Reklama
Reklama

Te drzewa i krzewy koniecznie przytnij jeszcze w lipcu. Inaczej nie będą rosły

Nie od dziś wiadomo, że krzewy i drzewa wymagają przycinania. Ten zabieg kojarzymy głównie z wiosną, ale niektóre gatunki trzeba ciąć latem. Jeśli tego nie zrobimy, to przestaną rosnąć, a z plonów wyjdą nici. Sprawdź, o jakie rośliny trzeba zadbać jeszcze w lipcu. To ostatni dzwonek na zaplanowanie prac w ogrodzie i sadzie.

Dlaczego nie wszystkie drzewa i krzewy przycina się wiosną? Otóż wiosenne cięcie mogłoby zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby grzybowej. Poza tym taki zabieg przeprowadzony na początku sezonu wegetacyjnego powoduje wyciekanie soków u niektórych gatunków. Jeszcze inne okazy kwitnące na pędach zeszłorocznych utraciłyby kwiaty i owoce. Właśnie dlatego warto poznać listę roślin, które należy przyciąć latem w lipcu

Jakie drzewa i krzewy trzeba przycinać latem?

W lipcu warto przyciąć drzewka i krzewy owocowe, tj. jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, śliwy, winogrono, porzeczki. Dzięki temu zabiegowi owoce stają się słodsze i mają lepsze wybarwienie. Przez ograniczenie liczby liści zostają odsłonięte, przez co szybciej dojrzewają. Ponadto letnim cięciem pozbywamy się zdrewniałych gałęzi i pobudzamy rośliny do lepszego owocowania w kolejnym sezonie. 

Letniego przycinania wymagają też drzewa i krzewy ozdobne. Mowa o jaśminowcu, żylistku, krzewuszce, forsycji, pęcherznicy i kolkwicji. Chodzi o to, aby je uformować oraz pobudzić starsze pędy do kwitnienia. Polecamy też wykonanie tego zabiegu iglakom, roślinom zimozielonym, m.in. bukszpanowi czy laurowiśni oraz tym gubiącym liście na zimę np. berberysom, śliwom wiśniowym. 

W lipcu przycinamy też żywopłoty po to, żeby przygotować je do zimy. Długie pędy mogłyby ulec połamaniu bądź uszkodzeniu w trakcie intensywnych opadów śniegu. Cięcie wykonujemy też u rzeźb roślinnych, u których młode gałęzie mają już po 8-10 cm długości. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Uprawa ogórków w donicach. Jeden błąd i nici z chrupania

Jak przycinać drzewa i krzewy owocowe?

Cięcie drzew i krzewów owocowych ma na celu głównie pozbycie się pędów, które zasłaniają owoce. Jak zatem wygląda ten zabieg u poszczególnych gatunków?

  • Jabłonie i grusze 

Należy pozbyć się wilków, czyli długich pędów, które rosną pionowo. Zostawiamy jedynie 20 proc. takich gałęzi. Musimy usunąć także te suche i zniszczone, wrastające do wnętrza korony. 

  • Czereśnie i wiśnie

Po zbiorach czereśni wykonujemy cięcie formujące i pozbywamy się gałęzi rosnących do środka, przycinamy też wierzchołek drzewa. Z kolei u wiśni ważne jest skrócenie starych i uszkodzonych pędów. 

  • Brzoskwinie i śliwy

Trzeba prześwietlić koronę, a więc usunąć suche, uszkodzone pędy wrastające do wewnątrz. W drugiej połowie lipca formujemy drzewo, przycinając tegoroczne przyrosty wyrastające powyżej piątego liścia, licząc od nasady. Śliwy wymagają jedynie usunięcia wilków

  • Winogrono i porzeczka

U winogrona tniemy pędy tak, żeby nad ostatnim gronem zostało od 6 do 10 liści. Robimy to na gałęziach, na których nie ma już owoców. Po zbiorze plonów porzeczki pozbywamy się starych, uszkodzonych przyrostów. 

Jak przycinać krzewy ozdobne i żywopłoty?

Starszym krzewom ozdobnym należy zafundować cięcie odmładzające. Wycinamy 2-3 gałęzie ze środka i przycinamy te długie. Ten zabieg powtarzamy co 2-3 lata. 

U młodych krzewów ozdobnych ścinamy 30 proc. grubych, starych pędów, zaraz przy podłożu. Z kolei nowe przyrosty przerzedzamy, a najstarsze łodygi skracamy o 1/3 długości. W przypadku żywopłotów wystarczy lekko przyciąć młode, tegoroczne odrosty. 

Zobacz też:

Ma piękne małe kwiaty i bezbłędnie odstrasza ślimaki. Do tego prawie nie potrzebuje wody

Zbliża się termin ważnego zabiegu. Dzięki temu zbierzesz kilogramy czereśni

Ta roślina zachwyca niecodziennym wyglądem i "zachowaniem". Nie bez powodu nazywają ją krzewem Mojżesza

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | przycinanie