Reklama
Reklama

Rajski ptak zatrzyma lato w twoim domu. Strelicja królewska może kwitnąć już od września

Nazywana jest „rajskim ptakiem”, bo jej kwiaty przypominają egzotyczne ptaki, które zbierają się do lotu. Ma duże, ciemnozielone liście, lekko opalizujące na kolor srebrny i pomarańczowe oraz ciemnoniebieskie płatki. Strelicja królewska wygląda widowiskowo i można ją kupić w Polsce, wprowadzając do swojego domu wspomnienie upalnego lata i tropikalnych wojaży. Przy odpowiedniej pielęgnacji, może zakwitnąć we wrześniu. Podpowiadamy, jak dbać o strelicję.

Strelicja, znana też jako "rajski ptak", należy do rodziny strelicjowatych, a jej domem jest południowa Afryka. W uprawie rozpowszechniona jest strelicja królewska (Strelitzia reginae), którą można bez większego trudu nabyć w Polsce. W naszym klimacie jest jednak rośliną szklarniową, choć można ją z powodzeniem uprawiać w warunkach domowych. Spektakularne kwiaty i imponująca wysokość (dorasta do około 120 cm) sprawiają, że strelicja to ozdoba każdego mieszkania czy domu. Aby jednak pięknie się prezentowała, trzeba o nią odpowiednio zadbać.

Uprawa strelicji. Jak ją pielęgnować?

Strelicja królewska ma szczególne wymagania. Jest rośliną egzotyczną, więc potrzebuje przede wszystkim dużej ilości światła słonecznego. Trzeba ją jednak chronić przed zbyt ostrym słońcem, aby nie poparzyło jej liści. Nie powinniśmy jej ustawiać w cieniu, ani nawet w półcieniu, ponieważ może wówczas nie wytworzyć kwiatów.

Jak pielęgnować strelicję?

  • Rajski ptak potrzebuje żyznej, przepuszczalnej ziemi. Odpowiednia będzie mieszanka, składająca się w 50% z torfu miękkiego, w 40% z keramzytu lub perlitu, a w 10% z glinki ogrodniczej.
  • Podłoże musi być wilgotne, ale nie może być mokre. Wówczas korzenie rośliny mogłyby zgnić.
  • Doniczka, w której uprawiamy strelicję, powinna mieć dużo otworów w dnie. Zadbajmy także o warstwę drenażu.
  • Nawożenie strelicji jest ważne dla jej zdrowego rozwoju. Można zdecydować się na nawóz do roślin zielonych, ale strelicję królewską można też odżywiać nawozem do pomidorów i ogórków. Pobudzi on roślinę do kwitnięcia dzięki dużej ilości potasu i fosforu.
  • Podlewanie strelicji powinno być regularne, by jej ziemia była stale lekko wilgotna. Najlepiej podlewać ją, gdy jej podłoże lekko przeschnie. W czasie upałów trzeba to robić nawet codziennie. Możemy ją też regularnie (nawet codziennie) zraszać.

Strelicja powinna być przesadzana do nieco większej doniczki po około 2-3 latach. Róbmy to dopiero, gdy jej korzenie zaczynają wystawać przez otwory w doniczce lub gdy widzimy, że bryła korzeniowa ledwo się w niej mieści.

Rajski ptak. Po jakim czasie kwitnie?

Strelicja królewska najpiękniej prezentuje się wówczas, gdy kwitnie. Warto jednak wiedzieć, że rośnie raczej wolno i zakwita dopiero po kilku latach (nawet po upływie 3-5 lat). Zazwyczaj roślina kwitnie od lutego do końca wiosny, jednak w sprzyjających warunkach może rozpocząć kwitnienie już we wrześniu i kwitnąć aż do końca kwietnia.

Jesienią roślina powinna jednak raczej przejść w stan spoczynku. Jeśli jej na to nie pozwolimy, jej kolejne kwitnienie może być słabsze. Może też w ogóle nie zakwitnąć. Od października warto więc ograniczyć jej podlewanie, a także przenieść ją do chłodnego (około 12 stopni Celsjusza), ale jasnego pomieszczenia. Pamiętajmy również, że strelicje źle się czują przy kaloryferach i nie lubią przeciągów.

Co zrobić, żeby strelicja zakwitła?

Strelicja do kwitnienia potrzebuje światła i wody. Zaszkodzić może jej nawożenie azotem - gdy będzie go zbyt dużo, kwiaty rośliny mogą być słabsze i mniejsze. Warto pozwolić jej przejść w stan spoczynku, by po zimie znów rozpocząć intensywniejsze podlewanie i nawożenie. W ten sposób strelicja będzie miała więcej siły do wytworzenia efektownych kwiatów.

W sprzyjających warunkach strelicja kwitnie również jesienią. Warto więc przyjrzeć się jej pędom - jeśli zauważymy, że z któregoś zaczyna się rozwijać kwiat, nie wstrzymujmy podlewania i opóźnijmy okres jej spoczynku. Będzie cieszyć nasze oczy, przypominając o urokach lata.

Zobacz też:

Moja babcia dba o goździki w ten sposób. Zawsze kwitną do późnej jesieni

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe