Skórki, które działają na rośliny doniczkowe lepiej, niż te z bananów. Wypróbuj koniecznie
Rośliny doniczkowe uwielbiają naturalne odżywki. Każdy miłośnik kwiatów zna na pamięć przepis na nawóz ze skórek bananów. Mało kto jednak słyszał o dwa razy skuteczniejszej alternatywnie. Tym razem wypróbuj skórek awokado, a okazy znacznie szybciej wystrzelą nowymi liśćmi.
W okresie jesienno-zimowym rośliny doniczkowe, zwłaszcza te kwitnące, potrzebują wsparcia, aby szybciej zakwitły na wiosnę. Główną rolę odgrywa nawożenie.
Tym razem przedstawiamy przepis na naturalną odżywkę ze skórek awokado, która nie tylko wzmacnia korzenie okazów, ale także poprawia ich ogólną kondycję. Można stosować ją do storczyków, skrzydłokwiatów, anturium i fikusów.
Skórki awokado zawierają potas, który sprawia, że łodygi stają się mocne, a liście wyglądają na zdrowe. Dzięki temu minerałowi rośliny lepiej znoszą sezon grzewczy, a więc wahania wilgotności powietrza.
Kolejnym, ważnym minerałem tego odpadu jest fosfor, stymulujący rozwój korzeni. Z kolei magnez w ich składzie wspomaga proces fotosyntezy, dzięki któremu liście stają się intensywnie zielone.
Odżywka ze skórek awokado dostarcza także mikroelementy tj. żelazo i cynk. Nie tylko poprawiają ogólną kondycję okazów, ale też chronią je przed chorobami.
Już po kilku tygodniach stosowania tego naturalnego nawozu zauważymy, że liście roślin będą jędrne i intensywnie zielone. Poza tym wyrosną również nowe, zdrowe pędy.
Poza tym skórki awokado ulegają wolniejszemu rozkładowi niż te z banana. Zapewniają zatem dłuższy efekt zasilania. Co więcej, lekko zakwaszają ziemię, dlatego mogą mieć pozytywny wpływ na kwiaty preferujące kwaśne podłoże.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kalanchoe nie chce kwitnąć? Prawdopodobnie popełniasz ten błąd
Przed zrobieniem naturalnego nawozu musimy dokładnie umyć, a następnie osuszyć skórki awokado. Jak zatem przygotować odżywkę z tego odpadu? Można zrobić to aż na trzy sposoby.
- Płynna odżywka
Żeby zrobić nawóz w postaci płynnej, na początek musimy pokroić odpad na mniejsze części. Następnie wrzucamy go do słoika lub butelki i zalewamy 1,5 l wody. Naczynie zamykamy i odstawiamy na 3 dni. Po tym czasie odcedzamy płyn i podlewamy nim rośliny co 2-3 tygodnie, najlepiej na lekko zwilżoną glebę.
- Sucha odżywka
Skórki awokado możemy też wysuszyć w piekarniku nagrzanym do 50 stopni. Po zabiegu odkładamy je w przewiewne miejsce. Następnie mielimy albo kruszymy odpad na drobny proszek i mieszamy go z wierzchnią warstwą gleby. Suchą odżywką zasilamy rośliny raz w miesiącu.
- Wywar
Ostatnim sposobem użycia skórek awokado jest zrobienie z nich wywaru. W tym celu gotujemy je w garnku przez 20 minut i zostawiamy do wystygnięcia. Takim nawozem podlewamy okazy po przesadzeniu. W trakcie tego zabiegu możemy też zrobić kąpiel dla korzeni. Dzięki temu kwiaty szybciej się zaaklimatyzują w nowym podłożu, a ich rozwój będzie lepszy.
Zobacz też:
Ten storczyk jest jeszcze piękniejszy, niż tradycyjny. Jego kwiaty przypominają motyle
Mrozoodporne rośliny do ogrodu. Przetrwają nawet bardzo niskie temperatury
Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, że podlejesz ją tym