Ta egzotyczna roślina jest coraz popularniejsza w Polsce. Daje wyjątkowo słodkie owoce
Maliny i truskawki to popularne i ulubione owoce wielu osób. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się malinotruskawka, czyli ciekawa krzewinka, która jest w pewnym stopniu połączeniem obu tych owoców. Sprawdź, co to za roślina i jak uprawiać malinotruskawkę w swoim ogrodzie.
Malinotruskawka, czyli egzotyczna roślina z Japonii, staje się wciąż coraz popularniejsza w naszych ogrodach. Jej owoce posmakowały już wielu osobom i stały się dodatkiem do licznych dań oraz deserów. Podpowiadamy, jak dbać o tę niezwykłą roślinę.
Malinotruskawka( łac. Rubus illecebrosus), zwana także malinotruskawką japońską, jest niewysoką krzewinką, która naturalnie występuje w lasach Japonii. Jednak coraz częściej pojawia się ona również i w polskich ogrodach. Pełni w nich rolę nie tylko rośliny ozdobnej, ale i także odnajduje swoje zastosowanie w kuchni, dzięki swoim smacznym, ciemnoczerwonym owocom.
Dojrzewają one w okresie od sierpnia do września, a wyglądem przypominają owoce poziomek. Oprócz okazałych owoców malinotruskawkę wyróżniają również wyjątkowe, pokryte drobnymi kolcami pędy.
Dodatkowo roślina wypuszcza białe, pięciopłatkowe kwiaty. Jest ich co prawda niewiele, ale przykuwają wzrok swoją wielkością. Jeśli chodzi o liście malinotruskawki, to są one jasnozielone i mają pięknie wyprofilowany kształt, który sprawia, że przypominają liście maliny. Jesienią zmieniają barwę na pomarańczową. Malinotruskawka dorasta do około 50 cm i ma kulisty pokrój.
Co ciekawe, roślina ta w przeciwieństwie do malinojeżyny nie jest krzyżówką gatunkową, ale odrębnym gatunkiem o wieloletniej tradycji występowania.
Owoce malinotruskawki wyglądem przypominają właśnie połączenie maliny i truskawki. Jest to roślina, która owocuje na pędach jednorocznych.
Owoce dojrzewają od sierpnia do września i są duże, ciemnoczerwone, soczyste i bardzo aromatyczne. Ich smak jest słodko-kwaśny.
Ważne jest także to, że najlepszy smak i aromat owoców możemy uzyskać w momencie, gdy same odchodzą one od szypułki. Z łatwością rozpoznamy, że nadają się do zerwania, ponieważ pod koniec lata owoce robią się już ciemnoczerwone i jest to idealny czas na zbiory.
Malinotruskawkę sadzi się w ogrodzie na wiosnę lub jesienią. Jednak zanim przystąpimy do tej czynności, powinniśmy doniczkę z sadzonką zanurzyć w naczyniu z wodą na 10-30 minut. Dopiero wtedy, nawodnione malinotruskawki możemy umieścić w dołkach. Powinny być one dwukrotnie większe niż bryła kupionej przez nas sadzonki.
Musimy zadbać także o zapewnienie odpowiedniego podłoża dla malinotruskawki. Powinno ono być żyzne. W tym celu warto ziemię wzbogacić, dodając na dno kompost lub inny nawóz. Na końcu dosypujemy odpowiednią ilość ziemi, lekko przydeptujemy glebę i podlewamy roślinę.
Malinotruskawka będzie dobrze rozwijała się nawet w półcieniu, jednak jeżeli zależy nam na obfitym owocowaniu, to warto umieścić ją w miejscu nasłonecznionym. Dodatkowo nie zapominajmy o regularnym przycinaniu rośliny. Robimy to wiosną i usuwamy wtedy pozostałości zielonych pędów z zeszłego roku. Możemy w tym samym czasie wykonać także cięcie mające na celu zagęszczenie rośliny.
Nie zapominajmy również, że malinotruskawka nie jest całkowicie mrozoodporna i w naszym klimacie może przemarzać zimą. Dlatego pod koniec jesieni zimującą część krzewinki warto zabezpieczyć przed mrozem.
Jeżeli chcemy mieć więcej krzewinek tej niezwykłej rośliny, możemy ją samodzielnie rozmnożyć w swoim ogrodzie.
Malinotruskawkę można rozmnażać na kilka sposobów, ale najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem jest rozmnażanie przez odrosty korzeniowe. Przeprowadza się je wiosną, gdy odrosty osiągną odpowiednią wielkość, najlepiej około 15 cm. Wtedy możemy je delikatnie odseparować od rośliny matecznej. Musimy to jednak zrobić ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni.
Następnie odrosty sadzimy w nowym miejscu, równocześnie pamiętając o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża. Po upływie kilku tygodni odrosty zaczną tworzyć nowe pędy.
Możemy zdecydować się także na rozmnażanie przez sadzonki pędowe. Wykonujemy je wczesnym latem, kiedy to pędy są jeszcze młode i elastyczne. Wybieramy te zdrowe i silne, a następnie odcinamy je tuż pod węzłem. Następnie sadzonki umieszczamy w wilgotnym podłożu w mieszance torfu i piasku. Po kilku tygodniach sadzonki powinny zacząć tworzyć korzenie.
Owoce malinotruskawki znajdują swoje zastosowanie w kuchni. Ich smak wielu osobom przypomina słodką malinę z subtelnym akcentem morwy. Za spożywaniem tych owoców przemawia także fakt, że mają one dużo wartości prozdrowotnych. Zawierają one cenne witaminy, a ich jedzenie wspomaga ochronę organizmu przed negatywnymi skutkami działania wolnych rodników i wzmacnia ogólną odporność na choroby.
Owoce malinotruskawki możemy spożywać na surowo w formie samodzielnego przysmaku. Oprócz tego możemy stosować je jako dodatek do deserów, galaretek, sałatek, ciastek lub lodów. Wiele osób wykorzystuje je także do przetworów, robiąc dżemy lub soki.
Zobacz też:
Petunie mogą kwitnąć nawet zimą. Wystarczy ten prosty krok
Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści
Słyszałeś, że te rośliny nadają się do łazienki bez okna? Nie daj się nabrać