Reklama
Reklama

Storczyk przestał kwitnąć? Wetrzyj to w liście, a szybko zobaczysz pączki

Chcesz, żeby w końcu storczyk wypuścił długo wyczekiwanie pąki? Jeśli roślina przestała kwitnąć, to warto odpowiednio zadbać o nią, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Przyda się również naturalna odżywka, którą dla odmiany nie wlewamy do doniczki, a wcieramy ją w liście. Będziesz potrzebować produktu z szafki kuchennej.

Czy wiesz, że kwiaty storczyka mogą cieszyć oko niemal przez cały rok? Żeby tak się stało, musimy zastosować najważniejsze zasady pielęgnacyjne. Zaliczamy do nich m.in. nawożenie. W celu wzmocnienia i odżywienia rośliny warto przygotować odżywkę z liściastej herbaty. Dzięki niej uzupełnimy minerałowe braki, a nawet damy okazowi drugie życie. 

Uprawa wymagającego storczyka - najważniejsze zasady

Storczyk jest dość wymagającą rośliną doniczkową. Nie zakwitnie, jeśli nie zastosujemy konkretnych zasad pielęgnacyjnych. Jak zatem dbać o ten okaz? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

  • Stanowisko

Storczyk dobrze rośnie na oświetlonym stanowisku, jednak nie powinien stać na parapecie południowego oka. Najlepszym miejscem jest zatem wschodnie lub zachodnie okno. 

  • Temperatura

Ta roślina toleruje temperaturę pokojową, czyli taką wahającą się między 20, a 23 stopnie Celsjusza. W nocy temperatura powinna wynosić kilka stopni mniej (około 18 stopni Celsjusza). Najlepiej, żeby powietrze miało wysoką wilgotność. 

  • Podłoże

Storczyki są epifitami, dlatego oprócz zwykłych korzeni mają też te przybyszowe, wystające poza doniczkę. Właśnie dlatego powinniśmy kupić konkretne naczynie do tych kwiatów, zapewniające dopływ powietrza i odpływ wody, wypełnione odpowiednim podłożem. Wybierajmy więc mieszankę grubych kawałków kory, włóknistego torfu i włókien kokosowych. Ziemia musi mieć kwaśny odczyn (pH od 4,5 do 6). 

  • Podlewanie

Orchideę podlewamy, gdy podłoże całkowicie przeschnie. Używamy do tego miękkiej wody, pozbawionej wapnia. Musi mieć temperaturę pokojową. 

  • Nawożenie

Roślina potrzebuje składników mineralnych do zdrowego wzrostu. Ich niedobór prowadzi do zaprzestania kwitnienia. Polecamy nawożenie storczyka w fazie aktywnego wzrostu, czyli wtedy, gdy pojawią się liście, bulwy i pędy

Przepis na naturalną odżywkę dla storczyka z liściastej herbaty

Żeby zrobić naturalną odżywkę dla storczyka, musimy wsypać np. do szklanki 3 łyżki liściastej herbaty, a następnie zalać ją 500 ml przegotowanej wody. Tak przygotowany płyn odstawiamy na kilka godzin do ostygnięcia, uprzednio nakrywając naczynie talerzykiem i okrywając je ścierką. 

Po tym czasie całość mieszamy i przecedzamy liście. Na koniec rozcieńczamy herbatę z 2 l wody i dosypujemy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Po zamieszaniu mamy gotowy nawóz. 

Sklepowe, jak i naturalne odżywki zazwyczaj wlewamy do doniczki. Tym razem przydadzą się waciki kosmetyczne, które zanurzamy w herbacianym roztworze i przecieramy nimi każdy listek storczyka. Tę czynność pielęgnacyjną wykonujemy raz w miesiącu. Nie tylko wzmocnimy i odżywimy okaz, ale też przepędzimy szkodniki. 

Zobacz też:

Wybierz zamiast grudnika czy gwiazdy betlejemskiej. Zachwyca kwiatami i zapachem

To najlepsza temperatura dla roślin doniczkowych. Ustaw ją, a rozrosną się jak w dżungli

To ostatni moment, by zadbać o magnolie w ogrodzie. Inaczej nie dotrwają do wiosny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin