Reklama
Reklama

Te rośliny stanowią śmiertelne zagrożenie dla dzieci. Sprawdź, czy nie masz ich w domu

Wiele popularnych roślin, które mamy w swoich domach i ogrodach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla dzieci. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że piękne i chętnie wybierane okazy, stanowią tak duże zagrożenie. Sprawdź, jakie rośliny są trujące dla dzieci i jakie objawy wywołują.

Trujące rośliny często są co prawda piękne, ale i także niebezpieczne. Ciekawe świata dziecko, które nie ma poczucia zagrożenia, może zjeść niepozorną roślinę, co niestety może skończyć się tragicznie. Podpowiadamy, jakie kwiaty są szkodliwe dla dzieci.

Jakie objawy mogą wywoływać trujące rośliny?

Mimo, że pięknie zdobią nasz dom i dodają mu uroku, to niektóre rośliny są trujące i zawierają szkodliwe substancje. Wpływają one negatywnie na zdrowie i potrafią przysporzyć wiele kłopotów. Trujące rośliny mogą powodować:

 • podrażnienia skóry oraz błon śluzowych,
 • zaburzenia oddychania,
 • obrzęki,
 • zatrucia pokarmowe.

W ciężkich przypadkach:

 • palpitacje serca,
 • konwulsje,
 • śpiączkę.

Oprócz tego zdarza się, że nawet niekiedy zwykłe dotknięcie liścia rośliny trującej powoduje podrażnienie, którego objawem jest swędzenie i wysypka. Wobec tego należy zachować szczególną ostrożność, decydując się na posiadanie trujących roślin w domu. Zwłaszcza gdy na co dzień mieszkają w nim małe dzieci, które nie zdają sobie sprawy z zagrożenia.

Jak postępować z trującymi roślinami?

Wobec tego warto wiedzieć, jak przeciwdziałać sytuacjom, gdy dziecko ma styczność z niebezpieczną rośliną. W tym celu przede wszystkim powinniśmy ustawiać rośliny w miejscach trudno dostępnych dla maluchów.

Oznacza to w praktyce, że nie powinny się one znajdować na podłodze, niskich stolikach czy niewysokich szafkach. Dodatkowo nie zapominajmy także o swoim bezpieczeństwie i podczas zabiegów pielęgnacyjnych chrońmy skórę i oczy przed ewentualnym wyciekiem soku rośliny trującej. Warto używać okularów ochronnych oraz gumowych rękawic, a po zakończeniu czynności, dokładnie umyć ręce.

Natomiast jeżeli posiadamy trujące okazy w ogrodzie, to odseparujemy je za pomocą płotka lub siatki, która odgrodzi dzieci od potencjalnego niebezpieczeństwa.

Najpopularniejsze rośliny, które są niebezpieczne dla dzieci

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że rośliny, które posiadają w swoim mieszkaniu lub ogrodzie, często stanowią zagrożenie dla ich pociech. Wśród trujących okazów, znajdują się bowiem tak popularne rośliny, jak:

 • Bluszcz - to roślina pnąca, która oplata płoty lub ściany domów, ale i również uprawiana jest w doniczkach. Zawarta w niej saponina może powodować poważne zatrucie, podrażniać skórę i oczy oraz powodować halucynacje.
 • Lilie - to piękne i pachnące kwiaty o charakterystycznym kształcie oraz cieszące się niesłabnącą popularnością. Jednak mogą one wywoływać poważne choroby nerek, podrażniać żołądek oraz powodować wymioty.
 • Oleander - to okaz najczęściej hodowany w formie drzewka. Po spożyciu go dziecko może cierpieć ciężkie zatrucie pokarmowe, które ostatecznie potrafi nawet doprowadzić do śmierci.
 • Konwalia - to piękna i silnie pachnąca roślina. Jednak pomimo niewątpliwego uroku konwalii, jej spożycie powoduje problemy z sercem i układem krążenia. W ostateczności może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca.


 • Skrzydłokwiat - to okaz, który często gości w naszych domach, a niewiele osób zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowi dla dzieci. Zawiera on silnie trujące związki organiczne powodujące podrażnienie błon śluzowych gardła i jamy ustnej, ślinotok, utrudnione oddychanie, nudności i wymioty.
 • Ostróżka -  to popularna roślina w przydomowych ogródkach, która jest bardzo niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jej spożycie wywołuje zatrucie pokarmowe oraz problemy z układem oddechowym, a także kłopoty z widzeniem.
 • Zamiokulkas - to roślina lekko trująca, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jednak dla dzieci jest bardziej niebezpieczna, ponieważ im mniejszy organizm, tym mocniej odczuwa działanie trujących substancji. Zawiera toksyczny kwas szczawiowy. Jednak, aby był on trujący, trzeba spożyć znaczne ilości liści lub łodyg.


 • Dracena - to często wybierana roślina doniczkowa. Jednak mało kto wie, że może być ona trująca dla dzieci. Po spożyciu znacznych ilości powoduje wymioty oraz doprowadza do uszkodzenia szpiku kostnego.
 • Gwiazda betlejemska - u wielu osób zdobi dom na Boże Narodzenie. Jednak mimo swojego przyciągającego wzrok wyglądu, wszystkie jej części są niezwykle niebezpieczne dla dzieci. Zawierają trujące mleczko, które może spowodować zaczerwienienie skóry lub poważne zatrucie.

Pierwsza pomoc

Bardzo ważna jest także wiedza, jak pomóc dziecku, które miało kontakt z trującą rośliną. Przede wszystkim, o ile dziecko jest przytomne, musimy usunąć z jego buzi resztki rośliny i spróbować sprowokować u niego wymioty, podając osoloną wodę do picia i drażniąc tylną ścianę gardła.

Następnie wymiociny i resztki rośliny pakujemy do woreczka i zabieramy ze sobą do szpitala w celu zbadania i identyfikacji toksyny. Po wymiotach od razu podajemy dziecku węgiel leczniczy i jak najszybciej przewozimy je do szpitala.

Zobacz też:

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin