Reklama
Reklama

Tak ochronisz róże przed szkodnikami. Przy okazji pobudzisz je do wzrostu

Róże to uwielbiane kwiaty, które stanowią jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodu. Chcąc jednak, aby rzeczywiście tak było, należy odpowiednio zadbać o ich odżywienie oraz ochronę przed szkodnikami. W tym celu warto sięgnąć po naturalnego sprzymierzeńca, po którym róże będą zdrowie i piękne. Dowiedz się zatem, jak przygotować odżywkę i oprysk do róż z drożdży.

Róże, aby mogły zdrowo kwitnąć przez całe lato, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W tej kwestii niezwykle istotne jest zastosowanie odżywek i oprysków już wczesną wiosną. Te bowiem nie tylko wzmocnią roślinę, ale również ochronią ją przed chorobami i szkodnikami. Strzałem w dziesiątkę jest sięgnięcie tutaj po drożdże, które można podać różom zarówno w postaci odżywki, jak i oprysku.  

Drożdże — naturalny sprzymierzeniec róż. Dlaczego warto po nie sięgnąć?

Drożdże na co dzień służą do szeroko rozumianych wypieków. Warto jednak wiedzieć, że mogą również pełnić nieocenioną rolę w ogrodnictwie. To prawdziwa bomba witamin i składników odżywczych, która pozytywnie wpływa na wzrost oraz kondycję rośliny. Ponadto drożdże posiadają wyjątkową zdolność do odstraszania szkodników, a także ograniczenia rozwoju patogenów grzybowych, które w głównej mierze odpowiadają za zamieranie róż.  

Oddziałują na rośliny wielotorowo, przez co wykazują tak dużą skuteczność. Zastosowanie odżywki przygotowanej z drożdży niesie ze sobą wzmocnienie systemu korzeniowego i pobudzenie rośliny do intensywnego wzrostu, co wpływa na ogólną kondycję.

Z kolei oprysk z drożdży to większa odporność na takie choroby grzybowe, jak czarna plamistość czy mączniak. To także skuteczne odstraszanie szkodników, wśród których w kontekście róż prym wiodą mszyce. Wykorzystanie drożdży w pielęgnacji róż ogrodowych niesie za sobą więc wiele zalet i pozwala się cieszyć ich pięknym i zdrowym kwitnieniem przez cały sezon. To ekologiczne rozwiązanie, które warto zastosować w swoim ogrodzie.  

Zobacz także: Po śniadaniu rozkrusz i rozsyp pod agrestem. Podziękuje ci mnóstwem owoców

Jak zrobić oprysk z drożdży na róże? Wykorzystaj go już wczesną wiosną

Oprysk z drożdży to przede wszystkim bariera ochronna przed infekcjami grzybowymi, które niestety atakują krzaczki róż. Czarna plamistość, mączniak prawdziwy czy rdza często udaremniają wszelką pracę przy różach i osłabiają roślinę, ograniczając przy tym jej kwitnienie. Warto więc temu zapobiec, sięgając po oprysk z drożdży, który dodatkowo pobudzi je do wzrostu i poprawi ogólną kondycję.  

Aby przygotować oprysk z drożdży dla róż, wystarczy skruszyć kostkę świeżych drożdży piekarskich i zalać ją 0,5 l mleka (3,2%). Całość rozpuść w 10 l wody. Przygotowany roztwór nadaje się już do wykorzystania. Spryskaj nim obficie swoje róże, zwracając uwagę na liście i pędy. Co ważne, zrób to w suchy i pochmurny dzień, aby przygotowany oprysk miał czas oraz warunki do wchłonięcia się w tkanki roślinne. 

Sprawdź też: Magnolia będzie kwitła długo i obficie. Wystarczy ten nawóz z resztek

Jeszcze odżywka z drożdży. Tak przygotujesz ją dla róż 

Wykorzystanie drożdży do róż sprawdzi się zarówno w postaci oprysku, jak i odżywki, która działa niczym naturalny biostymulator wzmacniający roślinę i wpływający na jej intensywne kwitnienie. Drożdże bogate są w witaminy z grupy B, a także w magnez, potas i fosfor, przez co wpływają na wzmocnienie róż i pobudzenie ich do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.  

Przygotowanie odżywki z drożdży dla róż nie należy do skomplikowanych. W tym celu zmieszaj 100 g drożdży z jedną szklanką cukru i całość odstaw na kilka godzin. Po tym czasie powstałą mieszankę rozpuść w 10 l wody i w takiej formie pozostaw na tydzień do fermentacji. Powstałą odżywkę przed podaniem różom należy rozcieńczyć w proporcji jedna szklanka mieszanki na 10 litrów wody. Podawaj ją swoim roślinom raz w tygodniu, a szybko zauważysz efekty.  

Zobacz też:

Stokrotki ogrodowe będą cieszyły oko znacznie dłużej, niż u sąsiada. Banalny sposób

Ten storczyk kosztuje więcej, niż mieszkanie w stolicy. Kwitnie zdumiewająco rzadko

Tak przedłużysz świeżość żonkili w wazonie. Robią to w każdej kwiaciarni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | nawożenie | pielęgnacja roślin