Reklama
Reklama

Przetrzyj tym liście fikusa. Będą zdrowe i lśniące

Czyste i lśniące kwiaty to dowód na to, że właściciel ma do nich rękę i dba o nie z należytą troską. Każdy, kto posiada w domu fikusa, monsterę czy filododendrona wie, że liście tych kwiatów przyciągają kurz jak magnes. Jak i czym czyścić liście roślin doniczkowych? Istnieje na to prosty sposób. Wystarczy woda i… mleko.

Fikus to popularna roślina doniczkowa, która stanowi ozdobę wielu wnętrz. Jest ona dość kapryśna, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób o nią zadbać. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne przecieranie liści.

Po co czyścić liście kwiatów doniczkowych? Nie tylko wygląd jest ważny

Liście kwiatów doniczkowych powinny być regularnie czyszczone z kurzu. W przeciwnym razie mogą się zapchać umiejscowione na liściach aparaty szparkowe. W ten sposób hamuje się fotosyntezę, a tym samym utrudnia prawidłowy rozwój roślin.

Kurz ogranicza także parowanie wody i docieranie niezbędnego światła. Rośliny pokryte warstwą zanieczyszczeń gorzej rosną i są narażone na ataki szkodników i chorób. Poza tym kurz na liściach wygląda zwyczajnie nieestetycznie, a przecież rośliny doniczkowe mają być ozdobą mieszkania.

 Domowy sposób na lśniące liście kwiatów. Wystarczy kilka kropel mleka

Czyszczenie liści kwiatów mlekiem to prosty trik, który pozwoli nabłyszczyć oraz zabezpieczyć rośliny od osiadania kurzu. Wystarczy zwilżyć wodą bawełnianą ścierkę, a następnie dodać kilka kropel mleka i przetrzeć nią liście roślin doniczkowych. Ten sposób pozwoli nie tylko pozbyć się zabrudzeń, ale także zabezpieczyć rośliny przed osadzaniem się kurzu na liściach.  Dzieje się to za sprawą oleju zawartego w mleku. 

Takim roztworem można z powodzeniem czyścić i nabłyszczać liście takich kwiatów, jak bluszcz, paproć, fikus, plamy doniczkowe, monstera, filododendron, zamiokulkas oraz caladium.

 

Zobacz też:

Na Dzień Matki kup mamie te kwiaty. Długo postoją w wazonie

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin