Reklama
Reklama

Takiej glicynii pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi. Pamiętaj o tym zabiegu, a bujnie zakwitnie

Glicynia była jednym z kwiatów, które przywiózł do Europy Marco Polo. Egzotyczna roślina stanowiła dar z Orientu. Aktualnie glicynia jest uprawiana również w Polsce. Jej piękne, kwitnące kłącza są ozdobą każdego ogrodu, w którym posadzono roślinę. Jak o nią dbać, by długo i obficie kwitła?

Glicynia to pnący krzew liściasty, osiągający spore rozmiary i co wiosnę zapełniający się fioletowymi, niebieskimi lub białymi kwiatami, pogrupowanymi w urokliwe, zwisające kłącza. Nazwą botaniczną kwiatu jest Wisteria sinencis, a sam okaz zalicza się do grupy roślin strączkowych.

Glicynia ze względu na to, że jest rośliną inwazyjną, łatwo się rozprzestrzenia. Na wiosnę drzewiasty krzew staje się krzaczasty. Ma gęste i duże liście o jasnozielonym kolorze. Kwiaty otwierają się w gronach – wszystkie w tym samym czasie, co daje niesamowity efekt. W przypadku glicyni nie powinno się zbierać kłączy i tworzyć z nich bukietów, ponieważ roślina może obumrzeć w bardzo krótkim czasie.

Przycinanie we właściwy sposób to sekret bujnego kwitnienia

Wisteria potrzebuje regularnego przycinania, żeby zachować dobre tempo wzrostu, a także kontrolować rozmiar rośliny. Wykonując ten zabieg pielęgnacyjny w odpowiedni sposób, można również sprawić, że glicynia będzie pięknie kwitnąć.

Optymalna częstotliwość przycinania wisterii to dwa razy na rok. Zdecydowanie się na ten zabieg w lecie upłynnia cyrkulację powietrza i sprawia, że do rośliny dostaje się więcej światła słonecznego, szczególnie do podstawy młodych przyrostów. Diametralnie zwiększa to szanse na tworzenie się nowych pąków kwiatowych.

Jak przycinać wisterię w lato i w zimę?

Letnie przycinanie wisterii należy wykonać po kwitnieniu – w lipcu lub sierpniu. Wtedy trzeba przyciąć zielone pędy z bieżącego roku do pięciu lub sześciu liści. Tym sposobem można kontrolować rozmiar glicynii i zapobiec przedostawaniu się jej do nieodpowiednich miejsc, na przykład rynien i okien. Zabieg zachęci roślinę również do produkowania nowych pąków kwiatowych.

Potem w styczniu lub w lutym, kiedy roślina jest bezlistna i w stanie spoczynku, należy przyciąć te same pędy do dwóch lub trzech pąków. Dzięki temu będzie można uporządkować roślinę, zanim nastąpi zima. Natomiast przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, należy upewnić się, że kwiaty zostały uprzątnięte i nie są zasłonięte przez liście.

Jak przycinać glicynię, która ma więcej lat?

W przypadku glicynii, które mają więcej lat, trzeba niekiedy przeprowadzać intensywniejsze przycinanie. Dotyczy to nie tylko aspektów pielęgnacyjnych, ale także, chociażby przeprowadzania prac konserwacyjnych na konstrukcji, która stanowi podporę rośliny.

Starsze wisterie można drastycznie skrócić o długie gałęzie. Należy usunąć część starszych pędów na wysokości nad silnymi i młodymi gałęziami lub nad punktem wzrostu. Po mocnym przycinaniu lepiej unikać obfitego nawożenia podczas wiosny, ponieważ sam zabieg wystarczająco stymuluje rozwijanie się rośliny.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | przycinanie roślin