Reklama
Reklama

Ta roślina przypomina chińskie lampiony. Poznaj sekret jej uprawy

Szukając ozdobnej i nietypowej rośliny do swojego ogrodu lub na balkon czy taras, warto zwrócić uwagę na okaz, który przypomina chiński lampion. Mowa o miechunce rozdętej, której zaletą jest nie tylko oryginalny wygląd, ale i mnogość zastosowań oraz łatwość uprawy. Podpowiadamy, jak uprawiać tę roślinę i jak wykorzystać jej owoce.

Miechunka rozdęta to roślina zachwycająca swoim unikatowym wyglądem. Jej owoce otoczone są pięknymi, papierowymi kielichami, które przypominają małe latarenki. Wzrok przyciąga również ich intensywny pomarańczowy i czerwony kolor. Sprawdź, jak pielęgnować miechunkę rozdętą oraz jakie ma ona zastosowanie.

Co cechuje miechunkę rozdętą?

Miechunka rozdęta to roślina, która osiąga wysokość 40-60 cm. Ma ona lekko rozgałęzione i owłosione łodygi. Jej liście są jajowate i mają długość 6-12 cm oraz szerokość 4-9 cm. Mają one ząbkowany brzeg i ukośną nasadę.

Na szypułkach rośliny rozwijają się białe, pięciopłatkowe kwiaty. Jednak największą ozdobą są jej owoce - to małe, kuliste jagody, jesienią pokrywające się szerokim, papierowym, pomarańczowo-czerwonym kielichem. To właśnie dzięki nim roślina ta zawdzięcza swoją popularną w innych krajach nazwę, gdzie określana jest jako latarnia lub lampion chiński.

Czytaj również: Podlewaj tym borówkę amerykańską w lipcu i sierpniu. Nie nadążysz ze zbiorami

Jak uprawiać miechunkę rozdętą?

Miechunka rozdęta najlepiej będzie się rozwijała na stanowisku nasłonecznionym lub półcienistym. Roślina ta poradzi sobie świetnie zarówno na piaszczystych, gliniastych, jak i ciężkich glebach. Warunkiem jednak jest to, aby były one dobrze zdrenowane i wilgotne. Miechunka preferuje pH w zakresie 6,0-7,5.

Roślina ta może być siana lub sadzona zarówno jesienią, jak i wiosną. Nasiona najlepiej wysiewać na początku wiosny w osłoniętym miejscu, utrzymując temperaturę około 18 stopni Celsjusza. Kiełkowanie miechunki trwa kilka tygodni, a następnie, gdy ustąpi już ryzyko przymrozków, roślinę możemy przesadzić do gruntu. W początkowej fazie rozwoju powinniśmy regularnie przeprowadzać odchwaszczanie i chronić rośliny przed niskimi temperaturami.

Miechunka rozdęta może być uprawiana w donicach lub skrzynkach. Pięknie wygląda na tarasach oraz balkonach. Ważne jest jednak to, by wybrać doniczkę o odpowiedniej wielkości, pamiętając, że roślina może dorastać do wysokości około 60 cm. Warto też wybrać pojemnik z odpowiednim drenażem. Wiele osób decyduje się na uprawę miechunki w donicy, ponieważ pozwala to kontrolować jej ekspansywny system korzeniowy, który z czasem potrafi stać się inwazyjny w ogrodzie.

Oprócz tego warto wspomnieć, że miechunka rozdęta jest rośliną prostą w uprawie i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Podlewanie rośliny konieczne jest tylko wtedy, gdy pojawiają się ekstremalne upały lub długotrwałe susze. Co więcej, roślina ta jest rzadko atakowana przez szkodniki i choroby, więc to także ułatwia jej uprawę.

Jakie zastosowanie ma miechunka rozdęta?

Miechunka rozdęta w ogrodzie świetnie wkomponuje się w skalniaki. Może ona również tworzyć wysokie rabaty lub być uprawiana w dużych pojemnikach. Pamiętajmy jednak wyznaczać granice dla rośliny, ponieważ tak jak wspominaliśmy, jej korzenie będą się szybko rozrastały i potem będą ciężkie do usunięcia.

Owoce miechunki często są używane do tworzenia suchych bukietów. Oprócz tego są one jadalne i możemy wykorzystywać je w kuchni. Zawierają witaminę C, glukozę, beta-karoten i potas. Zalecane są do spożywania przy przeziębieniu. Możemy jeść je na surowo lub dodać do sosów czy ciast.

Zobacz też:

Nie przegap terminu sadzenia astrów. W tej części ogrodu przyjmą się najlepiej

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin