jeśli przegapiłeś jesienny termin sadzenia. Wcale nie jest za późno, aby zacząć uprawiać te rośliny. Przedstawiamy najważniejsze terminy, które warto znać, żeby uzyskać mnóstwo owoców.

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w ogrodzie - wszystko kwitnie, a prace ogrodnicze nabierają tempa. To idealny czas na zadbanie o warzywnik, rabaty, ale też posadzenie truskawek. Jeśli marzysz o własnych owocach prosto z grządki, to nie przegap tej okazji.

Nie tylko jesień. Wiosną również możesz posadzić truskawki

Okazuje się, że wiosenne sadzenie truskawek jest jeszcze lepsze od tego jesiennego. Rośliny sadzone od końca marca do połowy maja wydają najliczniejsze plony. Dlaczego tak się dzieje?

Wiosną temperatury są łagodne, a w podłożu panuje naturalna wilgoć. Dzięki takim warunkom dojdzie do szybkiego i skutecznego ukorzenienia się młodych sadzonek. Od marca do maja nie ma mowy o przesuszeniu roślin. Ryzyko rozwoju chorób również zostanie zminimalizowane. 

Te rośliny zdążą zatem wydać owoce. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać do sadzenia odpowiednie odmiany, tj. "Kimberly", "Elsanta", "Dukat", "Kent", "Polka", "Florence". Jak więc sadzić te truskawki?

Okazy sadzimy na słonecznym i przewiewnym miejscu. Dzięki takiemu stanowisku będą duże, soczyste i słodkie. Wybieramy dla nich lekką, próchniczą glebę o lekko kwaśnym odczynie (pH powinno wynosić od 5,5 do 6,5). Wcześniej musimy usunąć z podłoża chwasty.

Truskawki najlepiej sadzić, zachowując odstęp około 30 cm między poszczególnymi roślinami. Rzędy powinny być rozmieszczone co 50-70 cm, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do wzrostu i ułatwić pielęgnację. Taki układ sprzyja zdrowemu rozwojowi krzaczków i obfitym plonom.

W celu ograniczenia rozwoju chwastów i zatrzymania wilgoci w ziemi polecamy ściółkowanie rabat. Używamy do tego słomy lub kory.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiedy i jak siać nasiona kopru, aby wyrósł szybciej? Sprawdź prosty trik i warunki uprawy

Wiosenne terminy nawożenia truskawek

Nawożenie jest ważnym zabiegiem przy uprawie truskawek. Musimy pilnować terminów tego zabiegu, aby uzyskać jak najlepsze plony. Kiedy zatem zasilać te rośliny i czym?

Pierwsze zasilanie przeprowadzamy tuż przed posadzeniem okazów. Używamy nawozu organicznego, tj. kompost czy biohumus.

Drugie nawożenie należy wykonać w trakcie wzrostu okazów, czyli po 4-6 tygodniach po posadzeniu. Wówczas stosujemy nawozy wieloskładnikowe z azotem, fosforem i potasem. 

Ostatni raz nawozimy truskawki po zakończeniu owocowania w celu wsparcia regeneracji roślin. Pamiętajmy jednak, żeby nie przenawozić ich odżywkami azotowymi, ponieważ wtedy okazy będą miały zielone, duże liście, ale małe owoce. 

Zobacz też:

To najbardziej elegancka roślina do ogrodu. Kwitnie przez całe lato i ma małe wymagania

Jedna roślina wystarczy, by wypłoszyć krety i kleszcze. Boją się jej, jak ognia

Coraz częściej pojawia się w polskich ogródkach. Działkowicze ją lubią, naukowcy odradzają

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie | nawożenie