Rozmnażanie hortensji z liści. Przyda ci się połówka banana
Rozmnażanie hortensji nic nie kosztuje i jest świetnym sposobem na uzupełnienie ogrodowej hodowli. Żeby powiększyć uprawę, wystarczy liść z rośliny. Później należy uzbroić się jedynie w cierpliwość. Sprawdź, w jaki sposób skutecznie rozmnożyć hortensje.
Każdy, kto kiedykolwiek hodował hortensje w swoim ogrodzie, wie, że zawsze znajdzie się miejsce na dodatkową roślinę. W innym przypadku dodatkowymi okazami można zawsze obdarować rodzinę lub przyjaciół.
Hortensje można rozmnożyć już ze zwykłych liści, a także łodygowych sadzonek. Żeby w ogrodzie pojawiły się kolejne rośliny, trzeba tylko wykonać kilka kroków. Jakie czynności są najważniejsze w kontekście rozmnażania hortensji z liścia?
Hortensje można rozmnożyć latem, kiedy znajdują się w stanie wegetacyjnym. Trzeba przy tym dysponować dużą doniczką z otworami na dnie, wypełnioną kwaśną ziemią. Do rozmnażania najlepiej będą nadawać się liście ze zdrowych, dużych okazów.
Liście można pozyskać, odcinając je z pomocą sekatora albo ostrego noża blisko łodygi. Potem należy skrócić ogonek a liście przeciąć na pół, wyrzucając górne części. Dolne można wsadzić do ziemi i się ukorzenić.
Kolejny etap to wykorzystanie pastylki musującej z witaminą C. Trzeba ją rozpuścić w niewielkiej ilości wody. Następnie w szklance z płynem trzeba umieścić końcówki z odciętymi ogonkami i pozostawić je na dnie naczynia przez około 15-20 minut.
Kiedy wspomniany przedział czasowy minie, to można wyjąć liście i umieścić je w ziemi końcówkami do dołu. Pozostałą część witaminy C można wykorzystać do podlewania. W końcu, po około 25 dniach powinny pojawić się nowe liście. Będzie to znak, że hortensje wypuściły korzenie i zaczęły się rozwijać.
Później można je przesadzić do osobnych, większych doniczek i dbać w standardowy sposób. Z kolei wiosną młode krzewy będzie można umieścić w większych doniczkach lub przesadzić je bezpośrednio do ziemi.
Żeby ukorzenić hortensję z liścia, należy wziąć na początek ząbek czosnku i przeciąć go na pół. Potem trzeba wykorzystać miąższ i posmarować nim końcówki ogonków liści, a także odcięte krawędzie. Dzięki temu będzie można zabezpieczyć ubytki przed atakiem bakterii i chorób.
Kolejny etap uwzględnia przygotowanie dojrzałych bananów. Można wykorzystać po jednej sztuce na 2 sadzonki. W tym przypadku trzeba odciąć końcówki bananów, a potem przekroić owoce wzdłuż na pół bez obierania, ale też bez przecinania do końca – owoc nie powinien rozpadać się na pół.
Pozostawienie łączenia na bananie jest niezbędne, ponieważ pomiędzy dwie połowy zostanie włożony liść. Trzeba przy tym dopilnować, żeby obcięta krawędź znajdowała się wewnątrz owoca. Potem banany powinno się umieścić w ziemi tak, żeby nieco wystawały z niej liście.
Będąc w ostatniej fazie rozmnażania hortensji, trzeba zacząć podlewać liście i dbać o to, żeby gleba znajdująca się w donicy nie była zbyt sucha. Kiedy minie miesiąc, na ziemi powinny zacząć być widoczne młode listki. Wtedy można stwierdzić, że hortensja się ukorzeniła.
Po tym, jak hortensja się ukorzeni, ogrodnik może przesadzić ją do osobnych doniczek i pielęgnować w zwykły sposób. Wyhodowane sadzonki można umieścić w ogrodzie dopiero wiosną.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną